Rusza Narodowy Program Szczepień przeciwko wirusowi Sars-Cov-2. Testy antygenowe w Lublińcu?

Rusza Narodowy Program Szczepień przeciwko wirusowi Sars-Cov-2. Testy antygenowe w Lublińcu?

Polska podpisała umowy na zakup ponad 45 mln dawek szczepionek przeciwko koronawirusowi z firmami: Pfizer [USA], BioNtech [Niemcy], Johnson&Johnson [USA] oraz AstraZeneca [Wielka Brytania/Szwecja]. 

Rząd ogłosił Narodowy Program Szczepień ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 i zaprasza do udziału placówki wykonujące działalność leczniczą, których zadaniem będzie przeprowadzenie szczepień w populacji – czytamy na oficjalnej stronie Kancelarii Premiera.

Proces rejestracji powszechnych szczepień ma rozpocząć się w lutym 2021 roku, po zatwierdzeniu szczepionek przez Europejską Agencję Lekową. Darmowa i dobrowolna szczepionka podawana będzie dwukrotnie jednej osobie w odstępie 21 dni. 

Zależy nam, aby w pierwszej kolejności ze szczepionek skorzystały osoby szczególnie narażone, czyli pracownicy służy zdrowia, mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej, pacjenci Zakładów Leczniczo-Opiekuńczych, osoby powyżej 60. roku życia oraz służby, które wspomagają walkę z pandemią – m.in. policja i wojsko. Szczepienie jest dobrowolne, ale zachowajmy się odpowiedzialnie. Nawet jeśli ktoś się czuje młody i silny, to poprzez zaszczepienie może ochronić kogoś starszego, przerwać łańcuch zakażeń. Sprawa jest najwyższej wagi – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Aby rejestracja na szczepienia była łatwiejsze, od 15 grudnia uruchomiona zostanie specjalna infolinia. Będzie ona przeznaczona tylko tematowi szczepionek przeciwko COVID-19.

Rejestracja ma odbywać się za pomocą internetu, przez infolinię, u lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej, na specjalnej stronie www lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta. Zgłoszenie do punktu szczepień kwalifikowane będzie przez lekarza lub pielęgniarkę. Wykonanie szczepienia będzie wiązać się przy tym z obserwacją pacjenta po szczepieniu. Ponowne szczepienie nastąpi po upływie 21 dni – bez konieczności kolejnej rejestracji.

W piątek 4 grudnia rozpoczął się nabór podmiotów, które będą organizowały punkty szczepień. Szczepienia będą realizowane: stacjonarnie w placówkach POZ, w innych stacjonarnych placówkach medycznych, w mobilnych zespołach szczepiących (docierających np. do osób starszych) oraz w centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych. Celem programu jest założenie punktu szczepień w każdej gminie. W aglomeracjach i dużych miastach przewidziano dodatkowe lokalizacje w szpitalach rezerwowych. Razem ma to być minimum 8 000 punktów.

Po 11 grudnia [termin zgłaszania się placówek – przyp. red.], w zależności od tego ile podmiotów zgłosi deklarację uczestnictwa w programie, podejmiemy decyzję, ile szpitali rezerwowych zostanie wykorzystane w aglomeracjach jako masowe punkty szczepień. Z kolei 15 grudnia podamy informację o wszystkich zgłoszonych punktach, w których można będzie się zaszczepić – zapowiedział Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera.

Po uruchomieniu programu planuje się zaszczepienie około miliona osób na miesiąc.

O Narodowym Programie Szczepień dyskutowali starostowie powiatów oraz dyrektorzy szpitali, którzy spotkali się w trakcie piątkowej wideokonferencji z Wojewodą Śląskim Jarosławem Wieczorkiem. Wojewoda poinformował o możliwości składania deklaracji przez placówki medyczne, które chcą przystąpić do programu. Podkreślił, że pierwszeństwo będą miały podmioty świadczące podstawową opiekę zdrowotną.

W trakcie spotkania poruszono także temat badań przesiewowych, które skierowane będą do mieszkańców Śląska. Będą opierały się na testach antygenowych wykorzystywanych w diagnozowaniu koronawirusa – Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Lublińcu Włodzimierz Charchuła, wyraził chęć wzięcia udziału w tym programie oraz zapewnił, że takie badanie będzie można wykonać w punkcie drive-thru, mieszczącym się przy szpitalu – poinformowała Dominika Łupierz, rzecznik Starostwa Powiatowego w Lublińcu.

*       *       *

Co ciekawe – jak czytamy na łamach portalu rmf24.pl – dopuszczona w środę do użycia w Wielkiej Brytanii szczepionka przeciw koronawirusowi opracowana przez firmy Pfizer i BioNTech może powodować niepożądane działania, ale są one łagodne i ustępują w ciągu kilku dni. Tak wynika z instrukcji producenta zamieszczonych na stronie brytyjskiego rządu [więcej TUTAJ za rfm.24.pl].

Biorąc pod uwagę zróżnicowane opinie na temat szczepionek, w dalszym ciągu proponujemy udział w ankiecie portalu Lubliniecki.pl, w której pytamy o to czy nasi czytelnicy wyraziliby zgodę na przyjęcie szczepionki przeciw koronawirusowi gdyby była ona dostępna?

Czy wyraziłbyś/wyraziłabyś zgodę na przyjęcie szczepionki przeciw koronawirusowi gdyby była ona dostępna?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Kolejne komunikaty dostępne są na stronie: premier.gov.pl

Na podstawie: premier.gov.pl/zdjęcie: SP ZOZ Lubliniec [arch.]

  1. NALEŻY SIĘ SZCZEPIĆ,AŻEBY WYJŚĆ Z PANDEMI.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.