Sejm odrzucił ustawę o testach i odszkodowaniach w miejscach pracy. Poseł Gawron wstrzymał się od głosu – dlaczego?

Sejm odrzucił ustawę o testach i odszkodowaniach w miejscach pracy. Poseł Gawron wstrzymał się od głosu – dlaczego?

We wtorek wieczorem Sejm odrzucił poselski projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących ochrony życia i zdrowia obywateli w okresie epidemii COVID-19. Wcześniej ustawa nie uzyskała pozytywnej rekomendacji sejmowej Komisji Zdrowia.

Kontrowersyjny projekt określał zasady nieodpłatnego wykonywania przez pracowników testów diagnostycznych w kierunku SARSCoV2 oraz zasady i tryb przyznawania świadczenia odszkodowawczego z tytułu zakażenia wirusem.

W sejmowym głosowaniu wzięło udział 442 posłów. Za odrzuceniem projektu głosowało 253, przeciw było 152, wstrzymało się 37, a 18 parlamentarzystów nie brało udziału w głosowaniu.

Poseł Ziemi Lublinieckiej, Andrzej Gawron (PiS) wstrzymał się od głosu. Tuż po głosowaniu zapytaliśmy o powody takiej decyzji.

Druk 1981, był poselskim projektem ustawy który skupiał się na zwiększeniu diagnostyki poprzez testowanie na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Projekt ten budził moje osobiste zastrzeżenia i nie były to obawy odosobnione – podkreślił poseł Andrzej Gawron w korespondencji z Lublinieckim.pl

Jako członek Komisji Gospodarki i przewodniczący Podkomisji MŚP współpracuję z Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców Adamem Abramowiczem, który także zgłaszał uwagi do procedowanych przepisów – czytamy w nadesłanej odpowiedzi.

Zdaniem posła Gawrona, nowe regulacje stanowiłyby przede wszystkim ogromne obciążenie dla pracowników, pracodawców i przedsiębiorców – W warunkach post pandemicznych, do których się zbliżamy, wobec faktu, że będą one wymagające dla gospodarki, zwiększenie zobowiązań biurokratycznych jest działaniem szkodliwym – przekonuje parlamentarzysta.

Wniosek o odrzucenie projektu – pisze poseł Prawa i Sprawiedliwości – W pierwszym czytaniu zgłosiła Platforma Obywatelska, która trudną sytuację pandemiczną bezwzględnie wykorzystuje do swoich celów politycznych. Jasno było to widać w trakcie dyskusji nad projektem ustawy w Komisji Zdrowia i na Sali Plenarnej. Opozycja, mając do zaproponowania jedynie inwektywy i ustawę o przymusowym szczepieniu wszystkich obywateli, ostatecznie się skompromitowała – uważa Andrzej Gawron.

Imienne wyniki głosowania: TUTAJ

Więcej o projekcie ustawy:

Porządek czy konflikty? Projekt ustawy dotyczący testów i odszkodowań w miejscach pracy już w Sejmie [analiza]

Zdjęcie: archiwum

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.