Premier Mateusz Morawiecki z wizytą w Koszęcinie i Woźnikach.

Premier Mateusz Morawiecki z wizytą w Koszęcinie i Woźnikach.

Za nami wizyta Prezesa Rady Ministrów – Mateusza Morawieckiego w Koszęcinie. Premier w czwartek spotkał się z Dyrekcją i pracownikami Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Z rąk Premiera Dyrektor Zbigniew Cierniak otrzymał – przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Nie zabrakło muzycznych akcentów, zabrzmiały śląskie pieśni ludowe.

Morawiecki odwiedził również Woźniki gdzie oddał hołd żołnierzom, składając wieniec pod pomnikiem poświęconym poległym w obronie ojczyzny we wrześniu 1939 r.

Artyści Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” powitali Mateusza Morawieckiego “Karolinką”. Podczas spotkania z kierownictwem i pracownikami Zespołu premier podkreślił że Zespół “Śląsk” jest najlepszym ambasadorem polskiej kultury i tradycji regionu na całym świecie. Dziękował za dotychczasowe dokonania dla kultury narodowej i życzył Zespołowi „Śląsk” jeszcze wielu tak pięknych dziesięcioleci działalności.

Prezes Rady Ministrów wręczył także Dyrektorowi Zbigniewowi Cierniakowi Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego za zasługi dla kultury polskiej i ochrony dziedzictwa narodowego.

Dziękując za wyróżnienie, Dyrektor Zbigniew Cierniak podkreślił, że odbiera je nie tylko w imieniu własnym, ale i wszystkich artystów i pracowników Zespołu, którzy swoją codzienną pracą przyczyniają się do sukcesów „Śląska” w Polsce i na świecie. Wyraził także słowa wdzięczności za rządowe wsparcie dla kierowanej przez siebie instytucji, która od maja 2017 roku jest współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego.

Premier Mateusz Morawiecki wpisał się do Księgi Pamiątkowej Zespołu „Śląsk”. W rocznicę setnych urodzin Stanisława Hadyny złożył także kwiaty pod tablicą poświęconą założycielowi i patronowi Zespołu.

Premierowi towarzyszyli w Koszęcinie Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek i Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski. Organizatorem wizyty była Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Premier odwiedził również Woźniki. Oddał hołd żołnierzom składając wieniec pod pomnikiem poświęconym poległym w obronie ojczyzny we wrześniu 1939 r. Obok Wojewody i Marszałka Premierowi towarzyszyli: Poseł Ziemi Lublinieckiej, Andrzej Gawron oraz Burmistrz Woźnik, Michał Aloszko.

Zdjęcia: Ireneusz Dorożański / Gmina Woźniki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.