Rusza policyjna akcja ZNICZ.

Rusza policyjna akcja ZNICZ.

Od czwartku, w całej Polsce prowadzona będzie akcja “ZNICZ 2018”. O przebiegu działań oraz zmianach w organizacji ruchu i utrudnieniach będzie informować policja na poszczególnych stronach internetowych – Pamiętajmy, że jest to również czas, w którym powinniśmy zachować szczególną ostrożność, by nie paść ofiarą przestępców – apelują służby. Bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych!

W ramach akcji policjanci będą sprawdzać stan techniczny aut i sposób przewożenia dzieci. Pamiętajmy o podstawowych zasadach: dostosujmy prędkość pojazdów do warunków panujących na drodze i pamiętajmy o zachowaniu właściwego odstępu między samochodami. Przypominamy także o konieczności jazdy z włączonymi światłami mijania.

Policja apeluje również do tych kierowców, którzy wybiorą się w dłuższą podróż, by co pewien czas robili przerwę na odpoczynek i w miarę możliwości wyjechali wcześniej. Planując podróż warto sprawdzić trasę przejazdu oraz ewentualne utrudnienia, jakie mogą się pojawić na różnych odcinkach. Ważne, aby nie jeździć „na pamięć” – w wielu miejscach pojawią się zmiany w organizacji ruchu. Niektóre ulice zostaną wyłączone, o czym będą informowały znaki drogowe.

Na pobłażliwość policjantów nie mają co liczyć kierujący, którzy zdecydują się usiąść za kierownicą pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

Policja apeluje również do pieszych, odwiedzających groby bliskich, by korzystali z chodników, a w przypadku ich braku, z pobocza – Przed wejściem na jezdnię zachowajmy szczególną ostrożność i przechodźmy tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Mimo, że prawo wymaga noszenia odblasków wyłącznie poza obszarem zabudowanym, zachęcamy jednak, by nosić je zawsze – czytamy na stronie Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu.

Pieszy w ciemnym ubraniu, po zmroku staje się widoczny dla kierowcy z odległości około 30 metrów. Samochód jadący z prawidłową prędkością pokonuje taki dystans w ciągu niewiele więcej niż sekundy. Jeśli natomiast pieszy ma na swojej odzieży elementy odblaskowe, kierowca może dostrzec go już ze 150 metrów. To duża różnica, która znacznie wpływa na nasze bezpieczeństwo – przypominają służby.

Wybierając się na cmentarz, nie pozostawiajmy cennych rzeczy w samochodach. Złodziej tylko czeka na taką okazję. Pamiętajmy, że właściwe zabezpieczenie mienia uchroni nas przed przykrymi następstwami kradzieży. Jeżeli wyjeżdżamy na dłużej, zadbajmy również o nasze mieszkania – czujne oko sąsiada jest najlepszym sposobem na odstraszenie złodzieja.

Zdjęcie: policja.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.