Śląskie serce zabiło w Kochcicach! Konkursy “Godomy po naszymu” oraz “Danie Roku” rozstrzygnięte. [ZDJĘCIA]

Śląskie serce zabiło w Kochcicach! Konkursy “Godomy po naszymu” oraz “Danie Roku” rozstrzygnięte. [ZDJĘCIA]

Monologi na najwyższym poziomie, degustacja śląskich potraw, popisy wybitnych śpiewaków, wystawy, prezentacje rękodzieła, atrakcje dla najmłodszych i przede wszystkim ogromne zainteresowanie mieszkańców – taki przebieg miał Finał IX edycji Spichlerzowego Przeglądu Etnolektów “Godomy po naszymu” oraz Konkursu Kulinarnego “Danie Roku”!

Impreza odbyła się w niedzielę, na terenie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Kochcicach. Głównym organizatorem przedsięwzięcia była Fundacja Lokalna Grupa Działania “Spichlerz Górnego Śląska”. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Poseł Ziemi Lublinieckiej, Andrzej Gawron.

Patronem medialnym finału był portal internetowy Lubliniecki.pl.

Tegoroczny finał otworzyli: Alfred Jochem – Prezes LGD Spichlerz Górnego Śląska oraz członkowie Zarządu Fundacji: Małgorzata Derkowska i Franciszek Sufa, będący jednocześnie Wójtem Gminy Krupski Młyn – Dziękujemy wszystkim instytucjom, organizacjom i osobom, które wspomagały przygotowania do finału – mówiła M. Derkowska, wymieniając w tym gronie: Biuro Poselskie Posła Andrzeja Gawrona z ogromnym udziałem Dyrektora Biura – Dawida Smola, pracowników ZSP w Kochcicach – na czele z Dyrektor Małgorzatą Horst – Zdańkowską, Zespół Szkół w Lubecku, Gminne Centrum Kultury i Informacji w Kochanowicach, Zarząd i artystów ZPiT “Śląsk”, druhów z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Kochanowice oraz sponsorów.

Przedstawicielka fundacji skierowała również wyrazy wdzięczności do organizatorów konkursów półfinałowych, które wcześniej odbyły się w Krupskim Młynie i Chechle.

Obok posła Gawrona, wśród zaproszonych gości wymieniono Wójta Gminy Herby – Iwonę Burek, Wójta Gminy Bełkota – Krzysztofa Bełkota, Pierwszego Zastępcę Komendanta Powiatowego Policji w Lublińcu – insp. Jacka Siwiaszczyka, Zastępcę Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Lublińcu – bryg. Artura Szymanka, Nadleśniczego Nadleśnictwa Rudziniec – Wiesława Kucharskiego, Samorządowców Gminy Kochanowice, Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Herbach – Danutę Strzodę, Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Krupskim Młynie – Mariusza Gołębiowskiego oraz Radę Programową Spichlerza Górnego Śląska.

Wielką nobilitacją dla organizatorów finału oraz mieszkańców Kochcic była wizyta Jadwigi Wiśniewskiej – Posłanki do Parlamentu Europejskiego.

Małogorzata Derkowska przywitała również bohaterów niedzielnego popołudnia, a więc uczestników konkursu “Godomy po naszymu” wraz z nauczycielami, wychowawcami i rodzicami, dzięki którym najmłodsi etnolekci dotarli do wielkiego finału w Kochcicach – Dzisiejsza Gala odbywa się w roku szczególnym, ponieważ obchodzimy setną rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego oraz 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Stąd pomysł na tytuł konkursu: “Śląsk – Ojczyzna ma” – podkreśliła M. Derkowska.

Konkursowe zmagania Finalistów poprowadził Mariusz Żaczek – konferansjer i Koordynator Pracy Artystycznej ZPiT “Śląsk”, który przedstawił członków Jury w składzie: poseł Andrzej Gawron, Teresa Szymońska – Ślązaczka Roku, Renata Böhm i Zuzanna Geilke – specjalistki od gwary śląskiej oraz Franciszek Sufa. Konkursowicze wystąpili w trzech kategoriach wiekowych – klasy IV-VI, klasy VII-VIII oraz osoby powyżej 16. roku życia. Komisja była pod wielkim wrażeniem poziomu zaprezentowanego przez wszystkich uczestników finału, tym bardziej, że w czasie nie dłuższym niż sześć minut musieli oni zaprezentować autorski monolog nawiązujący do tytułu konkursu, kładąc nacisk na biegłość w gwarze śląskiej.

