Przepaść między kosztorysem a najniższą ceną oferenta. Co dalej z modernizacją lublinieckiej oczyszczalni?

Przepaść między kosztorysem a najniższą ceną oferenta. Co dalej z modernizacją lublinieckiej oczyszczalni?

Z informacji podanych przez portal Lubliniec – Nasze Miasto (24.06.) wynika, że w rozstrzygnięciu przetargu na modernizację Oczyszczalni Ścieków w Lublińcu najtańsza ze złożonych ofert opiewa na ok. 49,5 mln zł, czyli blisko o 14 mln zł więcej niż kwota wynikająca z kosztorysu sporządzonego na zlecenie miasta.

Jak informuje portal – Władze Lublińca szukają możliwości pozyskania pieniędzy na pokrycie różnicy, bo nie chcą ogłaszać kolejnych przetargów – My pytamy wprost: jak doszło do tego, że w różnicy pomiędzy kwotą zaproponowaną przez miasto, a najniższą ceną przedstawioną przez oferentów pojawiła się tak ogromna różnica?!

W korespondencji z Burmistrzem Lublińca, Edwardem Maniurą dopytujemy również: jakimi kryteriami kierowano się przy sporządzaniu kosztorysu, jakie koszty poniesiono z tytułu przygotowania dokumentacji i wreszcie – jak wyglądają dalsze plany władz miasta w związku z takim a nie innym rozstrzygnięciem przetargu?

Koszt sporządzenia kosztorysu modernizacji oczyszczalni ścieków, w tym kosztorysu inwestorskiego, wyniósł 496.920,00 złotych – odpowiada Burmistrz E. Maniura – Dokumentacja została wykonana w 2015 roku. Zgodnie ze sporządzonym wówczas kosztorysem inwestorskim, roboty budowlane wyceniono na kwotę 30,9 milionów złotych brutto – dodaje Burmistrz.

Według kolejnych informacji zamieszczonych w korespondencji zwrotnej – na taką kwotę, w lutym 2017 roku, został złożony wniosek o dofinansowanie do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a środki w wysokości 34,5 miliona złotych zabezpieczono w budżecie miasta. Umowę o dofinansowanie podpisano w roku 2018.

W styczniu 2019 roku zamawiający (miasto) przygotowując dokumentację przetargową dokonał aktualizacji kosztorysu inwestorskiego. Wartość robót wyniosła wówczas 45,6 milionów złotych. Nie odbiega ona zatem znacząco od wartości ofert złożonych w postępowaniu – Należy zwrócić uwagę, że w ostatnich dwóch latach ceny robót budowlanych istotnie wzrosły – podkreśla Burmistrz – W okresie pomiędzy podpisaniem umowy o dofinansowanie, a ogłoszeniem przetargu nie zmieniano kwot zapisanych w budżecie miasta. Z pełną świadomością zdecydowano o tym, że stosowne zmiany zostaną dokonane po procedurze otwarcia ofert – podkreśla.

Zgodnie z przepisami prawa, zamawiający przed otwarciem ofert ma obowiązek podać kwotę jaką zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia. Siłą rzeczy – można było podać jedynie tą kwotę jaka w tym momencie została zabezpieczona w budżecie – Stąd też może wynikać, dla nieznających szczegółów, nieporozumienie w sprawie różnicy pomiędzy kwotą zabezpieczoną w budżecie a wartością złożonych ofert – uważa Burmistrz Edward Maniura, dodając, że postępowanie przetargowe wciąż trwa i nie można w tej chwili mówić o jego definitywnym rozstrzygnięciu.

  1. Panie Werner, świadomie pan wprowadza w błąd, czy to zwykła indolencja?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.