SADÓW: Za nami XII Polowa Zaprzęgowa Próba Dzielności Klaczy Śląskich oraz Premiowanie Źrebiąt pod Matkami

SADÓW: Za nami XII Polowa Zaprzęgowa Próba Dzielności Klaczy Śląskich oraz Premiowanie Źrebiąt pod Matkami

W niedzielę, w Sadowie odbyła się XII Polowa Zaprzęgowa Próba Dzielności Klaczy Śląskich oraz Premiowanie Źrebiąt pod Matkami. Organizatorami imprezy były Śląsko-Opolski Związek Hodowców Koni w Katowicach oraz Stowarzyszenie Hipika.

W związku z obecną sytuacją epidemiczną, impreza odbyła się odbyła się bez udziału publiczności. W wydarzeniu wzięło udział 28 źrebaków pod matkami rasy śląskiej. Czempionem została klacz Arisa JD, której właścicielem jest Jacek Dobis. Na drugim miejscu uplasowała się klacz Aralia Rafała Freja, natomiast trzecie miejsce zajął Legus “Bakaria”, należący do Szymona Kampki.

Polowa próba dzielności to inaczej sprawdzenie użytkowości klaczy do zaprzęgu. Konie pokonują odcinek 200 metrów w stępie – najwolniejszym chodzie – oraz w nieco szybszym kłusie. W trakcie konkurencji komisja ocenia zachowanie klaczy, biorąc pod uwagę zachowanie podczas zaprzęgania oraz sposób poruszania się. Konie muszą również na moment zatrzymać się w miejscu, wówczas ocenie podlega ich nieruchomość i posłuszność – powiedziała Katarzyna Komandera ze Śląsko-Opolskiego Związku Hodowców Koni w Katowicach.

W Premiowaniu Źrebiąt pod Matkami wzięły udział źrebięta z rocznika 2020. Ocenie komisji podlega budowa poszczególnych elementów ciała. Kolejne punkty przyznawane są za zachowanie w ruchu – podobnie jak w przypadku klaczy, w stępie i kłusie. W 20 punktowej skali komisja uwzględnia również zdrowie i rozwój zwierzęcia, adekwatnie do wieku.

zdjęcia: koszecin.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.