Powiat lubliniecki znowu powalczy o pieniądze z Funduszu Inwestycji Lokalnych. Znamy plany naszych gmin

Powiat lubliniecki znowu powalczy o pieniądze z Funduszu Inwestycji Lokalnych. Znamy plany naszych gmin

Gminy, powiaty i województwa w całej Polsce otrzymały już 6 miliardów złotych w ramach pierwszego, bezkonkursowego etapu rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, z całościową pulą 12 miliardów.

Druga odsłona FIL to kolejne 6 mld zł rozdzielane już na innych zasadach, bo w drodze dwóch naborów konkursowych. Pierwszy z nich rozstrzygnięty został kilka dni temu i objął kwotę 4.35 mld złotych. Na stole pozostało jeszcze 1.65 miliarda.

W pierwszym etapie środki podzielone zostały według algorytmu obejmującego: kondycję finansową jednostki, wysokość planowanych nakładów inwestycyjnych oraz liczbę ludności [za: portalsamorzdowy.pl] Na konta gmin powiatu lublinieckiego oraz Starostwa Powiatowego wpłynęło łącznie ponad 15.8 milionów złotych, w tym ponad 6 milionów jeśli chodzi o Miasto Lubliniec.

Wspomniane dofinansowanie w ramach pierwszego z dwóch rozdań konkursowych wzbudziło sporo kontrowersji w środowisku samorządowym. Co prawda, powiat lubliniecki otrzymał środki na realizację trzech projektów wysokości 4.5 milionów [szczegóły: TUTAJ], ale wójtowie i burmistrzowie wszystkich naszych gmin uznali to za “wielką niesprawiedliwość”. W liście skierowanym do Wojewody Śląskiego zapytali o kryteria, które zadecydowały o odrzuceniu pozostałych 32 projektów [treść listu: TUTAJ]

Tak czy owak, przed nami batalia o pozostałą kwotę konkursową, w którą ponownie włączą się nasze samorządy. W ubiegłym tygodniu Prezes Rady Ministrów ogłosił nabór wniosków o wsparcie dla jednostek samorządu terytorialnego w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Procedura składania wniosków potrwa do 28 grudnia. 11 grudnia, a więc w dzień po uruchomieniu drugiej części konkursu, rozesłaliśmy maile do wszystkich gmin powiatu lublinieckiego, pytając projekty zgłoszone do ostatniego naboru FIL:

  • Gmina Boronów: ponowny wniosek na rozbudowę przedszkola przy Zespole Placówek Oświatowych w Boronowie;
  • Gmina Ciasna: [oczekujemy na odpowiedź]
  • Gmina Herby: rozbudowa oczyszczalni ścieków w Lisowie, budowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na ul. Sosnowej w Lisowie, termomodernizacja Domu Pomocy Społecznej w Herbach wraz z instalacją paneli fotowoltaicznych;
  • Gmina Kochanowice: [oczekujemy na odpowiedź]
  • Gmina Koszęcin: rozbudowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rusinowicach, przebudowa drogi w Rusinowicach i budowa wodociągu w miejscowości Łazy;
  • Miasto Lubliniec: uregulowanie gospodarki wodno-ściekowej w Kokotku (etap I), budowa krytej pływalni wraz z częścią rekreacyjną, przebudowa dróg gminnych: Hlonda, Górniczej, Cebuli;
  • Gmina Pawonków: budowa remizy w Solarni;
  • Gmina Woźniki: budowa sali gimnastycznych z zapleczem sportowym i sanitarnym w Szkole Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Kamienicy i w Szkole Podstawowej im. Józefa Lompy w Lubszy.
  • Starostwo Powiatowe: zakup tomografu i modernizacja bloku operacyjnego, modernizacja pomieszczeń centralnej sterylizatorni wraz z zakupem sprzętu, przebudowa dróg powiatowych łączących Lisów z Koszęcinem.

Jak tym razem zakończy się nabór? O tym dowiemy się prawdopodobnie w pierwszych tygodniach 2021 roku.

zdjęcie: Krystian Maj, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

  1. Przecież wszyscy to wiedzą! Niepokorni nie dostaną nic a jedna gmina zostanie cudownie obdarowana. PS. żeby zmyć blamaż ostatniego rozdania to jakieś nasze PODATNIKÓW! grosiki popłyną do większej ilości gmin.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.