Ruszył Marszałkowski Budżet Obywatelski. We wtorek spotkanie informacyjne w Lublińcu!

Ruszył Marszałkowski Budżet Obywatelski. We wtorek spotkanie informacyjne w Lublińcu!

10 mln złotych jest do rozdysponowania w ramach pierwszej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Premierowe przedsięwzięcie to znakomita okazja dla mieszkańców Śląska, którzy będą mogli tworzyć własne projekty. W ten sposób mieszkańcy mogą przyczynić się do rozwoju swoich miejscowości i całego regionu.

W województwie śląskim odbywają się spotkania informacyjne, przybliżające założenia oraz procedury związane z tworzeniem projektów obywatelskich w ramach MBO. Takie spotkanie zorganizowane zostanie również 16 lipca o godzinie 16:30 w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu, dzięki inicjatywie Posła na Sejm RP, Andrzeja Gawrona.

Założenia programu przedstawiono w trakcie konferencji inaugurującej, która odbyła się w Muzeum Śląskim. W spotkaniu z przedstawicielami samorządów i organizacjami pozarządowymi wzięli udział: Marszałek Województwa Śląskiego, Jakub Chełstowski, członek Zarządu Województwa Śląskiego Izabela Domogała oraz przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, Jan Kawulok.

Na niższych szczeblach samorządu budżet obywatelski sprawdza się od lat. Jestem przekonany, że te doświadczenia zaprocentują. Chcemy stworzyć przestrzeń dla tego rozwiązania również w skali województwa. Zapraszamy wszystkich do tworzenia projektów, przekonywania do nich i głosowania na najlepsze. Chcemy wspólnie edukować i wspierać, ale też dzielić się środkami i uczyć od mieszkańców, bo dla nas to również lekcja – mówił w trakcie konferencji Marszałek Jakub Chełstowski.

W związku z projektem trwa cykl spotkań informacyjnych z mieszkańcami. Biorą w nich udział eksperci i pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, którzy przybliżają zainteresowanym założenia programu. Prezentują również wzory dokumentów, które będą obowiązywały w pierwszej edycji, oraz przykładowe zadania.

Spotkania potrwają do 19 lipca. Sami mieszkańcy mogą składać swoje propozycje do 26 lipca. Głosowanie odbędzie się w terminie 12-30 listopada 2019 roku, a do 31 grudnia poznamy listę zadań do zrealizowania w ramach pierwszej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego – Liczę na to, że mieszkańcy Ziemi Lublinieckiej zaangażują się w to przedsięwzięcie wypracowując ciekawe inicjatywy, dlatego bardzo serdecznie zapraszam na spotkanie w lublinieckim Domu Kultury. To dobra szansa dla nas wszystkich, zarówno w skali powiatu, jak i Śląska – powiedział Poseł Andrzej Gawron.

Regulamin Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego zakłada, że pula środków będzie podzielona na zadania wojewódzkie – 2,5 mln zł oraz podregionalne – 7,5 mln zł.

Środki dla poszczególnych podregionów:

nr 1 – bielski, cieszyński, żywiecki oraz miasto na prawach powiatu Bielsko-Biała: 15% (1 125 000,00 zł)
nr 2 – powiaty bieruńsko-lędziński, pszczyński oraz miasta na prawach powiatu: Katowice, Mysłowice, Tychy: 15% (1 125 000,00 zł)
nr 3 – powiaty: mikołowski, raciborski, rybnicki, wodzisławski oraz miasta na prawach powiatu: Jastrzębie Zdrój, Rybnik, Żory: 16% (1 200 000,00 zł)
nr 4 – powiaty: gliwicki, lubliniecki, tarnogórski oraz miasta na prawach powiatu: Bytom, Gliwice: 15% (1 125 000,00 zł)
nr 5 – miasta na prawach powiatu: Chorzów, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Zabrze: 13% (975 000,00 zł)
nr 6 – powiaty: częstochowski, kłobucki, myszkowski oraz miasto na prawach powiatu Częstochowa: 11% (825 000,00 zł)
nr 7 – powiaty: będziński, zawierciański oraz miasta na prawach powiatu: Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Sosnowiec: 15% (1 125 000,00 zł)
Zapisy regulaminu regulują także wartość poszczególnych projektów:

W przypadku zadań wojewódzkich kwota nie może być niższa niż 100 000 zł, ale nie wyższa niż 50% dostępnych w puli środków (czyli w I edycji: 1 250 000,00 zł).

W przypadku zadań podregionalnych kwota nie może być niższa niż 50 000 zł, ale nie wyższa niż 50% dostępnych w puli środków dla danego podregionu.

Wszystkie informacje dotyczące Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego można znaleźć na stronie internetowej projektu: bo.slaskie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.