Premier Mateusz Morawiecki ogłosił wyniki II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Na ponad 3200 inwestycji przeznaczono blisko 1,8 mld złotych.
Dofinansowanie trafiło m.in. do jednostek samorządowych w powiecie lublinieckim, na łączną sumę ponad 7 milionów złotych.
Rządowy Program Odbudowy Zabytków jest to Program, którego celem jest wspieranie samorządów w poprawieniu stanu, odbudowie i remontach obiektów zabytkowych, przyczyniając się tym samym do poprawy ich stanu i ochrony przed degradacją i niszczeniem.
Program kierowany jest bezpośrednio do jednostek samorządu terytorialnego, a za ich pośrednictwem również do innych podmiotów zobowiązanych do opieki nad zabytkami. Dofinansowanie przyznawane jest na realizację zadań inwestycyjnych związanych z ochroną zabytków i opieką nad zabytkami. Może być przeznaczone na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego albo na udzielenie dotacji samorządowej na takie prace.
Mniejsze lub większe środki trafiły do wszystkich naszych gmin… oprócz Miasta Lublińca, które w ramach II edycji złożyło aż siedem wniosków na 10 możliwych – w tym remont wieży kościoła pw. św. Mikołaja [na zdjęciu], gdzie Parafia dysponuje już nawet projektem sporządzonym na potrzeby planowanej inwestycji.
W tej sprawie głos zabrał Burmistrz Miasta Lublińca – Edward Maniura, który w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych nie krył swojego zaskoczenia takim a nie innym rozstrzygnięciem naboru – Mam pytanie do pana posła. Co pan chce powiedzieć naszym mieszkańcom, naszego miasta, którzy tak dużo płacą podatków na rzecz Warszawy, skoro jak przychodzi do podziału środków nie możemy nawet dostać złotówki? – podkreślił Burmistrz.
Edward Maniura nie wymienił jednak nazwiska posła, do którego kierował swoje pytanie. Jedynym parlamentarzystą Ziemi Lublinieckiej jest poseł Andrzej Gawron (PiS). Lubliniecki.pl wystąpił zatem z zapytaniem prasowym do tutejszego Biura Poselskiego z prośbą o odniesienie się do słów Burmistrza.
Kolejną korespondencję skierowaliśmy do Centrum Informacyjnego Rządu, pytając: jakimi kryteriami kieruje się komisja oceniająca wnioski, kto tworzy tą komisję oraz na jakich zasadach wybierani są jej członkowie?
Do tematu powrócimy w odrębnym tekście po otrzymaniu odpowiedzi.
II edycja w powiecie lublinieckim:
Gmina Boronów
- Modernizacja instalacji elektrycznej w zabytkowym kościele drewnianym pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego w Boronowie [400 000 złotych]
Gmina Ciasna
- Budowa i modernizacja obiektu pałacowego wraz ze zmianą sposobu użytkowania na budynek szkolno-wychowawczy etap II [1 960 000 złotych]
Gmina Herby
- Remont budynku Urzędu Gminy Herby – etap I [250 000 złotych]
- Remont kaplicy św. Anny w Hadrze [150 000 złotych]
Gmina Kochanowice
- Renowacja zabytkowej repliki obrazu ‘Niepokalane poczęcie z Aranjuez’ [49 000 złotych]
- Renowacja zabytkowego ołtarza i ambony w Kościele św. Wawrzyńca w Kochanowicach [245 000]
- Modernizacja i remont elewacji zabytkowego Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Lubecku wraz z wymiana stolarki okiennej i rewitalizacją krzyża [343 000 złotych]
Gmina Koszęcin
- Remont zabytkowego kościoła p. w. Jana Chrzciciela w miejscowości Brusiek [1 303 008 złotych]
- Wymiana pokrycia dachowego budynku mieszkalnego w Koszęcinie przy ul. Powstańców Śląskich 3 [392 000 złotych]
Gmina Pawonków
- Konserwacja i renowacja kościoła św. Katarzyny Dziewicy i Męczennicy w Pawonkowie [960 400 złotych]
Gmina Woźniki
- Prace przy zabytkowych budynkach Szkoły Podstawowej w Woźnikach oraz Urzędu Miejskiego w Woźnikach wraz z nadzorem inwestorskim [400 000 złotych]
Powiat Lubliniecki [Starostwo]
- Prace konserwatorskie prospektu organowego i elementów podłogi chóru muzycznego w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Koszęcinie [398 000 złotych]
- Zabezpieczenie substancji zabytkowego budynku przy ul. Paderewskiego 7 w Lublińcu [budynek Starostwa – przyp. red.] poprzez wymianę źródła ciepła [150 000 złotych]
.
Film: “Miasto Lubliniec” [Facebook]
Czy ktos z panstwa zna zawodowca czy amatora ktory trudni sie renowacja (odnawianie) starych figurek gipsowych np.sakralnych.
Ważne, że gmina Kochanowice się załapała, cuda Panie cuda……
To już woła o pomstę do nieba! Szpital powiatowy zadlużony na kilka milionów, lekarze odchodzą, ale PIS znajduje 7 milionów na co? Na kościoły… Jak zawsze proboszcz dostanie i podzieli… A najlepszy przykład Kochanowice, zapytajcie tam proboszcza jak wcześniej wydał kilkaset tysięcy na remont zabytkowego kościoła w Sadowie… Ludzie, obudźcie się! Brawo Panie Poseł GaWron! Na pewno z ambony w Kochanowicach i innych parafiach powiatu dostanie Pan poparcie, a oby z nazwiska, co pacjent naszego szpitala zapamięta jak nie będą mieli go czym leczyć.
Panie Lukas
Pisze Pan: “A najlepszy przykład Kochanowice, zapytajcie tam proboszcza jak wcześniej wydał kilkaset tysięcy na remont zabytkowego kościoła w Sadowie”
Co mają Kochanowice do Sądowa?Coś się Panu …
szpital dostał prawie milion od posła Gawrona a co zrobiła pani dyrektor tego szpitala żeby zmniejszyć zadłużenie 50 milionów ? nic!
To nie lista zabytków.
70 procent to obiektu sakralne.
Tak wygląda rozdział kościoła od państwa.
Przed wyborami taki następny płatny obiekt reklamowy. No i w dniu wyborów kazania będą odpowiednie.
.
A o byłej szkole podstawowej (czerwonej) przy ulicy Pawła Stalmacha już nikt nie pamięta? Kto zarządza miastem??
Panie Burmistrz.A jak to było kiedy Pan był Szanowanym Posłem? Co Pan w ten czas zrobił?
… dla miasta Lublińca?
Tyle Pan zrobił: ani dla miasta Lublińca, ani dla okolicznych wiosek.
Podobno dobry polityk to nie ten co coś zrobił, ale “ten co mogąc zrobić wiele zła, nie zrobił nic”.