We wtorek, w sali Sejmu Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w Katowicach odbyła się gala podsumowująca IV edycję Ranking Gmin Województwa Śląskiego organizowanego przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego we współpracy z Urzędem Statystycznym w Katowicach.
W kategorii “Gminy do 20 tysięcy mieszkańców”, spośród wszystkich gmin powiatu lublinieckiego, w zestawieniu za 2023 rok najlepszy wynik wyśrubowała Gmina Boronów uzyskując piąte miejsce w skali województwa śląskiego (127 gmin).
Celem przedsięwzięcia jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego. W ramach Rankingu ocenie poddawane są wszystkie gminy województwa śląskiego oraz miasta na prawach powiatu.
Galę otworzył dr Cezary Trutkowski, Prezes Zarządu FRDL następnie na scenie pojawił się wyjątkowy gość Rankingu – Jerzy Stępień, Przewodniczący Rady Fundatorów FRDL. Nie zabrakło wystąpień merytorycznych – Grażyna Witkowska, Dyrektor Urzędu Statystycznego w Katowicach, podjęła niezwykle ważny temat depopulacji województwa śląskiego, zwracając uwagę na wyzwania demograficzne regionu. W imieniu partnera biznesowego – Banku Gospodarstwa Krajowego – głos zabrał Robert Ferdyn.
Wyniki gmin powiatu lublinieckiego w kategorii “Gminy do 20 tys. mieszkańców”.
5. Gmina Boronów (poprzednio 23)
21. Gmina Kochanowice (poprzednio 25)
52. Gmina Herby (poprzednio 81)
87. Gmina Pawonków (poprzednio 97)
89. Gmina Ciasna (poprzednio 104)
96. Gmina Woźniki (poprzednio 76)
108. Gmina Koszęcin (poprzednio 118)
W gronie 21 gmin z liczbą powyżej 20 tys. mieszkańców, Gminę Lubliniec sklasyfikowano na miejscu dziesiątym – w poprzedniej edycji było to miejsce piąte.
W kategorii miast na prawach powiatu, pierwszą piątkę stanowią: Katowice, Bielsko-Biała, Gliwice, Tychy i Żory.
Lista wskaźników, wpływających na pozycję w Rankingu [źródło: okst.pl]
- Średnioroczne dochody własne budżetów gmin na 1 mieszkańca w latach 2021–2023
- Średnioroczne wydatki majątkowe inwestycyjne budżetów gmin na 1 mieszkańca w latach 2021–2023
- Średnioroczny wskaźnik zadłużenia budżetów gmin w latach 2021–2023
- Udział wydatków bieżących budżetów gmin na administrację publiczną w wydatkach ogółem w 2023 r.
- Średnioroczne środki z Unii Europejskiej i innych źródeł niepodlegające zwrotowi na finansowanie programów i projektów unijnych stanowiące dochód budżetów gmin na 1 mieszkańca w latach 2021–2023
- Liczba podmiotów gospodarki narodowej zarejestrowanych w REGON na 1000 ludności w wieku produkcyjnym w 2023r.
- Odsetek dzieci w wieku od 3 do 5 lat korzystających z opieki przedszkolnej w roku szkolnym 2023/2024 r.
- Saldo migracji na 1000 ludności w 2023 r.
- Wydatki budżetów gmin na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego (z wyłączeniem wydatków majątkowych inwestycyjnych) na 1 mieszkańca w 2023 r.
- Udział środków przekazanych organizacjom pozarządowym i innym podmiotom prowadzącym działalność pożytku publicznego w wydatkach bieżących budżetów gmin w 2023 r.
- Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 ludności w 2023 r.
- Odsetek korzystających z sieci kanalizacyjnej w 2023 r.
- Przyrost naturalny na 1000 ludności w 2023 r.
- Udział powierzchni objętej obowiązującymi miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego
w powierzchni ogółem gminy w 2023 r. - Wydatki bieżące budżetów gmin na oświatę, wychowanie i opiekę nad dzieckiem w wieku do lat 3 na 1 mieszkańca w wieku przedprodukcyjnym w 2023 r.
- Udział nakładów na szkolenia pracowników rad i urzędów gmin w wydatkach bieżących budżetów gmin na administrację publiczną w 2023 r.
Na podstawie / zdjęcie: okst.pl
Według tego co Pan Redaktor podał: gminy wiejskie naszego powiatu zwyżkują = idą do przodu, natomiast gminy miejskie (Lubliniec i Woźniki) są “in minus”, znaczy się cofają.
—+++—
… takie jednoroczne wyniki i ich porównane może być bardzo mylące.
—+++—
… niech dalej badają i ” rankingują”, zobaczmy za 5 lat – choć to zbyt malo. Ciekawe mogło by być porównanie na przestrzeni 50-80 lat. …?