“Przewoźnicy nie chcą ryzykować”. Pandemia komplikuje przetargi na dowóz uczniów do lublinieckich szkół

“Przewoźnicy nie chcą ryzykować”. Pandemia komplikuje przetargi na dowóz uczniów do lublinieckich szkół

Na początku grudnia ubiegłego roku Miasto Lubliniec ogłosiło przetarg na przewóz dzieci i uczniów do i z placówek oświatowych położonych na terenie gminy. Usługa miała być prowadzona do końca czerwca 2021.

Przed świętami Bożego Narodzenia poinformowano o unieważnieniu postępowania. Na podobny problemem Miasto natrafiło w styczniu, kiedy powtórzony przetarg również zakończył się fiaskiem.

W rozmowie z Lublinieckim.pl Sebastian Majdzik, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Lublińcu podkreśla, że przewoźnicy wahają się z podjęciem decyzji o przystąpieniu do realizacja zadania, nawet jeśli wygrywają w postępowaniach przetargowych. Powodem są dynamiczne zmiany w zakresie sposobu prowadzenia nauki, uzależnionego od sytuacji epidemicznej.

Dowóz uczniów do szkół odbywa się na trzech liniach: pierwsza obejmuje transport dzieci z dzielnicy Kokotek, druga dotyczy przewozu uczniów z dzielnicy Wymyślacz, a trzecie zadanie to dowóz dzieci z różnych miejsc do Ośrodka Szkolno – Wychowawczego położonego przy ulicy Stalmacha.

Zarówno pod koniec grudnia, jak i 25 stycznia poinformowano o unieważnieniu dwóch postępowań przetargowych. W obu przypadkach, w zależności od zadania, cena najkorzystniejszej oferty przewyższała kwotę wyodrębnioną z budżetu miasta, wybrany wykonawca uchylił się od podpisania umowy lub wykluczano wykonawców, których oferty nie spełniały warunków udziału w postępowaniu.

Firmy nie chcą podejmować ryzyka i nie decydują się na długofalową współpracę z Zamawiającym, ponieważ w zależności od sytuacji epidemicznej zmieniają się decyzje w kwestii sposobu prowadzenia nauki – zaznacza Sebastian Majdzik.

Na dzień dzisiejszy dowozimy dzieci na podstawie “Zapytania ofertowego”, do czasu rozstrzygnięcia kolejnego przetargu. Usługę realizują firmy, które przewoziły uczniów w poprzednim roku. Miasto musiało wdrożyć takie rozwiązanie, ponieważ zapewnienie transportu do szkół jest obowiązkiem gmin, a firmy wyłonione w ostatnim przetargu zwlekały z podpisaniem umów dosłownie do ostatniego dnia. Kolejne postępowanie przetargowe uruchomione zostanie prawdopodobnie na przełomie lutego i marca – zapowiedział naczelnik Wydziału Spraw Społecznych.

Decyzją rządu, 18 stycznia najmłodsi uczniowie powrócili do szkół. Jeśli stacjonarna forma nauki w klasach I-III utrzyma się przez dłuższy czas, a podobne zmiany wdrożone zostaną w starszych klasach, być może przewoźnicy wyłonieni w przetargach będą skłonni do podpisywania umów. Dla Miasta będzie oznaczać to większą stabilizację, przynajmniej do końca trwającego roku szkolnego.

Łącznie, na trzech liniach funkcjonujących Lublińcu, z dowozu do szkół korzysta około 50 dzieci.

[zdjęcie: archiwum ’20]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.