Poseł Gawron oraz Rada Miejska w Lublińcu jednym głosem w sprawie województwa częstochowskiego.

Poseł Gawron oraz Rada Miejska w Lublińcu jednym głosem w sprawie województwa częstochowskiego.

W środę Rada Miejska w Lublińcu jednogłośnie przyjęła Uchwałę w sprawie wyrażenia stanowczego sprzeciwu wobec ponownego przyłączenia Lublińca i ziem powiatu lublinieckiego w struktury ewentualnie tworzonego województwa częstochowskiego. Głosowanie poprzedziła dyskusja, w której oprócz samorządowców uczestniczył, zaproszony do udziału w Sesji, Poseł Ziemi Lublinieckiej – Andrzej Gawron.

Parlamentarzysta nie po raz pierwszy podkreślił, że trakcie w całej kadencji wskazywał na silny związek powiatu lublinieckiego z Górnym Śląskiem. Takie stanowisko wyraził już w oświadczeniu poselskim w dniu 14 stycznia 2016 roku – Działając w imieniu własnym, terenowych struktur Prawa i Sprawiedliwości oraz w imieniu mieszkańców powiatu lublinieckiego, opowiadam się zdecydowanie i jednoznacznie za dalszą przynależnością powiatu lublinieckiego do struktur województwa śląskiego – deklarował z mównicy sejmowej. Swoje zdanie podtrzymał również w trakcie środowej Sesji dodając, że w tej sprawie wszyscy, ponad podziałami politycznymi, powinni mówić wspólnym głosem.

Obecny podczas Sesji, Dyrektor Biura Poselskiego Posła Andrzeja GawronaDawid Smol, przekazał radnym treść Uchwały Sejmiku Województwa Śląskiego z 4 lutego 2019 roku w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej zmiany obszaru i granic Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Z dokumentu wynika, że Sejmik pozytywnie zaopiniował zmianę obszaru i granic G-ZM z włączeniem do niej gmin: Ciasna, Herby, Lubliniec i Woźniki – To kolejny krok w kierunku wzmocnienia przynależności Ziemi Lublinieckiej do Śląska – mówił poseł.

Obok kwestii poświęconej ewentualnym zmianom administracyjnym, w swoim wystąpieniu Andrzej Gawron wyraził pozytywną opinię dotyczącą planowanego stacjonowania wojsk amerykańskich m.in. w Lublińcu. Podkreślił, że jego współpraca z Komendantem Powiatowym Państwowej Straży Pożarnej doprowadziła m.in. do przekazania jednostce OSP Lubliniec ciężkiego samochodu gaśniczego. Parlamentarzysta dodał, że udało się zdobyć 400 tyś zł dotacji z rządowego programu na nową karetkę pogotowia w powiecie lublinieckim. Wskazał na duże znaczenie Funduszu Dróg Samorządowych, dzięki któremu m.in. kwota 865 tysięcy złotych przeznaczona zostanie na remont ulicy Sobieskiego w Lublińcu od skrzyżowania z ul. Majdanek do skrzyżowania z ul. 11 Listopada wraz z przebudową kanalizacji deszczowej. W całym powiecie lublinieckim wartość inwestycji drogowych w ramach Funduszu sięgnie około 8 milionów złotych.

Głosowanie nad wyrażeniem stanowczego sprzeciwu wobec ponownego przyłączenia Lublińca i ziem powiatu lublinieckiego w struktury ewentualnie tworzonego województwa częstochowskiego, poprzedziła krótka dyskusja. Burmistrz Lublińca, Edward Maniura powiedział, że w związku z informacjami pojawiającymi się w tej sprawie w przestrzeni publicznej, spotyka się z wieloma negatywnymi opiniami ze strony mieszkańców – Nie możemy odbierać nikomu prawa do samostanowienia ale też nikt nie ma prawa odbierać takiego prawa nam – mówił Burmistrz Maniura, odwołując się do tekstu zamieszczonego 20 sierpnia 2019 roku w portalu Onet.pl, w którym poseł Szymon Giżyński (jedynka na liście PiS w naszym okręgu) po raz kolejny, w przededniu wyborów, podniósł kwestię zmian w podziale administracyjnym.

Lider Forum Samorządu Lublinieckiego, radny Jan Springwald przypomniał, że już na początku 2016 roku jego klub przyczynił się do bliźniaczej Uchwały w sprawie wyrażenia sprzeciwu wobec próby wyłączenia Gminy Lubliniec ze struktur administracyjnych województwa śląskiego i włączenia gminy w ewentualnie tworzone województwo częstochowskie. W przygotowanym przez Forum uzasadnieniu do projektu sprzed ponad trzech lat, wskazano na więzi historyczne Ziemi Lublinieckiej ze Śląskiem – Stanowisko mieszkańców w historycznych plebiscytach i głosowaniach zawsze jednoznacznie przemawiało za przynależnością Lublińca do Ziemi Śląskiej – czytamy w dokumencie z 28 stycznia 2016 roku.

Po zakończeniu dyskusji Rada Miejska jednogłośnie przyjęła uchwałę, w której wyraziła sprzeciw wobec ewentualnego przyłączenia naszego obszaru do woj. częstochowskiego.

 

  1. Pan posel przed wyborami jest w stanie nawet z lodowki wyskoczyc…

    Odpowiedz
  2. Czytaj uważnie bo w sprawie województwa pan poseł działa nie od dzis

    Odpowiedz
  3. Co na to gazeta lubliniecka?????? hahahaha!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.