Powiat lubliniecki ODCIĘTY od informacji o liczbie zakażonych? [OTWIERAMY DYSKUSJĘ]

Powiat lubliniecki ODCIĘTY od informacji o liczbie zakażonych? [OTWIERAMY DYSKUSJĘ]

Od 19 marca do minionej środy, na internetowej stronie Starostwa Powiatowego w Lublińcu publikowane były dobowe raporty dotyczące sytuacji epidemiologicznej związanej z zagrożeniem koronawirusem Sars-Cov-2 na naszym obszarze. Kilka godzin po wyświetleniu ostatnich statystyk – w dniu 25 marca – wszystkie dotychczasowe informacje zostały usunięte.

Swoje komunikaty, archiwizowane od 16 marca, nadal publikuje Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Lublińcu, z tym że w przeciwieństwie do powiatu, Sanepid nie podaje liczby potwierdzonych przypadków wystąpienia choroby.

Od czwartku mieszkańcy nie mają zatem dostępu do informacji dotyczącej ilości osób zakażonych COVID-19 w powiecie lublinieckim. 


[FELIETON]

Zestawienia podawane przez Starostwo Powiatowe zawierały dane dotyczące: kwarantann, dozorów epidemiologicznych i hospitalizacji – te jednostki rozbijano na poszczególne gminy za pomocą tabeli, aktualizowanej w każdym kolejnym dniu. W wymiarze geograficznym, statystykę dotyczącą potwierdzonych przypadków ograniczano wyłącznie do powiatu. Taki sposób prezentacji danych wzbudzał zróżnicowane opinie internautów – część komentujących domagała się sprowadzenia liczby zakażonych do każdej gminy z osobna. Polemizowali z nimi zwolennicy uogólnionych komunikatów – przekonując, że dzięki temu społeczność w całym powiecie lublinieckim powinna, po prostu, mieć się na baczności.

W obliczu licznych zapytań i niedomówień, skierowaliśmy jednak do Starostwa zapytanie prasowe, prosząc o argumentację – dlaczego liczba potwierdzonych przypadków upubliczniana jest w taki a nie inny sposób – Dane, które mogą zostać podane do wiadomości publicznej, są na bieżąco publikowane na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Lublińcu, w zakładce “Raport Koronawirus”. Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego uzyskuje wspomniane informacje od Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Lublińcu – tłumaczyła Dominika Łupierz, rzecznik prasowy Starostwa, w korespondencji zwrotnej z dnia 24 marca.

W oparciu o taką odpowiedź, skierowaliśmy więc podobne zapytanie do lublinieckiego Sanepidu – Na chwilę obecną informacje prasowe nie są udzielane. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lublińcu na bieżąco przekazuje dane do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Katowicach – czytamy w odpowiedzi Dyrektora PSS-E, Mieczysława Osińskiego.

Nie udało nam uzyskać konkretnych wyjaśnień co do ogólnego wydźwięku liczby potwierdzonych przypadków na terenie powiatu. W oparciu o dość umiarkowaną reakcję opinii publicznej, a także ze względu na (według większości komentarzy) wystarczające brzmienie komunikatów wyświetlanych przez powiat, postanowiliśmy nie drążyć tej sprawy… również po to aby nie obciążać służb pochłoniętych teraz ogromną ilością obowiązków (poniekąd jednak mieszkańcom powiatu należy się pewien zasób wiedzy, choćby ze względu na to, że starają się respektować wszelkie ograniczenia wprowadzane w ostatnim, niełatwym okresie).

*     *     *

Głębszy problem pojawił się jednak w dniu wczorajszym, po tym gdy Starostwo Powiatowe w Lublińcu usunęło z oficjalnej strony wszystkie dane. Wobec takiego obrotu sprawy, tego samego dnia wysłaliśmy kolejne maile do obu instytucji, pytając o przyczyny zaistniałej sytuacji.

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ten krok? Być może część obserwatorów – owszem – uzna, że całkowite zaprzestanie publikowania liczby potwierdzonych przypadków to jeszcze lepszy sposób na to aby wzbudzić czujność mieszkańców we wszystkich gminach. Z drugiej strony, zanik jakichkolwiek aktualizacji może wywołać poczucie… braku zagrożenia, co zaowocuje ignorowaniem ograniczeń wdrożonych przez rząd – krótko mówiąc, zabraknie impulsów, które utrzymałyby dyscyplinę.

Idąc jeszcze dalej – nie jest wykluczone, że brak komunikatów dotyczących liczby zakażonych, spowoduje nieufność społeczeństwa względem kompetentnych instytucji oraz przekonanie, że “władza coś ukrywa” – a to może być pierwszym krokiem do paniki.

Co prawda, PSS-E w Lublińcu opublikowała dzisiaj kolejne dane ale, podobnie jak w przypadku poprzednich raportów, wykluczono z nich liczbę potwierdzonych zakażeń. W tym czasie na witrynie Starostwa pojawił się nowy komunikat, w którym internauci odesłani zostali na stronę… lublinieckiego Sanepidu! Starostwo opublikowało jeszcze dwa odnośniki:

  • pierwszy z nich to przekierowanie na stronę Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Docieramy tutaj jedynie do statystyk obejmujących województwo śląskie.
  • drugi link to przeniesienie na oficjalną witrynę: “Serwis Rzeczypospolitej Polskiej gov.pl” – w tym miejscu otrzymujemy tylko liczbę zachorowań i zgonów dla naszego regionu, na podstawie mapy Polski.

W poszukiwaniu danych dotyczących zakażeń, zgodnie ze wspomnianą wyżej odpowiedzią Dyrektora PSS-E, wysłaliśmy korespondencję do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Katowicach. Jak do tej pory nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi na pytanie, czy WSS-E w ogóle udziela informacji prasowych dotyczących powiatu lublinieckiego.

Lokalne media (bazujące teraz wyłącznie na szczątkowych informacjach serwowanych przez rzecznika Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego) oraz mieszkańcy powiatu, od czwartku… egzystują w próżni. Dla przeciwwagi, warto zajrzeć na oficjalne witryny w innych powiatach. Na przykład, jeśli chodzi o Starostwo w Kłobucku – dane (łącznie z informacją o potwierdzonych przypadkach) bez większych problemów znajdziemy w specjalnej zakładce na stronie głównej. Informację o liczbie zakażonych publikowane są również w portalu powiatu gliwickiego.

W oczekiwaniu na odpowiedzi Starostwa Powiatowego i Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Lublińcu, a także z uwagi na fakt, że w chwili obecnej mieszkańcy powiatu – co udowodniliśmy powyżej – nie mają dostępu do kompletu podstawowych informacji, zapraszamy do wyrażania swoich opinii na ten temat – zarówno poniżej, jak i na naszym profilu w portalu Facebook – TUTAJ.

Zastrzegamy przy tym, że komentarze obraźliwe, naruszające dobre imię Starostwa lub PSS-E będą usuwane – prosimy o konstruktywne wnioski.

  1. Powinniśmy być świadomi sytuacji epidemiologicznej w takim wymiarze jak to było wcześniej. Mamy do tego prawo, bo zagrożone jest nasze życie. A na pewno nie po to, by kogoś piętnować. Poprzez liczby zresztą nie jest to możliwe. Świadomość zagrożenia sprzyja wyostrzeniu naszej czujności.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.