RUSZA SEZON GRZEWCZY. Służby apelują o rozwagę. Przypominamy niepokojące statystyki.

RUSZA SEZON GRZEWCZY. Służby apelują o rozwagę. Przypominamy niepokojące statystyki.

W związku z rozpoczęciem sezonu grzewczego 2019/2020, Prezes Krajowej Izby Kominiarzy – Marcin Ziombski, wydał oficjalny komunikat skierowany do właścicieli i zarządców budynków. Zaapelował w nim o wypełnienie wszelkich obowiązków dotyczących prawidłowego użytkowania przewodów kominowych.

Przed zagrożeniami wynikającymi z wadliwego działania instalacji, jak zawsze, przypominają przedstawiciele straży pożarnej.

Komin, będący bardzo istotnym elementem budynku, chociaż zajmującym tylko niewielką jego powierzchnię, może też być niezwykle groźny. Szczególnie w przypadku pożaru sadzy w nieczyszczonym, źle eksploatowanym kominie – informuje prezes Ziombski. Temperatura palącej się sadzy przekracza wówczas nawet 1000 stopni Celsjusza! Taki stan jest wielkim zagrożeniem dla mieszkańców – czytamy w dalszej części komunikatu.

Państwowa Straż Pożarna każdego roku notuje kilkanaście tysięcy pożarów spowodowanych wadami lub nieprawidłową eksploatacją urządzeń grzewczych. W roku 2018 wystąpiły aż 15.882 pożary, których źródłem były urządzenia grzewcze na paliwa stałe, 257 pożarów pochodzących od urządzeń na paliwa ciekłe i 546 pożarów powstałych na skutek wadliwych systemów zasilanych paliwami gazowymi.

Nieprawidłowa eksploatacja przewodów kominowych grozi także zatruciem tlenkiem węgla, zwanym popularnie czadem lub cichym zabójcą. W sezonie ogrzewczym 2018/2019 Państwowa Straż Pożarna zanotowała 3.842 tego rodzaju zdarzenia, w których zmarły 52 osoby a ponad 2 tysiące osób zostało poszkodowanych.

Pod honorowym patronatem Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, Krajowa Izba Kominiarzy prowadzi akcję społeczną ZAPROŚ KOMINIARZA! Izba wspiera również coroczną kampanię edukacyjno-informacyjną „CZUJKA NA STRAŻY TWOJEGO BEZPIECZEŃSTWA!” prowadzoną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Państwową Straż Pożarną.

W związku z rozpoczynającym się sezonem grzewczym, warto przytoczyć informacje zamieszczane przez Lubliniecki.pl na przełomie 2018 i 2019 roku. O ogromnym zagrożeniu, które niesie ze sobą ulatnianie się tlenku węgla mówił wówczas Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lublińcu, bryg. Janusz Bula, z którym rozmawialiśmy 23 listopada ’18 – Przy pewnej dawce lub przy długiej ekspozycji, tlenek powoduje wysoką śmiertelność. W żaden sposób nie jesteśmy w stanie go wykryć naszymi zmysłami. Jest bezbarwny. Jest bezwonny. Nie ma żadnego smaku. W momencie jego emisji zaczynamy źle się czuć, a po kilku, kilkunastu minutach skutki jego działania są już nieodwracalne i najczęściej następuje śmierć – przestrzegał komendant lublinieckiej jednostki.

CAŁOŚĆ ROZMOWY z Komendantem Januszem Bulą – TUTAJ.

W 2018 roku w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lublińcu zanotowano aż 45 pożarów w budynkach mieszkalnych, w których przyczyną zdarzenia była nieprawidłowa eksploatacja urządzeń grzewczych na paliwo stałe, ciekłe lub gazowe. Tylko w grudniu 2018 zastępy straży pożarnych z terenu powiatu lublinieckiego ośmiokrotnie interweniowały po zgłoszeniach o tlących się osadach wewnątrz przewodów kominowych. Pamiętajmy, że sezon grzewczy obejmuje okres od jesieni do wczesnej wiosny kolejnego roku. Przytoczone dane nie odzwierciedlają zatem końcowej statystyki, która zresztą po 31 grudnia nadal wzrastała na terenie powiatu.

Jak zaznacza Prezes KIR, Marcin Ziombski – Kominy, instalację dymową, spalinową oraz wentylacyjną należy poddawać okresowej kontroli oraz czyszczeniu przez uprawnionego kominiarza. Profesjonalna kontrola kominiarska to nie tylko formalność ale też główna zasada bezpieczeństwa, zapobiegająca zaczadzeniom i pożarom – Treść komunikatu Prezesa Krajowej Izby Rolniczej oraz podstawa prawna obowiązująca właścicieli domów w zakresie należytego utrzymania przewodów kominowych i systemów grzewczych – TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.