Pożar na parterze – sześć osób uwięzionych na pierwszym piętrze. O krok od tragedii w Lublińcu

Pożar na parterze – sześć osób uwięzionych na pierwszym piętrze. O krok od tragedii w Lublińcu

W miniony piątek 10 czerwca, po godzinie 3:00 w nocy dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Lublińcu otrzymał zgłoszenie z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego, o pożarze mieszkania w budynku wielorodzinnym zlokalizowanym przy ul. Częstochowskiej w Lublińcu.

Przybyłe na miejsce jednostki straży pożarnej zastały pożar pomieszczenia w mieszkaniu zlokalizowanym na parterze oraz wydobywający się dym z okien budynku. Wewnątrz widoczny był również ogień.

Kierujący Działaniem Ratowniczym pozyskał informację, że budynek przed przybyciem zastępów straży opuściły dwie osoby ale wewnątrz przebywają jeszcze ludzie i podjął decyzję o dalszym przeszukaniu i ewakuacji. Łącznie przez strażaków zostało ewakuowanych jeszcze 6 osób z pierwszego piętra – poinformował mł. bryg. Wojciech Kwapień, oficer prasowy KP PSP w Lublińcu.

Zabezpieczono miejsce zdarzenia i przystąpiono do gaszenia pożaru. Zadysponowany na miejsce zdarzenia zespół pogotowia energetycznego odłączył zasilanie budynku w energię elektryczną. Przybyłe pogotowie gazowe sprawdziło odcięcie dopływu gazu. Działania straży pożarnej polegały na niedopuszczeniu do rozprzestrzenienia się pożaru poza mieszkanie. Po opanowaniu pożaru i oddymieniu pomieszczeń przystąpiono do usunięcia nadpalonego wyposażenia mieszkania w celu dogaszenia.

Na miejsce wezwano przedstawiciela Urzędu Miejskiego w Lublińcu – właściciela mieszkania oraz Inspektora Nadzoru Budowlanego. Działania zakończono o godz. 6:05.

Przypuszczalną przyczyną powstania pożaru było zwarcie w instalacji elektrycznej bądź odbiorniku prądu w pomieszczeniu kuchennym. Czynności dochodzeniowe prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Lublińcu.

W działaniach udział brały:

  • 3 zastępy z JRG w Lublińcu;
  • 1 zastęp z WSP JW w Lublińcu;
  • 1 zastęp z OSP w Lublińcu;
  • grupa operacyjna z KP PSP w Lublińcu;
  • Zespół Ratownictwa Medycznego;
  • patrol Policji

Źródło: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lublińcu

Zdjęcie: kpt. Piotr Szleper, KP PSP w Lublińcu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.