“Przysmaki Jana Pawła II w nowoczesnym ujęciu”. Udany projekt w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Lublińcu

“Przysmaki Jana Pawła II w nowoczesnym ujęciu”. Udany projekt w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Lublińcu

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Konrada Mańki w Lublińcu, dla uczczenia pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II, w 100. rocznicę jego urodzin oraz 15. rocznicę śmierci, zrealizowano projekt edukacyjny pn. “Przysmaki Jana Pawła II w nowoczesnym ujęciu”. Projekt obejmował także m.in. organizację wycieczki szkolnej do domu rodzinnego Ojca Świętego w Wadowicach oraz konkurs wiedzy o Janie Pawle II.

Autorem i liderem grupy projektowej była Izabela Szczęsny, a nauczycielami wspierającymi: Teresa Piontek, Irena Sklorz i ks. Grzegorz Sokalski.

Przedsięwzięcie polegało m.in. na przyrządzaniu przez uczniów ze szkół ponadpodstawowych wybranych przysmaków Jana Pawła II, z wykorzystaniem nowoczesnych technik kuchni molekularnej, w ramach zajęć gastronomicznych i szkolnego kółka, a następnie na serwowaniu przysmaków w zaskakujących formach lub z nowymi dodatkami oraz na pogłębianiu wiedzy uczniów dotyczącej życia Jana Pawła II i przybliżaniu im postaci papieża.

Młodzi adepci sztuki kulinarnej poznali i przygotowali ponad dwadzieścia potraw, które często gościły na papieskim stole. Były nimi m.in: babka wielkanocna, barszcz z jabłkami, deserowe ciasteczka „Karolki”, gołąbki z pieczarkami, jajecznica ze szczypiorkiem, kremówki w molekularnej odsłonie, keks ziemniaczany czy kluseczki ziemniaczano-marchewkowe z masłem – wymienia Izabela Szczęsny. Podczas śniadań, nazwanych papieskimi, każdy mógł spróbować przysmaków, które każdorazowo budziły kulinarny zachwyt i podziw.

Projekt edukacyjny, zrealizowany w Roku Świętego Jana Pawła II, obejmował także m.in. organizację wycieczki szkolnej do domu rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, w którym obecnie mieści się muzeum oraz organizację szkolnego konkursu wiedzy o Janie Pawle II w systemie online.

Pokłosiem projektu jest okolicznościowa publikacja, zawierająca m.in. przepisy i kolorowe zdjęcia przysmaków Jana Pawła II w nowoczesnym ujęciu, wydana bezpłatnie nakładem Wydawnictwa św. Macieja Apostoła w Lublińcu.

Uczestnicy grupy projektowej, w odpowiedzi na przesłaną do Watykanu publikację o zrealizowanym przedsięwzięciu, otrzymali wyjątkowy list napisany w imieniu papieża Franciszka przez ks. bp. Luigi Roberto Cona. Ojciec Święty wyraził w nim m.in. swoją radość i wdzięczność wszystkim, którzy z miłością i poświęceniem oddają się wielkiej sprawie edukacji i wychowania dzieci i młodzieży dotkniętej niepełnosprawnością.

Na podstawie / zdjęcia: lubliniec.starostwo.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.