Prezydent podpisał Ustawę. 14 emerytura dla ponad 9 milionów osób. Znamy szczegóły dotyczące rozliczeń [AUDIO]

Prezydent podpisał Ustawę. 14 emerytura dla ponad 9 milionów osób. Znamy szczegóły dotyczące rozliczeń [AUDIO]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty nie tylko trzynastej, ale również czternastej emerytury. Kolejne w 2021 roku dodatkowe roczne świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, co oznacza, że nie trzeba będzie składać żadnego wniosku.

W poniedziałek, 8 marca, prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z 21 stycznia 2021 r. o kolejnym w tym roku dodatkowym, rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów – Przygotowujemy się do wypłaty 14 emerytury, która trafi do naszych klientów wraz z wypłatami świadczeń listopadowych. Tak zwana czternastka w 2021 r. wyniesie 1250,88 zł brutto – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. Dodała, że w kwietniu tego roku wypłacona zostanie 13 emerytura.

Czternastka będzie przysługiwała osobom, które na dzień 31 października 2021 r. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych, wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone.

Zgodnie z przepisami, pełną kwotę otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2 900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą “złotówka za złotówkę”. Na przykład, jeśli ktoś pobiera emeryturę w wysokości 3 000 zł, czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł.

Dodatkowe świadczenie będzie wypłacane z urzędu, to znaczy, że nie trzeba będzie składać żadnego wniosku w tej sprawie. Czternasta emerytura będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Co ważne, z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje – zapowiada Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Czternasta emerytura ma zostać wypłacona dla ok. 9,1 mln emerytów i rencistów. W pełnej wysokości będzie przysługiwać ok. 7,9 mln świadczeniobiorcom.
Tymczasem w kwietniu emeryci, renciści i inni odbiorcy świadczeń długoterminowych otrzymają trzynastą emeryturę w kwocie 1 250,88 zł brutto. Świadczenie przysługuje w pełnej wysokości, bez względu na wysokość pobieranego świadczenia podstawowego.

 1. A co Pan Prezydent ma do zaoferowania tym co codziennie idą do pracy za nędzne minimum wynagradzania – drutto ???

  Odpowiedz
 2. Do Jana

  Małe pocieszenie dla Pana. Myśmy 40 lat pracowali za najniższą pensję. Może i Pan po 40 latach otrzyma 13-kę na emeryturze ? Pod warunkiem, że wróci PO.

  Odpowiedz
 3. Tylko wam się wydawało że pracujecie, w PRL u ta wasza poństwówka”doprowadziła k biedy dziadostwa i azdłużenia kraju !!!

  Odpowiedz
 4. Do Jana

  Tylko mała poprawka… 65% okresu pracy mieliśmy już w nowym kapitalizmie. Więc mamy porównanie w obu systemach. W obydwu “udawana” była tylko pensja.

  Odpowiedz
 5. W waszym przypadku z wyuczenia i przyzwyczajenia przez 40 lat wygląda to tak – CZY SIĘ STOI CZY SIĘ LEŻY TYSIĄC ZŁOTYCH SIĘ NALEŻY”

  Odpowiedz
  • Nie stałem, nie leżałem, ciężko pracowałem 42 lata. Pańskie przekonanie o tym, że emeryci udawali pracę opiera się na wiedzy o udawaniu pracy przez pańską mamusię czy tatusia?

   Odpowiedz
 6. Wacławie żaden pracownik w PRL u nie przepracował uczciwie 42 lat bo by umarł na stojąco” ! tym bardziej iż warunki pracy były podłe ! jeśli ktoś dotrwał do 40 lat dotyczyło to wąskiej grupy pracowników biurowych mających powiązania z KC PZPR a to raczej wstyd i nie powinno być nagradzane w żaden sposób !!!

  Odpowiedz
  • Bredzi Pan obrażając miliony Polaków, którzy nie mieli nic wspólnego z żadną partią a harowali w pocie czoła a w zamian za to właśnie że nie opowiedzieli się za jedynie słuszną partią i nie przyjęli jej ideologii nie byli nagradzani z okazji tzw świąt państwowych, nie było premii na 1go mają ani na 22 lipca ani z okazji rewolucji październikowej itd. Tak więc bredzi Pan lub rzeczywiście wychował się w domu towarzyszy a może funkcjonariuszy.

   Odpowiedz
 7. Szanowna Pani z faktami historycznymi się nie dyskutuje !

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.