Powiat lubliniecki: Za nami kolejne posiedzenie Sztabu Kryzysowego w sprawie pomocy dla uchodźców z Ukrainy

Powiat lubliniecki: Za nami kolejne posiedzenie Sztabu Kryzysowego w sprawie pomocy dla uchodźców z Ukrainy

W związku z sytuacją w Ukrainie, w poniedziałek Starosta Lubliniecki Joachim Smyła zwołał posiedzenie sztabu kryzysowego. W rozmowach wziął udział poseł Ziemi Lublinieckiej Andrzej Gawron, burmistrzowie i wójtowie oraz przedstawiciele instytucji włączonych w pomoc dla uchodźców.

Według informacji podanej przez starostę Joachima Smyłę, obecnie na terenie powiatu lublinieckiego, w 19 ośrodkach, z którymi podpisane zostały stosowne umowy, przebywa 432 uchodźców z Ukrainy.

Przedstawiciele gmin podzielili się informacjami dotyczącymi tworzenia oddziałów przygotowawczych w podległych im szkołach podstawowych. W uznaniu zebranych oddziały funkcjonują w sposób prawidłowy, ale zauważono, że coraz więcej rodziców decyduje się na to, aby ich dzieci uczęszczały do klas polskojęzycznych w celu pogłębienia integracji z rówieśnikami z Polski. Sekretarz Powiatu Sylwia Fronczek dodała, iż oddział przygotowawczy funkcjonuje również w lublinieckim Zespole Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza.

Dyrektor częstochowskiego Oddziału ZUS Jarosław Żuk zapewnił, że inspektorat w Lublińcu obsługuje uchodźców z Ukrainy na bieżąco, choć nie wszystkie osoby decydują się na korzystanie z oferty tej instytucji. W ubiegły weekend obsłużono 70 osób.

Z relacji Komendanta Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu Dariusza Gajzlera wynika, że jak dotąd na terenie powiatu nie zanotowano żadnych zdarzeń z udziałem uchodźców. Z kolei Janusz Bula, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lublińcu, zaznaczył, że wszystkie miejsca w których przebywają uchodźcy spełniają wymagania w zakresie ochrony przeciwpożarowej.

W trakcie dyskusji przychylono się do propozycji posła Andrzeja Gawrona. Parlamentarzysta zaproponował umieszczenie na urzędowych stronach internetowych informacji dotyczącej rodzajów alarmów, sygnałów alarmowych, komunikatów ostrzegających i innych sposobów komunikowania ludności w razie wystąpienia zagrożeń.

Burmistrz Miasta Lublińca Edward Maniura podsumował przebieg procesu nadawania numerów PESEL obywatelom Ukrainy przebywającym w Oblackim Centrum Młodzieży NINIWA w dzielnicy Kokotek. Proces ten obejmuje m.in. wykonywanie zdjęć, transport oraz zapisy dla uchodźców – Przedsięwzięcie przebiega bardzo sprawnie. Numery PESEL nadano już ponad połowie zakwaterowanych w Niniwie uchodźców – podkreślał Burmistrz Maniura w ubiegłotygodniowej korespondencji z lublinieckim.pl

Następne posiedzenie sztabu kryzysowego zaplanowano na dzień 4 kwietnia br. Oprócz wójtów i burmistrzów powiatu lublinieckiego do udziału w rozmowach zaproszeni zostali dyrektor Urzędu Pracy w Lublińcu Mariusz Pilarski i dyrektor Oddziału Śląskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Jan Wroński.

Sesja Rady Powiatu, Sesja Rady Miejskiej w Lublińcu

Odpowiednio w środę 30 marca i w czwartek 31 marca odbędą się Sesje Rady Powiatu (godz. 9:00) oraz Rady Miejskiej w Lublińcu (13:00). W trakcie posiedzeń nie zabraknie punktów poświęconych pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Rada Powiatu pochyli się nad “uchwałą w sprawie określenia zakresu pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa”, natomiast w Radzie Miejskiej odbędzie się głosowanie w sprawie uchwały dotyczącej “udzielenia upoważnień Burmistrzowi Miasta Lublińca w celu realizacji zadań związanych z pomocom obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa”.

Program Sesji Rady Powiatu: TUTAJ / Projekty Uchwał: TUTAJ / Transmisja: TUTAJ

Program Sesji Rady Miejskiej: TUTAJ / Projekty Uchwał: TUTAJ / Transmisja: TUTAJ

Na podstawie / zdjęcie: lubliniec.starostwo.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.