Silna wichura nad Polską. Znamy bilans interwencji w powiecie lublinieckim. Groźne zdarzenie w Kośmidrach

Silna wichura nad Polską. Znamy bilans interwencji w powiecie lublinieckim. Groźne zdarzenie w Kośmidrach

Według informacji podanej w czwartek o godz. 23:00 przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej, w całym kraju zastępy straży podjęły ponad 10 200 interwencji związanych z silną wichurą, która przetacza się nad przeważającą częścią kraju osiągając miejscami prędkość ponad 100 km/h. Do godziny 23:00 w czwartek w powiecie lublinieckim interweniowano siedem razy.

W województwie dolnośląskim w wyniku wichury zginęły cztery osoby – dwie z nich znajdowały się w samochodzie osobowym przygniecionym przez drzewo. Kolejna osoba zginęła w samochodzie dostawczym przewróconym przez wiatr. Czwartą ofiarę przygniotła upadająca ściana. Co najmniej sześć osób jest rannych.

W wielu miejscach wiatr łamał drzewa, zrywał dachy, sieci trakcyjne i linie elektroenergetyczne. Przewracał również pojazdy i utrudniał komunikację kolejową.

W powiecie lublinieckim zanotowano siedem zdarzeń spowodowanych wzmożoną prędkością wiatru.

O dużym szczęściu może mówić rodzina, dwie osoby dorosłe i dziecko, podróżująca samochodem – Kierujący nie zdążył zahamować i najechał na drzewo, które runęło na drogę tuż przed nadjeżdżającym pojazdem. Na szczęście w zdarzeniu, do którego doszło na ulicy Lublinieckiej w Kośmidrach, nikt nie ucierpiał – poinformował asp. szt. Rafał Romanek, p.o. oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lublińcu.

W pozostałych przypadkach strażacy usuwali połamane drzewa i konary.

Liczba zdarzeń w powiecie lublinieckim według gmin [21.10. godz. 23:00]

Gmina Pawonków: 3

Gmina Herby: 2

Gmina Woźniki: 1

Gmina Ciasna: 1

Według synoptyków, w piątek wiatr powinien osłabnąć choć lokalnie mogą zdarzyć się silniejsze podmuchy. Poprawa sytuacji powinna nastąpić w sobotę. Służby apelują o ostrożność oraz o zabezpieczenie mienia.

zdjęcie: archiwum 2018

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.