Relokacja pacjentów i deklaracja wsparcia ze strony wojska. Minister Zdrowia o trudnej sytuacji epidemicznej na Śląsku

Relokacja pacjentów i deklaracja wsparcia ze strony wojska. Minister Zdrowia o trudnej sytuacji epidemicznej na Śląsku

Sytuacja na Śląsku jest krytyczna pod względem liczby zachorowań i hospitalizacji. Dlatego podjęliśmy decyzję o relokacji pacjentów – mówił w środę minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej zwołanej w Katowicach.

Wcześniej szef resortu zdrowia wziął udział w posiedzeniu wojewódzkiego sztabu kryzysowego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. W spotkaniu dotyczącym sytuacji epidemicznej na Śląsku uczestniczyli także wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski oraz przedstawiciele kierownictw szpitali i pogotowia oraz lotniczego pogotowia ratunkowego.

Ustaliliśmy reguły, które będą stosowane na Śląsku we współpracy z ościennymi województwami deklarującymi możliwości przyjmowania pacjentów. Planujemy relokować do 170 osób do końca tygodnia – zaznaczył minister Adam Niedzielski. Wymienił dwa rodzaje relokacji:

Pierwszy typ relokacji to wykorzystanie transportu sanitarnego lub zespołów ratownictwa medycznego i ta relokacja już się w tej chwili dziejeWidzimy potrzebę udrożnienia czy dania ulgi tej infrastrukturze, która na Śląsku jest bardzo intensywnie wykorzystana do leczenia pacjentów. W tym przypadku będziemy chcieli, oprócz transportu kołowego, zastosować również transport lotniczy – zapowiedział minister zdrowia, dodając, że w stan gotowości zostały postawione wszystkie południowe załogi Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wsparcie deklaruje również wojsko.

Jak przekazał wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, w środę w naszym województwie odnotowano ponad 6 tysięcy nowych przypadków zakażenia – To jest najwyższa liczba w odniesieniu do wszystkich fal, które miały miejsce w regionie. Niestety, liczba ta nadal pokazuje bardzo wysoką dynamikę wzrostu zachorowań – powiedział wojewoda – Estymując te dane można prognozować, że tak jak to ma miejsce do tej pory, liczba hospitalizacji w województwie śląskim będzie dynamicznie rosła – podkreślił.

Tylko w ostatnich 48 godzinach ponad 2/3 pacjentów, którzy trafili do szpitali w woj. śląskim to pacjenci z rozpoznaniem COVID-19. To pokazuje, że wzrost hospitalizacji w województwie śląskim jest na poziomie od 100 do 150 nowych miejsc w szpitalach każdej doby. Będzie musiał się spotkać w perspektywie kilkunastu dni ze “ścianą”, ale żeby do tej ściany nie doprowadzić, to przy współpracy z panem ministrem chcemy, tę “ścianę” jak najdalej odpychać – powiedział wojewoda Jarosław Wieczorek.

Dzięki uprzejmości: Oddział ds. Komunikacji Społecznej Wojewody Śląskiego

Koronawirus. Statystyki aktualizowane na bieżąco: TUTAJ [arcgis.com]

  1. Sytuacja na Śląsku jest tragiczna i w naszym powiecie również – 72 osoby zkakazone wg info po wczorajszych testach a co widzimy na ulicach Lublińca? Na rynku widzi się ludzi z opuszczonymi na brody maskach, w niektórych sklepach również ekspedientki bez masek lub z maska pod nosem, nie reagują na obecność bezmaskowych klientów. Siłą rzeczy na wąskich ulicach miasta musimy się mijać bez zachowania dystansu twarzą w twarz z potencjalnym zakażeniem. Policja, straż miejska owszem widzialna z daleka w przejeżdżających samochodach. Czy Pan Redaktor ma wiedzę ile osób otrzymało mandat za niestosowanie się do obostrzeń związanych z pandemią?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.