Ponure echo Strajku Kobiet – kolejny, bulwersujący atak na kościół pw. św. Mikołaja w Lublińcu

Ponure echo Strajku Kobiet – kolejny, bulwersujący atak na kościół pw. św. Mikołaja w Lublińcu

W nocy z 4 na 5 stycznia zniszczono część elewacji naszego kościoła. Po wstępnym oczyszczeniu ściany w ciągu dnia, w godzinach popołudniowych (dnia 5 stycznia) doszło do kolejnego aktu wandalizmu i ponownego zniszczenia tej samej części elewacji budynku. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Lublińcu – tak brzmi oficjalne stanowisko Parafii pw. św. Mikołaja, które w tej spawie uzyskał portal Lubliniecki.pl

We wcześniejszych miesiącach dochodziło do drobnych aktów wandalizmu na budynku naszego kościoła i wokół niego. Dlatego bardzo prosimy o zwracanie uwagi i reagowanie w momencie, gdy widzimy coś podejrzanego w zachowaniu osób przebywających w pobliżu naszego kościoła – czytamy w dalszej części komunikatu prasowego.

Nie pierwszy już atak na mienie należące do świątyni usytuowanej w centrum miasta to echo niedawnych Strajków Kobiet organizowanych m.in. w stolicy powiatu lublinieckiego po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji w dniu 22 października ubiegłego roku.

Podobnie jak w przypadku wielu innych miast, cykliczne zgromadzenia organizowane na Rynku Głównym stały się doskonałą okazją dla środowisk skrajnie lewicowych – w trakcie kulminacji lublinieckich protestów na gablocie, w której zamieszczane są ogłoszenia dotyczące terminów pochówków członków Parafii pw. św. Mikołaja, przytwierdzono kartkę z niestosowną treścią. Oszpecono również mury otaczające kościół, pozostawiając tutaj symbol błyskawicy, z którym utożsamiają się osoby i organizacje popierające protesty.

Taki sam symbol oraz plakaty z wulgarnymi treściami zamieszczono w innych częściach Lublińca, m.in. na Małym Rynku, na Bulwarze Grotowskiego czy przed jednym z wejść na teren Domu Zakonnego Misjonarzy Oblatów.

Kiedy wydawało się, że nawet najbardziej radykalny odłam protestujących zaprzestanie kolejnych dewastacji, z początkiem tego roku na elewacji kościoła pw. św. Mikołaja pozostawiono podwójne symbole płci żeńskiej oraz płci męskiej, co może nawiązywać do idei propagowanych przez środowisko LGBT skupiające się na prawach lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych. Ta grupa otwarcie popierała roszczenia kobiet po ogłoszeniu wyroku przez Trybunał Konstytucyjny, m.in. dołączając do marszów organizowanych w Lublińcu.

Tym razem jednak władze lublinieckiej parafii zareagowały na wtorkowy akt wandalizmu, składając zawiadomienie w Komendzie Powiatowej Policji w Lublińcu – W tej sprawie prowadzone są czynności mające na celu ustalenie sprawcy. Przypominamy, że dewastacja miejsc kultu religijnego może zostać zakwalifikowana jako przestępstwo, ponieważ oprócz samego zniszczenia mienia, mamy do czynienia z obrazą uczuć religijnych. W rezultacie, sprawca może ponieść większą odpowiedzialność za swój czyn – podkreślił asp. Michał Sklarczyk, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu.

Sprawą dewastacji oburzony jest radny Rady Miejskiej w Lublińcu, Łukasz Mikulski, który oficjalnie wezwał władze miasta do potępienia bulwersującego ataku na świątynię – Nie rozumiem, co trzeba mieć w głowie, żeby podnieść rękę na Kościół Katolicki. Uważam, że to jest skandal. Oczekuję od pana burmistrza i jego zastępcy, że potępią takie zachowania. Jest to akt wandalizmu i godzi w uczucia religijne, a to jest przestępstwo – powiedział samorządowiec w nagraniu opublikowanym w portalu Facebook [zobacz TUTAJ]

O tym, że nikt nie może pozostać bezkarnym w przypadku takich dewastacji, przekonał się 27-letni mieszkaniec Lublińca, zatrzymany w połowie grudnia ubiegłego roku, po tym jak w okresie wakacji letnich w podobny sposób zniszczył infrastrukturę lublinieckiego amfiteatru. Wartość strat sięgnęła 1 800 złotych. Autor napisów przyznał się do zarzucanego czynu, za który grozić może kara do 5 lat pozbawienia wolności.

