Posłowie Andrzej Gawron i Mariusz Trepka o sytuacji na granicy z Białorusią. Ważne pytania zadane z mównicy sejmowej [FILM]

Posłowie Andrzej Gawron i Mariusz Trepka o sytuacji na granicy z Białorusią. Ważne pytania zadane z mównicy sejmowej [FILM]

W trakcie ostatniego posiedzenia Sejmu, poseł Ziemi Lublinieckiej Andrzej Gawron, wspólnie z posłem Mariuszem Trepką, skierował do MSWiA zapytanie o aktualną sytuację na granicy polsko – białoruskiej, stanowiącej w ostatnim czasie źródło kryzysu w kontaktach obu państw.

Do poruszonych kwestii odniósł się sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Maciej Wąsik.

Dobrze strzeżona granica naszego kraju to sprawa, która powinna być poza bieżącym sporem politycznym – przekonuje poseł Andrzej Gawron na oficjalnym profilu w portalu społecznościowym Facebook, uznając tą konieczność za jeden z “fundamentów naszej państwowości”.

Wszyscy widzimy co dzieje się na Białorusi i w Rosji. Musimy odpowiednio do tej sytuacji reagować. Przyjęliśmy ograniczoną liczbę uchodźców z Afganistanu – tym osobom groziło bezpośrednie zagrożenie życia – osoby koczujące w pobliżu naszej granicy, po białoruskiej stronie, to imigranci ekonomiczni. Jako Polska, jako Unia Europejska, nie jesteśmy w stanie przyjąć na swój teren niekontrolowanego strumienia emigracji, ponieważ niesie to zagrożenia utraty odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, również bezpieczeństwa ekonomicznego i demograficznego – pisze parlamentarzysta.

Czy powinniśmy odmawiać pomocy? Nie! – tylko ta pomoc powinna być skierowana w miejsca, z których emigracja ekonomiczna się odbywa. Organizujemy pomoc humanitarną, wspieramy organizacje, które się tym zajmują, a co najważniejsze poprawiajmy poziom rozwoju gospodarczego biednych krajów dając im miejsca pracy, technologie oraz wspierając edukację;

– zaznaczył poseł Gawron, który w sejmowym wystąpieniu pytał wiceministra o działania jakie dotychczas zostały podjęte w obliczu kryzysu związanego z sytuacją na granicy.

Państwo polskie podjęło niezbędne i adekwatne kroki – mówił sekretarz stanu, Maciej Wąsik. Szczegóły w materiale filmowym:

Zdjęcie: archiwum

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.