Rekordowy rok 2018 w Muzeum Pro Memoria Edith Stein!

Rekordowy rok 2018 w Muzeum Pro Memoria Edith Stein!

W jubileuszowym, dziesiątym roku funkcjonowania lublinieckiego Muzeum, zanotowano największą liczbę osób odwiedzających! 

Izbę Pamięci poświęconą patronce Lublińca św. Teresie Benedykcie od Krzyża – Edycie Stein, otwarto 28 lutego 2009 roku i została ona włączona w struktury Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej im. J. Lompy jako jeden z działów.

Placówka wciąż cieszy się dużą popularnością! Należy jednak pamiętać, że fascynacja Lublińczan życiem Edyty Stein sięga znacznie dalej niż rok 2009. Od czerwca 1991 roku działa tutaj Towarzystwo Edyty Stein (link poniżej). Jego siedzibą w latach 1991- 2008 był dom Courantów, dziadków Edyty Stein – miejsce, w którym dziś znajduje się Muzeum Pro Memoria.

W 2018 roku stałą ekspozycję poświęconą patronce miasta obejrzało aż 3.275 osób. Dane te odnoszą się zarówno do osób indywidualnie zwiedzających Muzeum, jak i grup zorganizowanych, turystów z Polski oraz z zagranicy – powiedziała Joanna Brzezina, Dyrektor Miejsko – Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lublińcu, wymieniając odwiedzających m.in. z Niemiec, Szwecji, Rumunii, Włoch i Finlandii.

W sali wielofunkcyjnej przy Muzeum PMES regularnie odbywały się różnego rodzaju imprezy i wydarzenia kulturalno-edukacyjne, organizowane zarówno przez Bibliotekę, jak i we współpracy ze stowarzyszeniami, fundacjami, organizacjami i placówkami edukacyjnymi działającymi na terenie Lublińca, w których uczestniczyły 4.974 osoby.

Były to m. in.: spotkania autorskie z: Moniką Sawicką, Patrykiem Świątkiem, Alicją Podgrodzką i Alicją Reisch-Klose czy slajdowiska podróżnicze – cykl spotkań o tematyce podróżniczej: „Meksyk, Gwatemala”, „Kenia”, „RPA”, „Iran”, „Islandia”, „Kazachstan”, „Camino de Santiago”, „Indie i Nepal”, „Czarnogóra”, „Hiszpania”, „Krym”, „Peru, Boliwia, Chile”, „Kenia”, „USA”, „Izrael”, „Maroko” i „Japonia”.

W Muzeum odbyły się również wykłady tematyczne: „Turystyka wina na przykładzie hiszpańskiego regionu La Rioja”, „Geografia wyznań w Polsce”, „Współczesne przemiany przestrzeni religijnej Hiszpanii”, „Pielgrzymki i turystyka religijna w Polsce”, „Główne ośrodki kultu religijnego na świecie”, Magdalena Oberska; „Fauna i flora wraków”, Maciej Kalamala; „Fenomen dziedzictwa kulturowego Indii. Indie a Europa: próba interpretacji (ro)zbieżności cywilizacyjnych”, Włodzimierz Musiał; „Senegal – perła Czarnej Afryki”, „Alfabet Madagaskaru”, Michał Szulim; „Globalizacja oczami filozofów – jak miłośnicy mądrości widzą przemiany współczesnego świata?”, Adam Raszewski; „Zagrożenie farmakologiczne w Polsce”, Monika Ploska; „Spadki, darowizny, dożywocie”, Danuta Janisz; „Zaćma. Objawy i leczenie”, Piotr Grzędziński oraz prelekcja Marii Balickiej pt. „Śladami serc oddanych Polsce”.

Dużą popularnością cieszyły się warsztaty rękodzielnicze/kreatywne: biblioteczne wielkanocne i bożonarodzeniowe rodzinne warsztaty kreatywne, „Jesiennie zaplątani, czyli warsztaty makramy”; warsztaty fotograficzne „Lubliniczan portret własny” organizowane przez Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Lublinieckiej; warsztaty rękodzielnicze w ramach projektu „Herbata u Edyty” organizowane przez Stowarzyszenie „Ścieżka Marzeń”: warsztaty wyplatania wianków, warsztaty biżuterii z modeliny, warsztaty szycia, warsztaty sypanych mandali, warsztaty pisania ikon, warsztaty makramy, warsztaty biżuterii z koralików;

Kolejne przedsięwzięcia to wystawy: „Odznak Krajoznawczych i Pamiątek Turystycznych” ze zbiorów: K. Bromera, E. Kalus, T. Machnik, F. Ulfika – MPBP Lubliniec, PTTK Lubliniec; „Sto postaci na 100 – lecie Niepodległości” – Międzyszkolny Klub Historyczny im. Armii Krajowej; „Narodowe Czytanie – Przedwiośnie Stefana Żeromskiego” – Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Częstochowie Filia w Lublińcu; wystawa prac plastycznych dzieci pt. „Droga do Sztuki” (podsumowanie projektu „Awantura o sztukę”) – Niepubliczne Przedszkole Artystyczne; wystawa Kalendarium Historii ZHP Hufca Lubliniec w latach 1922-1939 oraz „Losy harcerzy i harcerek Hufca ZHP Lubliniec w latach 1939-1945″ – ZHP Hufiec Lubliniec; wystawa poświęcona Powstaniom Śląskim i plebiscytowi – Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach; wystawa pokonkursowa „Baśnie, legendy i podania Górnego Śląska” prac uczestników X Powiatowego Konkursu Plastycznego – Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Częstochowie Filia w Lublińcu;