 1. A kto powiedział, że to strajk kobiet? Teraz juz wszystko zwalmy na strajk kobiet, który jak podejrzewam nie ma z tym nic wspólnego! Najpierw znalesc winnego, a potem sypac zarzutami w konkretna stronę.

  Odpowiedz
 2. Myślę, że najwyższy czas żeby proboszczowie i rady parafialne pomyślały o monitoringu wokół lublinieckich świątyń. Myślę, że wierni na taki cel chętnie sięgną do portfeli a może też znaleźli by się sponsorzy. Musimy chronic nasze swiatynie. Czasy dla chrześcijan a zwłaszcza katolików są trudne. Lewacy czują się bezkarni

  Odpowiedz
 3. I co to da zgłoszenie Policji, kiedy i tak śledztwo będzie umorzone ?
  Trzeba zobowiązać do likwidacji szkód osoby prowadzące te wulgarne pochody /m.in. z Urzędu Miasta/.
  Nam mieszkańcom obrzydza chodzenie wśród tych czerwonych strzałek / mając świadomość co to oznacza/

  Odpowiedz
 4. Pan radny Mikulski oczekuje reakcji pana burmistrza i jego zastępczyni a to przecież radni pana burmistrza uczestniczyli w tych zbiegowiskach i wspierali je co zresztą dokumentowano fotografiami więc jaka miałaby to być reakcja?.Może dobrze byłoby jakoś zabezpieczyć kościoły, przecież większość kościołów to budowle przeszło stuletnie. Czas pomyśleć o zabezpieczeniach, kamery, ochrona. A może pan radny Mikulski jako prawnik pomógłby w w tym żeby to, tzn ochronę czy monitoring czy obydwie te formy ująć i zrealizować w tzw budżecie obywatelskim? W końcu Kościoły służą mieszkańcom czyli podatnikom i wcale ich jest niemało.

  Odpowiedz
 5. Najlepszym komentarzem wobec takich działań, tego i wcześniejszych tych ludzi będą słowa Jana Kochanowskiego z Psalmu 94:
  Długoż, o wieczny Boże, ludzie zuchwali
  Na szczęście tak bezpiecznie będą kazali?
  Długoż się swym łotrostwem będą chlubili,
  Którzy wstyd i cnotę swą na szrót puścili?

  Odpowiedz
 6. popieram Gościa Styczeń 9, 2021, 9:51 am

  I znowu bezpodstawne zarzuty, nieuzasadnione łączenie spraw, brak rzetelności i obiektywizmu za publiczne pieniądze. I tym razem robi to nie kościelna dewotka tylko radny powiatowy,

  Odpowiedz
 7. Panie Wacławie tego typu zachowania potępiałem na Sesji RM w dniu 19.11 ub.Może Pan Radny nie pamięta tej jednoznacznej wypowiedzi z mojej strony !!!!!!!!!!!

  Odpowiedz
 8. Patrząc na sprawę spokojnie, ktoś starannie przygotował i wykonał to co zrobił. Ciekawe gdzie i na czym wykonano ulotkę i czy wcześniej nie były gdzieś namalowane takie symbole, odpowiedni ludzie potrafią to sprawdzić.
  Jeśli uda się ustalić sprawcę to należy poddać go terapii a jeśli to możliwe ukarać. Na pewno sprawy nie należy lekceważyć.
  Może to ktoś sfrustrowany naszą lubliniecką codziennością. Rozkopaną ulicą Mickiewicza, zabrudzoną Gaską, brudnymi ławkami na Rynku, smutnymi reniferami i kolejkami samochodów.

  Odpowiedz
 9. Do “Popieram gościa”
  Co to jest kościelna dewotka ?????
  Czy to coś złego, czy brzydkiego?
  A sprawy jednak mają powiązanie. Gdyby nie “procesje wulgarności” na czele z paniami z Urzędu Miasta , to nie było by inspiracji dla zagubionej i bezczynnej młodzieży.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.