Powiat. Policja przyjmuje coraz więcej zgłoszeń!

Powiat. Policja przyjmuje coraz więcej zgłoszeń!

Mieszkańcy powiatu lublinieckiego coraz chętniej korzystają z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa – nowoczesnego narzędzia przeznaczonego kontaktu z policją. Od początku działania aplikacji użytkownicy witryny umieścili już ponad 1700 sygnałów o zagrożeniach! Niestety, nie wszystkie zgłoszenia mają odbicie w rzeczywistości i nie zawsze ułatwiają pracę policjantom, którzy każdorazowo weryfikują nadesłaną informację bezpośrednio w terenie. 

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to doskonałe narzędzie pozwalające każdemu obywatelowi przekazać informację o niepokojącym go zjawisku z zakresu bezpieczeństwa. Zgłosić można przestępstwa różnego rodzaju – na przykład przekraczanie prędkości na drogach, wypalanie traw, znęcanie się nad zwierzętami, żebractwo czy spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych. Do każdego zgłoszenia można również dołączyć zdjęcie.

Jak to działa? Zobacz prezentację multimedialną:

Jeśli chodzi o powiat lubliniecki – w listopadzie odnotowano 70 różnych zagrożeń naniesionych za pomocą aplikacji, z których funkcjonariusze Komendy Powiatowej potwierdzili 34. Najczęściej wymienianym zagrożeniem było “przekraczanie dozwolonej prędkości” – 27, z których potwierdziły się 23 zagrożenia. O nadmiernej prędkości najczęściej informowano w rejonie miejscowości Kośmidry – 8, Koszęcin – 2 oraz Herby – 2 i to w tych rejonach funkcjonariusze KPP Lubliniec prowadzili najbardziej intensywne działania weryfikacyjne. W listopadzie odnotowano również dużą liczbę zagrożeń z kategorii „nieprawidłowe parkowanie” – 10, z których potwierdzono 3.

Należy podkreślić fakt, iż każde naniesione przez użytkowników aplikacji zagrożenie jest przez funkcjonariuszy lublinieckiej Komendy Policji weryfikowane w sposób szybki i rzetelny. Odbywa się to poprzez cykliczne patrolowanie i obserwację wskazanych miejsc zagrożonych czy poprzez rozmowy dzielnicowego z mieszkańcami celem uwzględnienia opinii społeczności lokalnej co do faktu występowania danego zagrożenia – informuje Michał Sklarczyk, Oficer Prasowy lublinieckiej policji.

Dodajmy również, iż rozwiązanie potwierdzonego zagrożenia często nie leży w zakresie kompetencji należących do policji. W takim przypadku policjanci każdorazowo sporządzają pisemne wystąpienie do właściciela drogi czy wskazanego terenu informując o sygnałach i sugestiach kierowanych przez mieszkańców za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Zarówno o tym, jak i o dokładnym wskazaniu zagrożenia należy pamiętać informując o niebezpieczeństwie.

LINK DO MAPYTUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.