Przeniesienie porzuconego schronu obronnego na Plac Golasia? Miasto Lubliniec uruchomiło procedurę Zapytania Ofertowego!

Przeniesienie porzuconego schronu obronnego na Plac Golasia? Miasto Lubliniec uruchomiło procedurę Zapytania Ofertowego!

Dobra informacja dla miłośników historii oraz organizacji pozarządowych nawiązujących w swojej działalności do przeszłości Ziemi Lublinieckiej. Jak czytamy w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Lublińcu:

“Burmistrz Miasta (…) zaprasza do złożenia oferty na wykonanie zadania polegającego na „Rewitalizacji placu im. Pawła Golasia – przeniesienie, umiejscowienie i odrestaurowanie bunkra obronnego z września 1939 r.”, w ramach VIII edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Lublińca”.

W ramach zadania planuje się m.in.:

Przygotowanie terenu pod osadzenie schronu na Placu im. Pawła Golasia oraz przygotowanie oraz transport schronu. W dalszym etapie planuje się wykonanie zagospodarowania terenu wokół ustawionego obiektu wraz z wydzieleniem dojścia w formie alei spacerowych. To również zakup, dostarczenie i montaż ławki z oparciem, kosza na śmieci oraz tablicy informacyjnej oraz wykonanie iluminacji świetlnej.

Prace modernizacyjne schronu polegać mają na wyczyszczeniu betonu od strony zewnętrznej oraz wewnętrznej, wykonaniu otuliny betonowej widocznego zbrojenia i zabezpieczeniu betonu środkiem hydrofobowym w kolorze bezbarwnym. Kolejne prace to zabezpieczenie otworów schronu (okienko strzelnicze, wejście) kratą bądź siatką ochronną, z możliwością wejścia oraz przy zachowaniu dobrej widoczności do wnętrza schronu.

Termin składania ofert upłynie w dniu 16 września br. Jeśli procedura Zapytania Ofertowego zakończy się korzystnie dla Miasta, prace potrwają maksymalnie do 9 grudnia 2024 roku.

Szczegóły: TUTAJ

Pierwotnie schron zlokalizowany był obok wieży ciśnień na terenie stacji kolejowej w Lublińcu. Dziś znajduje się przy torowisku, pomiędzy ulicami Powstańców Śląskich, Stawową i Droniowiczki.

Po zakończeniu II Wojny Światowej, decyzją komunistów, schron miał zostać zniszczony. Żelbetonowa konstrukcja była jednak na tyle twarda, że nie poddała się sile młotów pneumatycznych. W rezultacie władze nakazały wywieźć go i porzucić przy linii kolejowej Lubliniec – Częstochowa.

Obiekt spoczywa i niszczeje na skarpie przy torowisku. Od kilku lat organizacje zajmujące się historią oraz lokalni pasjonaci czynią starania aby schron odrestaurowano i przetransportowano na Plac im. Pawła Golasia w pobliżu Jednostki Wojskowej Komandosów – wskazując przy tym na potrzebę ratowania tego rodzaju wartości i szacunek dla Bohaterów walczących o wyzwolenie.

Ostatnim ruchem było ubiegłoroczne zgłoszenie projektu w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Lublińca (wartość 100 tys. złotych). W wyniku głosowania mieszkańców, rewitalizacja schronu znalazła w gronie pięciu zadań przeznaczonych do realizacji w 2024 roku:

  • Modernizacja placu zabaw przy Miejskim Domu Kultury w Lublińcu
  • Rewitalizacja miasteczka ruchu drogowego przy Szkole Podstawowej nr 3 w Lublińcu
  • Wymiana tablic i obręczy do koszykówki (boisko na terenie Szkoły Podstawowej nr 1 w Lublińcu)
  • Rewitalizacja placu im. Pawła Golasia – przeniesienie, umiejscowienie odrestaurowanie bunkru obronnego z września 1939 roku
  • Darmowa kastracja i czipowanie dla kotów, których właściciele mieszkają w Lublińcu

Trwa głosowanie w ramach nowej edycji Budżetu Obywatelskiego 2024. Szczegóły poniżej:

Budżet Obywatelski Miasta Lublińca. Oto projekty, na które będą głosować mieszkańcy. Start 3 września!

 

  1. W końcu. Nareszcie. Uuuuufff.

    Odpowiedz
  2. Ja bym napisał ufff nareszcie gdybym przeczytał informację że w dniu X zostanie otwarty basen w parku Lublinieckim, a tu jakieś ufff z powodu kawałka betonu. Napewno mieszkańcy beda tłumnie podziwiać owy bunkier.A może to i poniemiecki beton

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.