Remont kolejnego odcinka ulicy Mickiewicza w Lublińcu? Sprawa wydaje się przesądzona…

Remont kolejnego odcinka ulicy Mickiewicza w Lublińcu? Sprawa wydaje się przesądzona…

W miniony piątek, Urząd Miejski w Lublińcu wydał komunikat dotyczący procedury Otwarcia Ofert w ramach przetargu na przebudowę kolejnego odcinka ulicy Mickiewicza.

Z uwagi na to, że wszystkie złożone oferty okazały się niższe od kwoty zabezpieczonej przez magistrat, remont wydaje się tylko kwestią czasu.

Przeznaczona na realizację zadania kwota 1,1 mln złotych pochodzi z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych i stanowi część pokaźnej sumy ponad 6 milionów złotych, które na początku września wpłynęły na konto gminy.

Inwestycja będzie kontynuacją poprzedniego etapu przebudowy, prowadzonej na przełomie 2018 i 2019 roku. Prace zakończono wówczas na skrzyżowaniu z ul. Ogrodową i Edyty Stein. Kolejny etap obejmie 135 metrowy fragment ul. Mickiewicza – do skrzyżowania z ulicą Karola Miarki [zdjęcie].

Ulica Mickiewicza przejdzie wymianę nawierzchni asfaltowej. Wzorem poprzedniego etapu, wzdłuż odcinka powstanie również ciąg pieszo – rowerowy.

W związku z planowaną inwestycją kierowcy będą musieli liczyć się z utrudnieniami w centrum miasta nawet do końca czerwca 2021 rokuStosunkowo odległy termin wynika z faktu, że w ramach przebudowy dojdzie do wymiany sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. W tej części Lublińca te systemy są wyjątkowo zagęszczone. Oprócz tego, pod powierzchnią ulicy Mickiewicza powstanie kanał technologiczny przeznaczony na linie teletechniczne. Istnieje szansa na ukończenie inwestycji we wcześniejszym terminie lecz wszystko uzależnione będzie od warunków atmosferycznych – tłumaczy insp. Adam Pokrzywiec z Wydziału Inwestycji UM w Lublińcu.

Nie jest wykluczone, że inwestycja może również wpłynąć na spadek obrotów w tutejszych punktach handlowych. Właściciele sklepów i tak borykają się już z wysokimi czynszami lub odczuwają dominację koncernów wielkopowierzchniowych. Świadczy o tym fakt, że od dłuższego czasu przy ulicy Mickiewicza nie brakuje opustoszałych lokali przeznaczonych na działalność usługową. Już w trakcie realizacji poprzedniego etapu przebudowy, w tej sprawie interweniowali radni Rady Miejskiej – Jan Springwald i Damian Włodarczyk z klubu Forum Samorządu Lublinieckiego:

– Docierają do nas prośby najemców i właścicieli sklepów o pomoc i wsparcie. Trwający remont ulicy Mickiewicza spowodował dotkliwe zatrzymanie się handlu. Trudno się dziwić, że ludzie przestali tu przychodzić, bo i poruszać się trudno. Sami Lublińczanie przyznają, że utrudnienia remontowe skutecznie zniechęcają do zakupów przy Mickiewicza – sugerowali radni w grudniu 2018 roku, proponując rekompensaty dla handlowców lub obniżkę czynszów w zajmowanych nieruchomościach komunalnych.

W odpowiedzi na złożoną interpelację Burmistrz Lublińca Edward Maniura podkreślał, że przez większość czasu inwestycja była prowadzona w taki sposób aby zapewnić pieszym dojście do sklepów, natomiast sama przebudowa wynikała m.in. ze zgłoszeń handlowców wskazujących na przestarzałą infrastrukturę – W tej sytuacji nie widzę uzasadnienia dla wypłaty dodatkowych rekompensat z tytułu prowadzonej inwestycji – odpowiadał burmistrz.

Biorąc pod uwagę specyficzne położenie ulicy Mickiewicza, w przestrzeni publicznej pojawiały się opinie aby w kolejnym etapie przebudowy dokonać całkowitego remontu drogi, nawet jeśli wymagałoby to zwiększonych nakładów finansowych – takie rozwiązanie pozwoliłoby jednak na uniknięcie kolejnych problemów komunikacyjnych oraz ryzyka przestojów w placówkach usługowych.

*       *       *

Jeszcze w tym roku, korzystając z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, gmina zamierza rozdysponować 2.150.000 złotych – oprócz przebudowy 135 metrowego odcinka ul. Mickiewicza to również dokumentacja na modernizację sanitariatu w szkole podstawowej  nr 4 w Lublińcu, sfinansowanie zakończonej już modernizacji przedszkola nr 6, dokumentacja na rozbudowę Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadków Komunalnych i budowa oświetlenia na ulicy Chabrowej [przetarg rozstrzygnięty pozytywnie – więcej TUTAJ]

W korespondencji z Lublinieckim.pl, Edward Maniura podkreślił, że gmina Lubliniec przymierza się do złożenia innych wniosków, które pozwoliłyby na częściowe dofinansowanie: budowy Lublinieckiego Centrum Aktywności Senioralnej, uregulowania gospodarki wodno – ściekowej w dzielnicy Kokotek (I etap), budowy krytej pływalni z częścią rekreacyjną oraz remontów ulic Plebiscytowej, Hlonda, Górniczej, Cebuli, Staszica, Głowackiego i Ligonia. W planach zawarto również budowę połączenia drogowego pomiędzy ulicą Klonową a obwodnicą miasta.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych trafił również do wszystkich gmin powiatu lublinieckiego oraz Starostwa. W tej sprawie zbieramy dla was informacje dotyczące planów poszczególnych samorządów w zakresie rozdysponowania otrzymanych środków.

FUNDUSZ INWESTYCJI LOKALNYCH W POWIECIE LUBLINIECKIM:

Lubliniec (gmina miejska)
6 086 983 zł
Boronów (gmina wiejska)
500 000 zł
Ciasna (gmina wiejska)
1 559 276 zł
Herby (gmina wiejska)
666 114 zł
Kochanowice (gmina wiejska)
1 692 515 zł
Koszęcin (gmina wiejska)
504 314 zł
Pawonków (gmina wiejska)
1 738 806 zł
Woźniki (gmina miejsko-wiejska)
1 626 686 zł
Powiat Lubliniecki
1 433 269 zł
Suma
15 807 963 zł

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.