Sezon grzewczy – pierwsze interwencje strażaków.

Sezon grzewczy – pierwsze interwencje strażaków.

W sobotę, po godzinie 10:00, dyżurny operacyjny stanowiska kierowania KP PSP Lubliniec przyjął zgłoszenie dotyczące silnego zadymienia w budynku komunalnym przy ul. Dobrodzieńskiej w Sierakowie Śląskim. Szybka interwencja trzech zastępów OSP Sieraków Śląski oraz JRG Lubliniec i OSP Ciasna zapobiegła niepożądanym skutkom wadliwego działania przewodu kominowego.

Według wstępnych informacji, przyczyną zadymienia była nieszczelność w strukturze komina, w pobliżu kotła zlokalizowanego w piwnicach budynku. Po oczyszczeniu przewodu sytuację opanowano – Ciśnienie wywołane przez dym odprowadzany za pomocą przewodu wypchnęło fragmenty cegieł i tynku do wnętrza kotłowni – poinformowali nas pracownicy, którzy po zakończeniu akcji przystąpili do naprawy komina.

Komin zostanie przywrócony do użytkowania po sprawdzeniu stanu technicznego przez pracowników zakładu usług kominiarskich – poinformował obecny na miejscu zdarzenia Krzysztof Strzoda, prezes OSP Sieraków Śląski – To nie pierwszy taki problem w naszym budynku – mówią lokatorzy kamienicy – W ubiegłym roku również mieliśmy tutaj interwencję straży pożarnej, kiedy zapaliły się sadze zgromadzone wewnątrz przewodu – Tym razem mieszkańcy mogą mówić o szczęściu. Pytają jednak, co stałoby się w sytuacji gdyby zadymienie miało miejsce w godzinach nocnych…

Do podobnego zdarzenia doszło również w piątek – zadymienie zgłoszono w jednym z mieszkań przy ul. Piłsudskiego w Lublińcu. Służby apelują o rozwagę. Wskazują na konieczność przeglądu systemów centralnego ogrzewania i instalacji gazowych.

Więcej informacji na temat zagrożeń z powodu dymu i czadu – TUTAJ.

Zdjęcia: Grzegorz Nowak, Sebastian Wiechoczek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.