W trakcie obrad Jury publiczność wysłuchała koncertów w wykonaniu dziecięcego zespołu folklorystycznego “Mały Śląsk” z Kochcic oraz solistów Zespołu Pieśni i Tańca Śląski im. Stanisława Hadyny. Wokalne popisy obu formacji zastały przyjęte owacją na stojąco. Po burzliwej i długiej naradzie Komisja przyznała wreszcie następujące miejsca:

Klasy IV – VI
1. Karolina Pieczka (SP Sośnicowice, pod kier. Beaty Staneczek)
2. Marlena Rapsiewicz (ZSP w Rudnie, pod kier. Bożeny Kaczmarczyk-Gwóźdź)
3. Paweł Tiszbierek (SP Sośnicowice, pod kier. Beaty Staneczek)

Z powodu choroby w Kochcicach nie mógł wystąpić czwarty uczestnik w kategorii klas IV-VI, Jakub Błaszczyk (SP Rudno)

Klasy VII-VIII
1. Marlena Bania (SP Sośnicowice, pod kier. Beaty Staneczek)
2. Lenka Dudek (SP Strzebiń, pod kier. Eweliny Imiołczyk)
3. Wiktoria Pieczka (SP Sośnicowice, pod kier. Beaty Staneczek)
Wyróżnienie: Wiktoria Duda (SP Lubliniec, pod kier. Aleksandry Hepner-Zając)

Najmłodsi etnolekci odebrali nagrody ufundowane przez Biuro Poselskie Posła Andrzeja Gawrona oraz samorządy współorganizujące konkurs – gminy Boronów, Herby, Pawonków i Kochanowice. Zwyciężczyni w kategorii osób powyżej 16. roku życia – Danuta Bania, otrzymała… Bilet do Brukseli – wyjątkową nagrodę wręczoną przez Europoseł Jadwigę Wiśniewską.

Kolejnym, bardzo ważnym punktem programu było wręczenie Róż Uznania Posła na Sejm RP Andrzeja Gawrona za działania na rzecz Ziemi Lublinieckiej. Prestiżowe statuetki odebrali: Maria Domagała – Dyrektor szkoły Muzycznej im. Janiny Garści w Lublińcu, Stefania Biela – Dyrygentka Chóru “Lutnia” z Koszęcina oraz Andrzej Skorupa – popularyzator wiedzy o koniach rasy śląskiej.

* * *

Podczas gdy uczestnicy konkursu “Godomy po naszymu” i laureaci Róż Uznania przyjmowali gratulacje, w hali sportowej ZSP Kochanowicach rozpoczynała się degustacja śląskich potraw w ramach konkursu “Danie Roku”. W tegorocznej edycji wystartowały trzy organizacje społeczne, reprezentacje dwóch restauracji oraz trzy osoby prywatne. Nagrody przyznawała zarówno Komisja Sędziowska jak i mieszkańcy, którzy mogli skosztować wybornych dzieł kulinarnych przyrządzonych przez uczestników konkursu.

Podobnie jak w przypadku występów etnolektów, również i tutaj wybór najlepszych dań dokonany przez Jury był bardzo trudny. Ostatecznie komisji udało się przyznać następujące miejsca:

KATEGORIA: OSOBY FIZYCZNE

1. Katarzyna Opiełka, Lubsza (pucka na kwaśno, werflajś)
2. Maria Boczon, Kochice (buchty z jagodami)
3. Zyta Gorol, Pisek (karminadle z ciapkapustom)

KATEGORIA: ORGANIZACJE SPOŁECZNE

1. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Boronowskiej (zupa szczawiowa)
2. Koło Gospodyń Wiejskich Pawełki (prażoki)
3. Koło Gospodyń Wiejskich Kochanowice (zupa, kompot i ciasto z bani)

W kategorii RESTAURACJE równorzędne I miejsce zajęły: Ranczo Proboszczowice Gospodarstwo Agroturystyczne Krystian Kiełbasa (gulasz jesienny z Rancza) oraz Restauracja Chochla Smaku z Sierakowa Śląskiego (rolada z fileta kaczego, kluski, biała i czerwona kapusta).

Wielu emocji dostarczył wybór najlepszych potraw dokonany przez publiczność. Brązową Warzechę przyznano KGW Pawełki. Srebrna Warzecha powędrowała do Marii Boczon. Podniebienia mieszkańców podbiły specjały przygotowane przez KGW Kochanowice – członkinie tego Stowarzyszenia odebrały Złotą Warzechę.

Konkursy “Godomy po naszymu” oraz “Danie roku” to niejedyne atrakcje, które w niedzielę czekały na mieszkańców przybyłych do Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Kochcicach. W pomieszczeniach szkoły przygotowano wystawę obrazów “Powstańców Śląskich” oraz pamiątek zgromadzonych w Izbie Regionalnej. Wielkim uznaniem cieszyły się stoiska rękodzielników i pszczelarzy. Organizatorzy nie zapomnieli również o najmłodszych, którzy korzystali z ogromnego dmuchańca znajdującego się przed budynkiem szkoły.

Zwieńczeniem imprezy był znakomity koncert formacji “Folk Expres”, prezentującej m.in. śląskie, popularne piosenki biesiadne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.