Pułkownik Wiesław Kukuła nowym dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej

We wtorek, 20 września br. Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz wyznaczył płk. Wiesława Kukułę na stanowisko dowódcy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.

Dziękuję za ten wielki zaszczyt, którego dziś dostąpiłem. Zrobię wszystko, aby sprostać pokładanym we mnie nadziejom, żeby zbudować niezwykle sprawną, efektywną i gotową do obrony Polski i Polaków formację – powiedział płk Wiesław Kukuła.

dsc_5394Płk W. Kukuła ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Łączności oraz studia magisterskie na kierunku elektronika i telekomunikacja na Wojskowej Akademii Technicznej. Od 1996 roku służył w 1 Pułku Specjalnym Komandosów na stanowiskach dowódcy plutonu, dowódcy kompanii, szefa łączności, szefa sekcji wsparcia dowodzenia i łączności oraz szefa sztabu pułku. W 2003-2004 roku uczestniczył, w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w misji w Iraku. Od 2012 roku z powodzeniem kieruje lubliniecką Jednostką Wojskową Komandosów. Podczas pełnienia obowiązków dowódczych wystąpił z wnioskiem do MON o nadanie rangi oznaki sztyletu wtopionego w symbol Polski Walczącej. Znak nawiązuje do dziedziczonych tradycji Armii Krajowej przez  zespoły bojowe JWK.  Dowódca jest również jednym z inicjatorów akcji “Upamiętniaj godnie”.

Wojska Obrony Terytorialnej mają być piątym rodzajem Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej. Powołanie trzech brygad jest priorytetem. Ale zamierzam także podać do wiadomości publicznej to, na co czekają kandydaci do służby, czyli oczekiwania wobec przyszłych terytorialsów. Chodzi o to, by najbliższy czas wykorzystali jak najlepiej i przygotowali się do służby w WOT, gdyż do niej również będziemy selekcjonowali kandydatów – mówi płk Kukuła.

Chcę wykorzystać zdolności i doświadczenia z tamtego okresu i zaprosić do współpracy oficerów i podoficerów Wojsk Specjalnych.  Sięgniemy po cywilnych specjalistów, m.in. informatyków i lekarzy. A źródłem etosu terytorialsów będą Armia Krajowa oraz powojenne organizacje niepodległościowe. WOT będą współcześnie kontynuować ich misję – dodaje dowódca.

 

Źródło: polska-zbrojna.pl, mon.gov.pl

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.