Pracują w zmęczeniu i pod presją. Żołnierze 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej doskonalą planowanie akcji poszukiwawczych

Pracują w zmęczeniu i pod presją. Żołnierze 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej doskonalą planowanie akcji poszukiwawczych

Działanie w dużym stresie i rozproszeniu, a także pod presją czasu – w takich warunkach prowadzone są warsztaty z planistyki i nawigacji przeznaczone dla pierwszej w Polsce Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej K9 Wojsk Obrony Terytorialnej.

Identyfikacja i detekcja w czasie poszukiwań, planistyka, analityka a także profilowanie i modelowanie statystyczne – to tylko część zagadnień poruszanych podczas szkolenia. Zajęcia maksymalnie zbliżone są do warunków w jakich podejmowane są decyzje związane z działaniami poszukiwawczymi. Uczestnicy szkolenia pracują w zmęczeniu i w stresie, przy różnego rodzaju rozproszeniach – takich jak ciemność, błyskające światła czy muzyka.

Cały czas staramy się podnosić poziom wyszkolenia członków naszej grupy. Oznacza to, że i realizowane zadania muszą być coraz trudniejsze. To bardzo ważne by wciąż się rozwijać i podnosić swoje kwalifikacje, tak by nawet w skrajnie trudnych warunkach być w pełni gotowym do właściwych reakcji – podkreśla koordynator GPR K9 WOT, Monika Krasińska – Ligejka.

Jak przyznają żołnierze 13. ŚBOT, to szkolenie wiele im dało.

Na podstawie prawdziwych zdarzeń mogliśmy planować akcje biorąc pod uwagę: kto zaginął, w jakich okolicznościach oraz jakimi siłami i środkami dysponujemy. Następnie mogliśmy weryfikować to co zrobiliśmy, dowiadując się czy odnaleźlibyśmy zaginionego. Dla mnie najbardziej wartościowe było to, że instruktor pokazał mi co robić na samym początku, wtedy kiedy jest dużo chętnych ludzi do działania, a ja jako planista mam najwięcej pracy. Bogate doświadczenie instruktora, który od wielu lat bierze udział w akcjach sprawiało, że od razu było widać, że to człowiek który wie o czym mówi i tym żyje, a takich ludzi najlepiej się słucha i od nich można się najwięcej się nauczyć – przyznał planista GPR K9 WOT, kpr. Jakub Stanny.

Pierwsza GPR K9 WOT powstała w 13. Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, od dwóch lat szkoli się by pomagać w odnajdywaniu ludzi zaginionych. Działania wspomagają trzy psy (pierwsze psy ratownicze w Wojsku Polskim) wraz ze swoimi przewodnikami a także planiści i nawigatorzy.

W przyszłości na Śląsku ma powstać Ośrodek Szkolenia GPR WOT, w którym grupy z całej Polski będą mogły rozwijać swoje zdolności z zakresu poszukiwania osób zaginionych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.