Powiat: Trzy pożary w przewodach kominowych w jednym dniu. Niepokojące statystyki. Strażacy apelują

Powiat: Trzy pożary w przewodach kominowych w jednym dniu. Niepokojące statystyki. Strażacy apelują

Od początku sezonu grzewczego, czyli od września 2021 roku, na terenie powiatu lublinieckiego odnotowano 26 pożarów sadzy w przewodach kominowych – poinformowała Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lublińcu.

Tylko we wtorek 18 stycznia zastępy Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych interweniowały przy trzech tego rodzaju zdarzeniach, w miejscowościach Lubliniec [na zdjęciu], Ciasna oraz Lisowice.

Pożary tego typu są bardzo niebezpieczne i stanową zagrożenie dla całego domu a paląca się w bardzo wysokich temperaturach sadza może spowodować pęknięcia i nieszczelności w przewodzie kominowym. Ogień zaczyna rozprzestrzeniać się na wszystko, co przylega do przewodu kominowego – podkreśla mł. bryg. Wojciech Kwapień, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lublińcu.

W opublikowanym komunikacie dodał, że poprzez pęknięcia do pomieszczeń mieszkalnych mogą dostawać się również toksyczne produkty spalania. Przez niesprawny przewód kominowy dochodzi do podtrucia tlenkiem węgla potocznie zwanym „czadem”. Często z komina wydobywają się strzelające iskrami płomienie ognia, które przeniesione przez wiatr mogą przedostawać się na inne budynki.

Strażacy nieustannie apelują do właścicieli nieruchomości o regularne przeglądy systemów. Jak reagować kiedy dojdzie już do pożaru? O tym przeczytacie na internetowej stronie KP PSP Lubliniec: TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.