Przybędzie fotoradarów. Instalacja w 2020 roku.

Przybędzie fotoradarów. Instalacja w 2020 roku.

Główny Inspektorat Transportu Drogowego planuje montaż kolejnych fotoradarów na terenie Polski. W ramach inwestycji dotychczasowe urządzenia rejestrujące prędkość mają zostać zmodernizowane. Koszt projektu, dofinansowanego w 85 procentach ze środków unijnych, wyniesie 162 miliony złotych.

Operacja zakłada zakup 358 urządzeń, z czego 111 fotoradarów rozpocznie pracę w nowych lokalizacjach. Pozostałe rejestratory zastąpią te, które montowano w poprzednich latach. Jak informują przedstawiciele GITD, konieczność wymiany wynika ze zróżnicowanej jakości zdjęć wysyłanych przez dotychczasowe urządzenia – sporą część zdjęć trzeba było odrzucić, ze względu na niedostateczną jakość. Nowocześniejsze “oczka” mają przynieść pod tym względem zdecydowaną poprawę.

Wymiana przestarzałych fotoradarów oraz instalacja dodatkowych urządzeń ma rozpocząć się w III kwartale 2020 roku. W systemie znajdą się nie tylko kolejne fotoradary stacjonarne ale również 39 urządzeń do odcinkowego pomiaru ruchu, 30 aparatów do monitorowania wjazdu na skrzyżowanie przy czerwonym świetle i 11 urządzeń przenośnych. W systemie stacjonarnym będzie pracować 26 nowych skrzynek. Co ciekawe – niektóre fotoradary mają funkcjonować w rejonie przejazdów kolejowych.

Z instalacji nowych urządzeń chce skorzystać aż 2 tysiące samorządów z całej Polski, które wystosowany w tej sprawie wnioski do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Zapotrzebowanie wzrasta z każdym nowym programem ogłaszanym przez Inspekcję. W latach 2011-2012 wystosowano 238 wniosków społecznych o instalację fotoradarów. W samym roku 2013 było ich już 625.

W chwili obecnej GITD posiada łącznie 431 fotoradarów, 30 urządzeń do pomiaru odcinkowego oraz 29 rejestratorów przenośnych. W których miejscach mają pojawić się kolejne? – Aktualnie nie wytypowano lokalizacji do montażu nowych urządzeń rejestrujących. Lokalizacje zostaną wytypowane po przeprowadzeniu analizy stanu bezpieczeństwa, którą przeprowadzi wyłoniony w ramach przetargu wykonawca – poinformował Wojciech Król z biura prasowego GITD.

Zdjęcie: Montaż fotoradaru w Sierakowie Śląskim (wrzesień 2012).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.