Potrącenie rowerzysty w Lublińcu. Policja apeluje.

Potrącenie rowerzysty w Lublińcu. Policja apeluje.

Policjanci z lublinieckiej komendy apelują do rowerzystów o ostrożność na drodze. Słoneczna pogoda zachęca do jazdy, ale musimy pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa. Wystarczy chwila nieuwagi aby doszło do zdarzenia drogowego. We wtorek przekonali się o tym uczestnicy kolizji, do której doszło na ulicy Grunwaldzkiej. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Kierujący rowerem nie upewnił się, że może bezpiecznie wykonać manewr skrętu i w trakcie jego wykonywania, wpadł pod nadjeżdżający samochód. Na szczęście nikt nie ucierpiał i skończyło się na uszkodzeniach pojazdów. Uczestnicy zderzenia zostali przez policjantów pouczeni i zobowiązani do zachowania ostrożności.

*  *  *

Poniżej prezentujemy kilka porad dla właścicieli jednośladów, dzięki którym rowerowe przejażdżki będą o wiele bardziej bezpieczne:

Prawidłowe wyposażenie roweru:

 • jedno światło pozycyjne barwy białej z przodu,
  światło odblaskowe barwy białej z przodu
  jedno światło pozycyjne barwy czerwonej z tyłu
  światło odblaskowe barwy czerwonej z tyłu
  co najmniej jeden skutecznie działający hamulec
  sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku
 • Rowerzysta, jak mało, który uczestnik ruchu drogowego, musi zadbać o bycie widocznym. Nie jest przecież w żaden sposób chroniony przed skutkami wypadku drogowego, a często kierowcy samochodów zauważają rowerzystów w ostatniej chwili. Dlatego warto zaopatrzyć się w dodatkowe elementy odblaskowe, które można przyczepić do ubrania, np. opaski odblaskowe. Rowerzysta powinien również zaopatrzyć się w rękawiczki, które nie tylko zapobiegają otarciom, ale również zwiększają przyczepność dłoni do kierownicy; komplet ochraniaczy i okulary przeciwsłoneczne.
 • Rowerzysta zawsze musi się stosować do obowiązujących znaków drogowych i przepisów ruchu drogowego. Jeśli wzdłuż jezdni prowadzi ścieżka rowerowa lub pieszo-rowerowa, rowerzysta musi się poruszać właśnie nią. Jeśli nie ma takiej ścieżki, to rowerzyście wolno jechać chodnikiem tylko wtedy, gdy jego szerokość przekracza 2 metry, a na jezdni w tym miejscu dozwolona jest prędkość do 50 km/h. Kierujący rowerem zawsze jednak musi zachować ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszym (wyjątek stanowi ścieżka rowerowa). Rowerzysta nie ma pierwszeństwa na skrzyżowaniu ścieżki rowerowej z jezdnią, nie może przejeżdżać przez przejścia dla pieszych (trzeba zsiąść i przeprowadzić rower na drugą stronę jezdni).
 • Dorośli nie potrzebują żadnych dokumentów zezwalających na poruszanie się rowerem, osoby niepełnoletnie potrzebują karty rowerowej, którą otrzymują po zdaniu odpowiedniego egzaminu. Dzieci w wieku poniżej 10-lat jeżdżą na rowerze wyłącznie pod opieką osób starszych.
 • Warto także pomyśleć o zabezpieczeniu roweru i zachować dokumenty z numerem ramy. W razie kradzieży zwiększy to szansę na jego odzyskanie. /info. KPP Lubliniec

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.