Skandal? Człowiek z wyższych sfer potrącił dziecko – sprawę umorzono.

Skandal? Człowiek z wyższych sfer potrącił dziecko – sprawę umorzono.

REGION. Decyzja Prokuratury Rejonowej w Zawierciu dotyczy zdarzenia z dnia 12 września ubiegłego roku. Mirosław S., były wiceprezydent Częstochowy potrącił na pasach 10-letniego rowerzystę. Polityk miał być pod wpływem alkoholu. Sprawę umorzono, ponieważ – w uznaniu śledczych – nie posiada ona znamion przestępstwa. 

Do zderzenia z rowerzystą doszło w miejscowości Nierada. Według ustaleń – podróżujący samochodem Mirosław S. zatrzymał się aby umożliwić grupie rowerzystów przejście przez jezdnię, jednak po chwili ruszył i wymusił pierwszeństwo uderzając w 10 letniego chłopca. Według zapisu z rejestratora wideo – były wiceprezydent musiał wiedzieć, że potrącił dziecko, ponieważ na moment zatrzymał się, a następnie odjechał. Mirosława S. zatrzymano dopiero następnego dnia – miał jeden promil zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu.

Mężczyzna nie przyznał się do winy. Utrzymywał, że oddalił się z miejsca zdarzenia, ponieważ uznał, że chłopiec nie odniósł poważnych obrażeń, natomiast alkohol miał spożywać po kolizji. Mirosław S. usłyszał zarzut m.in. nieudzielenia pomocy. Z uwagi na to, że Prokuratura w Częstochowie prowadzi współpracę z zarządem miasta, podjęto decyzję o wyłączeniu z postępowania całego okręgu a więc prokuratur w Myszkowie, Lublińcu i Zawierciu. Prokurator Regionalny uznał jednak, że istnieje możliwość aby śledztwo prowadzono w Zawierciu – w jego uznaniu, tamtejsza placówka nie była związana współpracą z władzami Częstochowy.

Zdaniem biegłych – chłopiec nie odniósł na tyle ciężkich obrażeń aby uznać, że potrącenie mogło wywołać zagrożenie utraty życia lub zdrowia. Według nich – tylko wówczas mamy do czynienia z przestępstwem nieudzielenia pomocy. Byłemu wiceprezydentowi grozi jednak grzywna lub areszt, ponieważ lekkie obrażenia rowerzysty będą traktowane jako przyczynek do wykroczenia. Stwierdzono przy tym, że nie jest możliwe określenie wpływu alkoholu na zachowanie Mirosława S. w momencie potrącenia ze względu na zbyt długi upływ czasu pomiędzy kolizją a badaniem zawartości alkoholu.

Wcześniej Mirosław S. poniósł już odpowiedzialność polityczną – dwa dni po zdarzeniu w Nieradzie ze stanowiska wiceprezydenta Częstochowy odwołał go prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk.

 1. Przestępstwo jest wtedy, gdy pokrzywdzony doznał obrażeń ciała na okres powyżej 7 dni. Jeżeli nie doznał takich obrażeń to nie ma przestępstwa. sytuacja zero – jedynkowa…To gdzie rzekomy “skandal”?
  Czy skandalem w takim razie jest też to umorzenie?
  https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/posel-pis-piotr-babinetz-potracil-dwoje-dzieci-prokurator-umorzyl-sprawe/d9zfzxq
  Kiedy ten portal zacznie pisać rzetelnie? doczekam się?

  Odpowiedz
 2. To jest ta dobra zmiana. Abba Ojcze…

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.