Rok 2020 był dla jednostek samorządu terytorialnego rokiem pełnym nowych wyzwań ze względu na pandemię. Dlatego w najnowszym rankingu wykazano zarówno tradycyjną analizę kondycji finansowej jednostek samorządu terytorialnego, jak i dodatkowo uwzględniono koszty poniesione przez jednostki na walkę z COVID-19 w 2020 r.
Zestawienie, w oparciu o dane Regionalnych Izb Obrachunkowych na koniec roku 2020, przygotowała Fundacja Instytut Studiów Wschodnich we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu, grupując poszczególne jednostki (razem 2 791 samorządów) na kategorie:
- gminy wiejskie (1 533)
- gminy miejsko – wiejskie (642)
- gminy miejskie (236)
- miasta na prawach powiatu (66)
- powiaty ziemskie (314)
Gminy klasyfikowane były na podstawie siedmiu wskaźników:
- udziału dochodów własnych w dochodach ogółem Jednostkach Samorządu Terytorialnego,
- relacji nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem,
- udziału wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem,
- obciążenia wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne,
- udziału środków europejskich w wydatkach,
- relacji zobowiązań do dochodów,
- udziału podatku dochodowego od osób fizycznych.
Jak w tegorocznym rankingu wypadły nasze jednostki?
GMINY WIEJSKIE (zwycięzca: Chojnice, woj. pomorskie)
33. Boronów
100. Ciasna
200. Pawonków
476. Herby
546. Kochanowice
673. Koszęcin
UWAGA! Gmina Koszęcin zajęła bardzo wysokie 44 miejsce w zakresie wydatków związanych z COVID, z ogólną kwotą ponad 409 tys. złotych / 34,64 zł na osobę. Pozostałe gminy z terenu powiatu lublinieckiego znalazły się poniżej dolnego progu klasyfikacji.
GMINY MIEJSKO – WIEJSKIE (zwycięzca: Poddębice, woj. łódzkie)
350. Woźniki
GMINY MIEJSKIE (zwycięzca: Podkowa Leśna, woj. mazowieckie)
12. Lubliniec
POWIATY ZIEMSKIE (zwycięzca: wrocławski, dolnośląskie)
265. powiat lubliniecki (13 miejsce w wydatkach związanych z COVID, 970 267,87 złotych ogólnie / 12,75 złotych na osobę)
Kompletne wyniki rankingu do pobrania: TUTAJ
.
Może wójt gminy Koszęcin wytłumaczy się z takich wydatków związanych z COVID, bo maseczki rozdawane po 1 sztuce na dom raczej tyle nie kosztowały (a tego ile maseczek zostało zakupionych, w jakiej firmie i ile to kosztowało również nadal nie ujawnił) . Wydatki na covid w powiecie są dosyć oczywiste, chociaż też nie przejrzyste, ale samo utrzymanie DPSów pochłonęło sporo pieniędzy.
Powiat lubliniecki 265 …. na 314 powiatów ziemskich – pogratulować wysokiej pozycji – od końca!
Jak zwykle Lubliniec i Ciasna w czołówce. Nie trzeba rankingów bo to widać gołym okiem, że są zadbane…ale damy radę to zanegować – moje propozycje: “ranking kupiony”, “basen”, “wiadukt” (a najlepiej dwa), “kwiatki ławeczki” “po co ta biblioteka jak jest już dom kultury?”, “co tak sadzi te drzewa – ile to kosztuje” (dot. Ciasnej), itd… to trzy cztery start!