W Muzeum organizowano również debaty, spotkania, warsztaty terapeutyczne – np. debata „Bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów” oraz warsztaty „Bezpieczne dziecko” zorganizowane przez Komendę Powiatową Policji w Lublińcu; spotkanie z adwokat Agnieszką Domagałą „Moja Konstytucja” w ramach Tygodnia Konstytucji zorganizowane przez Stowarzyszenie im. prof. Zbigniewa Hołdy; spotkanie z cyklu Kobiety-Kobietom „Przedsiębiorcza Lubliniczanka – od czego zacząć?” prowadzone przez Aleksandrę Mikołajczak; spotkanie z wiceministrem Obrony Narodowej, Wojciechem Skurkiewiczem i posłami Prawa i Sprawiedliwości; warsztaty z psychoterapeutą Mariuszem Bodziochem: „Życie po stracie”, proces grupowy wokół tematów „Niepełnosprawność”, „Podróż do krainy snów”; akcja I Lubliniecka wymiana kwiatków doniczkowych oraz warsztaty roślinne „Jak wyhodować roślinę z pestki” prowadzone przez Alicję Kawę.

W ramach obchodów jubileuszu 10-lecia nadania miastu patronatu św. Teresy Benedykty od Krzyża – Edyty Stein w Muzeum odbyły się: wystawa „Edyta Stein Patronką Lublińca” – Towarzystwo im. Edyty Stein Oddział Lubliniec, wystawa „Spojrzenie Towarzystwa im. Edyty Stein w Lublińcu na 10 lat patronatu Św. Teresy Benedykty od Krzyża – Edyty Stein” wraz z eksponatami Dariusza Giemzy z Dusznik Zdroju – Towarzystwo im. Edyty Stein Oddział Lubliniec, wykład pt. „Kobieta według Edyty Stein” przygotowany przez Magdalenę Oberską, pokaz filmów: „Edyta Stein Patronka Europy Patronką Lublińca” oraz „Kto szuka prawdy”, słuchowisko „Posłuchaj o Edycie Stein”.

Wyjątkowym wydarzeniem był również spacerownik „Lublinieckie Ślady Edyty Stein” – turystyczny spacer po mieście z przewodnikiem. Z tej okazji Biblioteka wraz z Centrum Informacji Turystycznej przygotowała i wydała mapę-ulotkę Lublińca. Mapa-ulotka składa się z części kartograficznej z planem centrum Lublińca, a na odwrocie znajduje się część merytoryczno-graficzna („Warto zobaczyć” oraz „Śladami Edyty Stein”), przybliżająca zainteresowanym zabytki miasta i związki Edyty Stein z miastem Lubliniec, którego jest Patronką.

Przy Muzeum Pro Memoria Edith Stein od 2011 roku działa Centrum Informacji Turystycznej, które zajmuje się gromadzeniem i udostępnianiem informacji na temat miasta, jak również promocją potencjału turystycznego Lublińca wśród mieszkańców powiatu lublinieckiego i turystów. Od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 roku CIT odwiedziło łącznie 2.888 osób!

Jednym z najważniejszych zadań Centrum Informacji Turystycznej jest poradnictwo dla turystów indywidualnych i organizatorów wypoczynku, a także dystrybucja materiałów promocyjnych, prowadzenie rejestru danych statystycznych dotyczących liczby turystów oraz prowadzenie portalu internetowego, na którym są zamieszczane i przetwarzane istotne informacje o wydarzeniach kulturalnych, sportowych, inicjatywach społecznych w powiecie lublinieckim.

Do ciekawszych inicjatyw podejmowanych przez pracownika CIT w 2018 roku zaliczają się zajęcia edukacyjne i terenowe: „Losy Polaków na Górnym Śląsku w latach 1918-1945″, „Ziemia Lubliniecka”, „Edyta Stein Patronka Lublińca”‘ „Być dobrym jak Edyta Stein” oraz „Działalność edukacyjna i myśl pedagogiczna św. Edyty Stein”. Zajęcia skierowane były głównie do uczniów szkół podstawowych z terenu miasta i powiatu.

Łącznie, do końca grudnia 2018 r. w zajęciach i pogadankach wzięły udział 343 osoby. Celem zajęć było przybliżenie historii i przyrody Lublińca oraz zapoznanie z zabytkami i ważnymi dla miasta postaciami oraz miejscami. Uczestnicy otrzymali wiele ciekawych, ważnych i przydatnych informacji oraz materiałów dotyczących historii i przyrody Lublińca i okolic.

Info: na podstawie MPBP Lubliniec / TES Lubliniec.

Zdjęcie: wikipedia.pl

Polecamy również: Towarzystwo Edyty Stein, Oddział LubliniecTUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.