Ratują – teraz to my możemy ich wesprzeć.

Ratują – teraz to my możemy ich wesprzeć.

Strażacy z OSP Solarnia w Gminie Pawonków zamierzają kupić agregat prądotwórczy. Obok standardowych zadań realizowanych przez jednostkę, istnieje tu również Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza. Do tej pory strażacy korzystali z użyczonej aparatury wytwarzającej prąd jednak zawiodła ona w trakcie niedawnej akcji w Jaworznie. Zdeterminowani ochotnicy rozpoczęli zatem zbiórkę pieniędzy na zakup odpowiedniego agregatu w portalu zrzutka.pl

Celem Ochotniczej Straży Pożarnej z Solarni jest sprzęt marki HONDA EU 22i o wartości 4.900zł brutto. Jednostka posiada środki własne w kwocie 1.400 złotych, które zabezpieczono na zakup agregatu. Do pełni szczęścia brakuje 3.500 złotych. W chwili obecnej ilość zebranych środków sięgnęła 62% potrzebnej kwoty.

Zakup ma wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa. Agregat ma służyć do działań sztabowych nie tylko podczas poszukiwań osób zaginionych, ale też w celu zapewnienia zasilania awaryjnego dla urządzeń podtrzymujących życie w przypadku awarii sieci energetycznej – z takimi sytuacjami również mierzą się strażacy z Solarni, m.in. na terenie swojego sołectwa.

Poszukiwania prowadzone w terenie przez GPR Solarnia oparte są nie tylko na fizycznej obecności w obrębie zaginięcia ale też na wykorzystaniu specjalnej aparatury wspomagającej – tłumaczy Lubomir Wójcicki, prezes jednostki – Wykorzystujemy m.in. komputery, monitory i urządzenia nawigacyjne wymagające doładowania. Montujemy również oświetlenie. Sprzęt idealnie wspomaga wszelkie działania logistyczne. Dzięki nowoczesnym metodom unikamy chaosu i opieramy się na konkretnych wyliczeniach, pomocnych chociażby w orientacji w rejonie poszukiwań – dodaje prezes.

O tym jak ważne jest zaopatrzenie w energię, członkowie Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej z Solarni przekonali się podczas niedawnej akcji w Jaworznie – Byliśmy wdzięczni osobie prywatnej, ponieważ użyczyła nam agregatu, co ułatwiało prowadzenie poszukiwań. Nie był to jednak sprzęt o wystarczająco dobrych parametrach i po kilku minutach uległ awarii – kończy prezes Wójcicki.

Zarówno jednostka jak i należąca do niej Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza, ciesząca się dużym uznaniem w całym regionie, pozostały bez agregatu. Sprawa wydaje się więc nadzwyczaj pilna w kontekście ratowania życia i zdrowia mieszkańców. Zbiórka potrwa do końca kwietnia. W chwili gdy uda się zgromadzić 3.500 złotych, dojdzie do natychmiastowego zakupu maszyny prądotwórczej. W przypadku gdy środki przewyższą oczekiwaną sumę, strażacy z Solarni dokupią dodatkowy sprzęt – taki jak kable, przedłużacze czy kanister na paliwo.

ZACHĘCAMY DO WSPARCIA!

LINK DO TRWAJĄCEJ ZBIÓRKI oraz więcej informacji – TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.