Prestiżowe wyróżnienie dla komandosów z Lublińca!

Prestiżowe wyróżnienie dla komandosów z Lublińca!

Jednostka Komandosów z Lublińca otrzymała nagrodę „WAWA Bohaterom”. To wyjątkowe wyróżnienie przyznawane jest osobom, organizacjom oraz instytucjom, które pomagają kombatantom, a szczególnie Powstańcom Warszawskim.

1 października na uroczystej gali w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich, spośród dwudziestu organizacji i podmiotów wyłoniono zwycięzców Konkursu „WAWA BOHATEROM” – To dla mnie zaszczyt i honor, że mogę dziś zwrócić się do Powstańców Warszawskich. Ofiarowaliście Polsce swoją młodość. Walczyliście z myślą o lepszej przyszłości. Jesteśmy Wam za to wdzięczni – zwrócił się w liście do obecnych na gali Konkursu WAWA BOHATEROM kombatantów Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej.

Pragnę podziękować organizatorom i wszystkim uczestnikom tego wyjątkowego przedsięwzięcia, i przypomnieć, że Ministerstwo Obrony Narodowej w ramach programu Wdzięczni Bohaterom dofinansowało organizacje, które wspierają Powstańców w ich codziennym życiu, budują więzi międzypokoleniowe, otaczają opieką miejsca pamięci Powstania Warszawskiego i groby Powstańców – podkreślił szef MON. Ministerstwo Obrony Narodowej reprezentowała Agnieszka Glapiak, Dyrektor Centrum Operacyjnego MON, która odczytała list ministra obrony narodowej skierowany do uczestników gali.

Laureat konkursu – Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca jest silnie związana z Powstańcami Warszawskimi. Jej żołnierze są obecni na takich uroczystościach jak rocznica Akcji pod Arsenałem, czy obchody rocznic wybuchu Powstania.

Jednostka Wojskowa Komandosów nie pomaga, Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca tworzy jedną wielką rodzinę z naszymi kochanymi weteranami. Nie traktujemy tego jak pomoc, to jest dla nas cząstka życia wojskowego i czerpiemy pełnymi garściami od naszych Bohaterów – podkreślił płk Wojciech Dasiewicz, zastępca dowódcy jednostki, odbierając statuetkę WAWA BOHATEROM.

Pozostałe dwie statuetki trafiły do Fundacji Sensoria – pomysłodawcy ogólnopolskiej akcji BohaterON i Szkoły Podstawowej im. Mirosława Biernackiego w Warszawie. Organizatorzy Konkursu WAWA BOHATEROM podkreślają, że wszyscy nominowani są zwycięzcami, bo najważniejsza jest pomoc bohaterom podziemia niepodległościowego. Obecni na gali Powstańcy Warszawscy wyrazili zadowolenie z faktu, że tak wiele organizacji i środowisk angażuje się w pomoc dla kombatantów.

Laureatów Konkursu WAWA BOHATEROM wyłoniła Kapituła Nagrody, w której skład weszli:

– Stanisław Karczewski, Marszałek Senatu

– Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej

– Zbigniew Ścibor-Rylski, Prezes Związku Powstańców Warszawskich

– Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

– Leszek Żukowski, Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

– Jan Ołdakowski, Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego

– Zbigniew Wawer, Dyrektor Łazienek Królewskich w Warszawie

– Tadeusz Deszkiewicz, Doradca Prezydenta RP, Prezes RdC

– Jacek Kurski, Prezes TVP

– Rafał Kotomski, Dyrektor TVP3 Warszawa

Podczas gali zorganizowano wystawę okolicznościową oraz specjalną księgę z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Każdy mógł zostawić w niej swój ślad, pisząc życzenia dla swojej Ojczyzny. Kultywowanie tradycji oraz pamięć o bohaterach i pomoc żyjącym kombatantom to ważna część służby żołnierzy wszystkich jednostek Wojska Polskiego. Organizatorem projektu WAWA BOHATEROM jest Telewizja TVP3 Warszawa.

Tekst / zdjęcie, na podstawie: mon.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.