Pożar w Lublińcu. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej podsumowuje przebieg akcji.

Pożar w Lublińcu. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej podsumowuje przebieg akcji.

We wtorek około godz. 10:30 oficer dyżurny Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lublińcu przyjął zgłoszenie o pożarze hali zakładu zlokalizowanego w na terenie Specjalnej Katowickiej Strefy Ekonomicznej, przy ul. Inwestycyjnej w Lublińcu. Zakład specjalizuje się w produkcji wysokokalorycznych paliw alternatywnych, które spalane są w wysokotemperaturowych piecach m. in. w przemyśle cementowym.

Według informacji zamieszczonych na oficjalnej stronie lublinieckiej Komendy – po dojeździe pierwszych zastępów straży pożarnej zastano pożar całkowity obiektu, w którym magazynowano paliwa alternatywne. Działania zastępów w pierwszej fazie polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu prądów gaśniczych w obronie na sąsiednią halę oraz rozpoznaniu sytuacji wodnej. Ustalono również, że do pożaru doszło podczas przerwy śniadaniowej – w związku z powyższym, wszyscy pracownicy znajdowali się poza budynkiem, w bezpiecznym miejscu zakładu.

Rozpoczęto gaszenie hali objętej pożarem oraz kontynuowano obronę zagrożonej hali zlokalizowanej od południowej strony. Na miejsce zdarzenia zadysponowano kolejne siły i środki (OSP z terenu powiatu lublinieckiego oraz PSP z Tarnowskich Gór, Kłobucka, Częstochowy oraz Knurowa). W kulminacyjnym momencie w akcji brało udział 17 zastępów straży pożarnej z 70 strażakami. Podawano 9 prądów gaśniczych w tym 3 w obronie.

Pożar został zlokalizowany o godz. 12:21 a dogaszanie oraz prace rozbiórkowe ścian, wybieranie i wywożenie, w celu dogłębnego przelania materiału, trwały do późnych godzin wieczornych, w porze nocnej oraz kolejnego dnia (przy okresowej wymianie zastępów OSP powiatu lublinieckiego oraz PSP z Lublińca) – podsumował st. kpt. Wojciech Kwapień, oficer prasowy KP PSP Lubliniec.

Miejsce zdarzenia zabezpieczała policja, która wraz z biegłym z dziedziny pożarnictwa ustala przyczyny powstania pożaru. Poznamy je za kilka dni.

W działaniach udział brały:

trzy zastępy PSP w Lublińcu;
zastęp WOP JWK Lubliniec;
dwa zastępy PSP w Tarnowskich Górach;
zastęp PSP w Kłobucku;
trzy zastępy PSP w Częstochowie;
dwa zastępy PSP z Knurowa;
dwa zastępy OSP Koszęcin;
dwa zastępy OSP Strzebiń;
zastęp OSP Kochanowice;
zastęp OSP Kochcice;
zastęp OSP Sadów’
zastęp OSP Lubliniec;
zastęp OSP Łagiewniki Wielkie;
zastęp OSP Lisów;
zastępy OSP Olszyna;
zastęp OSP Solarnia;
zastęp OSP Hadra;
dwa patrole Policji

Na miejsce przybyli również:

Komendant Powiatowy PSP w Lublińcu;
Grupa Operacyjna KW PSP w Katowicach;
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego;
oraz przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Zdjęcie: obiectiv.com / Lubliniec 998 (Facebook)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.