Przeciwnicy rządu mówią o “rozdawnictwie”, tymczasem na konto Lublińca wpłynęło aż 6 milionów złotych!

Przeciwnicy rządu mówią o “rozdawnictwie”, tymczasem na konto Lublińca wpłynęło aż 6 milionów złotych!

Miło nam poinformować, że dzisiaj na konto Urzędu Miejskiego w Lublińcu wpłynęła dotacja w wysokości 6.086.983 zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – taką informację opublikowano w piątek 4 września na oficjalnej stronie lublinieckiego magistratu.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to środki przeznaczone na dotacje dla gmin, powiatów i miast m.in. w reakcji na kryzys wywołany sytuacją epidemiczną. Łącznie w skali całego kraju to 6 miliardów złotych, czego 5 mld trafi do gmin i miast na prawach powiatu, a 1 miliard do powiatów ziemskich. Dzięki rządowemu wsparciu, wszystkie samorządy w powiecie lublinieckim wzbogacą się o łączną kwotę niemal 16 milionów złotych. Wysokości dotacji dla poszczególnych samorządów będą wynikały z relacji wydatków majątkowych i zamożności gmin i powiatów.

Środki przekazane przez rząd będzie można wykorzystać na m.in. remonty szkół i przedszkoli, inwestycje w wodociągi i kanalizację, budowę żłobków, drogi – a także inne niezbędne zadania lokalne. Fundusz będzie wsparciem nie tylko dla samorządów ale również dla tych małych i średnich firm, które realizują planowane inwestycje. Ostatecznie to korzyść dla mieszkańców, ponieważ, jak przekonuje rząd – Ważne dla nich inwestycje będą bez oporów mogły być inicjowane i kontynuowane, co przyczyni się do podnoszenia jakości życia – Rząd przekonuje również, że pieniądz inwestycyjny będzie krążył w lokalnej gospodarce – Firmy kupują materiały w miejscowych hurtowniach i wypłacają wynagrodzenia pracownikom, którzy z kolei robią zakupy na najbliższym targowisku;

Zgodnie z koncepcją programu, środki mają być przekazywane gminom bez zbędnej biurokracji. Pieniądze nie muszą być wykorzystane w 2020 roku i nie podlegają zwrotom – Z satysfakcją informuję, że ze wsparcia będą mogły skorzystać gminy Ziemi Lublinieckiej oraz Powiat Lubliniecki. Jestem przekonany, że nasze samorządy właściwie wykorzystają swoja szansę i skorzystają ze środków zawartych w Funduszu – podkreślał już w czerwcu Poseł Ziemi Lublinieckiej, Andrzej Gawron [PiS].

Zbieramy informacje z poszczególnych gmin powiatu lublinieckiego, pytając wcześniej na jakie cele zamierzają one przeznaczyć swoje dotacje z FIL. Wiemy już, że jeszcze w 2020 roku, z przyznanej kwoty ponad 6 milionów, Miasto Lubliniec zamierza wykorzystać 2 150 000 mln złotych – to dokumentacja na modernizację sanitariatu w szkole podstawowej  nr 4 w Lublińcu, przebudowa fragmentu ulicy Mickiewicza, zakończona już modernizacja przedszkola nr 6, dokumentacja na rozbudowę Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadków Komunalnych i budowa oświetlenia na ulicy Chabrowej.

Takie propozycje zaprezentowano radnym Rady Miejskiej podczas ostatniej sesji w dniu 27 sierpnia. W tym punkcie obrad swoich zastrzeżeń wobec sposobu informowania o wydatkach nie kryła opozycja – Chciałbym abyśmy o tych wydatkach, przedstawionych przez Burmistrza, najpierw mogli podyskutować podczas obrad Komisji. O wszystkim dowiadujemy się dopiero podczas Sesji. To wszystko powinno być przedyskutowane wcześniej – sugerował przewodniczący Forum Samorządu Lublinieckiego, Jan Springwald, poparty w tej kwestii przez przewodniczącego klubu Prawo i Sprawiedliwość Łukasza Mikulskiego.

Z tych pieniędzy chcemy sfinansować te inwestycje, które już realizujemy i zostały przyjęte w budżecie lecz których rozliczenia jeszcze nie dokonaliśmy – wyjaśniał Burmistrz Lublińca, Edward Maniura. Dodał, ze jedyną nową inwestycją będzie przebudowa kolejnego odcinka ulicy Mickiewicza. Dyskusje dotyczące nowych inwestycji mają rozpocząć się po przedstawieniu propozycji jesienią tego roku, zatem pozostała kwota rozdysponowywana zostanie dopiero w kolejnych miesiącach.

Największe powody do zadowolenia ma z pewnością Gabriela Czech, skarbnik Miasta Lublińca, które odczuło w swoim budżecie skutki spowolnienia gospodarki wywołanego sytuacją epidemiczną. Przykładowo w marcu tego roku wpływy z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych były niższe o 209 247,00 zł niż w marcu 2019 – Bardzo się cieszymy, że przyznano nam te 6 milionów z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. To naprawdę poważna kwota. Rząd przyznał te pieniądze w sposób łagodny i dobry dla samorządów, dlatego, że mogą one być przeznaczone również jako część wkładu własnego np. do inwestycji finansowanych z innych źródeł. Nie utrudniajmy pracy rządowi, który chce aby samorządy inwestowały jak najwięcej – przyznała skarbnik miasta w trakcie ostatniej Sesji, uznając tegoroczne plany Miasta za słuszne – Reszta pieniędzy będzie sukcesywnie wprowadzana do budżetu – dodała Gabriela Czech.

FUNDUSZ INWESTYCJI LOKALNYCH W POWIECIE LUBLINIECKIM:

Lubliniec (gmina miejska)
6 086 983 zł
Boronów (gmina wiejska)
500 000 zł
Ciasna (gmina wiejska)
1 559 276 zł
Herby (gmina wiejska)
666 114 zł
Kochanowice (gmina wiejska)
1 692 515 zł
Koszęcin (gmina wiejska)
504 314 zł
Pawonków (gmina wiejska)
1 738 806 zł
Woźniki (gmina miejsko-wiejska)
1 626 686 zł
Powiat Lubliniecki
1 433 269 zł
Suma
15 807 963 zł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.