Radni Maniury ograniczają wolność w mediach?

Radni Maniury ograniczają wolność w mediach?

Kilka dni temu radny Jan Springwald przesłał nam pismo skierowane do niego, podpisane przez kilku radnych Komitetu Burmistrza E. Maniury, w którym to domagają się usunięcia jego zdjęcia  z ich wizerunkiem ze strony “lubliniecki.pl” oraz jego odpowiedź na to pismo.

Zdjęcie to, umieszczone zostało w nagłówku artykułu pt. “Cztery Szkoły Podstawowe w Lublińcu” i przedstawiało pięciu radnych. Trzech z nich: Benedykt Majer, Henryk Maniura i Halina Pilch-Kucia, należący do Komitetu Burmistrza E. Maniury domaga się skasowania zdjęcia z ich wizerunkiem.

Argumentacja usunięcia tego zdjęcia była co najmniej dziwna. W przekazanym nam piśmie przekonują, że jest “manipulacją mającą na celu wywołania u internautów wrażenia, że wszyscy radni widniejący na zdjęciu popierają przyjęty przez Radę Miejską wariant pierwszy, to jest funkcjonowanie 4 szkół podstawowych w Lublińcu”.

Po pierwsze, od kiedy to, przedstawienie autentycznego zdjęcia z prac Komisji Rady Miejskiej Lublińca jest manipulacją?

Po drugie, w treści artykułu z imienia i nazwiska umieszczono wszystkich radnych, na który z poszczególnych wariantów utworzenia sieci szkół podstawowych głosowali.

Czy owi radni nie mają innych obowiązków w Radzie, tylko muszą zajmować się zdjęciami, które ukazały się w prasie?

Czy nie jest to próba wywierania presji na mediach, aby o radnych Maniury pisać tylko w samych superlatywach?

Pozostawiając te pytania otwarte, spełniliśmy jednak prośbę radnych i podmieniliśmy zdjęcia, usuwając wizerunek radnych. Wstawiliśmy natomiast zdjęcie, które przedstawia puste krzesła. Zdjęcie to, umieściliśmy również w nagłówku tego wyjaśnienia.

Rani, jako osoby publiczne, niestety muszą liczyć się z tym, że budzą zainteresowanie mediów i są rozliczani przez wyborców z pracy jaką wykonują. Mamy nadzieję, że owi radni nie wstydzą się decyzji jaką podjęli głosując za dwiema szkołami podstawowymi w Lublińcu.

Do publikacji niniejszego sprostowania skłoniły nas zapytania internautów, którzy prosili nas o wyjaśnienia w tej sprawie.

Poniżej przedstawiamy treść pisma radnych.

06. 03. 2017 r. pismo 3 radnych

07. 03. 2017 r. odp. dla radnych

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.