Sławomir Drumowicz – Dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych, zwiedził Salę Tradycji OSP Lubliniec

Sławomir Drumowicz – Dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych, zwiedził Salę Tradycji OSP Lubliniec

W piątek 3 czerwca przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Lublińcu gościli gen. dyw. dr inż. Sławomira Drumowicza – Dowódcę Komponentu Wojsk Specjalnych, który w towarzystwie zastępcy Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu – ppłk Marcina Suszko, zwiedził Salę Tradycji OSP.

Prezes OSP Lubliniec Krzysztof Olczyk, wraz z naczelnikiem jednostki Mateuszem Kmieciem przedstawili historię wybranych eksponatów. Przybliżyli również genezę powstania oraz poszczególne etapy aranżowania Sali Tradycji, oficjalnie otwartej w dniu 7 maja 2022 w trakcie obchodów 140-lecia działalności OSP.

Gen. dyw. dr inż. Sławomir Drumowicz z dużym uznaniem przyglądał się zgromadzonym eksponatom. Wraz z zastępcą dowódcy JWK ppłk Marcinem Suszko podkreślali ogromną wagę tego rodzaju przedsięwzięć w utrwalaniu pamięci historycznej oraz dorobku wielu strażackich pokoleń. Podkreślali, że w dalszy rozwój Sali Tradycji powinni angażować się nie tylko członkowie OSP ale również społeczność miasta, m.in. poprzez przekazywanie kolejnych pamiątek.

Krzysztof Olczyk oraz Mateusz Kmieć przyjęli z rąk gen. Drumowicza okolicznościową statuetkę z okazji 15-lecia powołania Wojsk Specjalnych jako Rodzaju Sił Zbrojnych – znalazła już ona swoje zaszczytne miejsce wśród przechowywanych zbiorów. W dowód wdzięczności przedstawiciele lublinieckiej OSP wręczyli zaproszonym gościom statuetki i pamiątki nawiązujące do 140 – lecia istnienia Straży.

Wcześniej, w siedzibie Jednostki Wojskowej Komandosów Sławomir Drumowicz wziął udział w uroczystej Przysiędze Wojskowej złożonej przez uczestników – organizowanego przez Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych – Kursu JATA, stanowiącego przepustkę do wstąpienia w szeregi WS.


Gen. dyw. dr inż. Sławomir Drumowicz od początku kariery związany jest z Wojskami Specjalnymi. Zawodową służbę wojskową rozpoczął w 62 kompanii specjalnej w Bolesławcu. W latach 1993–1995 dowodził plutonem podczas operacji pokojowej Sił Ochronnych ONZ w byłej Jugosławii Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Chorwacji.

W 1995 roku trafił do 1 Pułku Specjalnego Komandosów w Lublińcu. W jednostce był dowódcą plutonu, dowódcą kompanii specjalnej, a także zastępcą komendanta Szkoły Podoficerskiej i Młodszych Specjalistów Działań Specjalnych. W 2001 roku został zastępcą dowódcy batalionu specjalnego 1 Pułku Specjalnego Komandosów. Po przeformowaniu go w Jednostkę Wojskową Komandosów objął stanowisko zastępcy dowódcy jednostki, a od września do listopada 2012 roku pełnił obowiązki jej dowódcy.

W międzyczasie, podczas IX zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku (2007/08) dowodził zgrupowaniem sił specjalnych w składzie Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe. W grudniu 2012 roku Sławomir Drumowicz przeszedł do Dowództwa Wojsk Specjalnych w Krakowie i objął stanowisko szefa oddziału rozpoznania. W styczniu 2014 r. został szefem pionu wsparcia bojowego i zastępcą szefa sztabu ds. wsparcia bojowego w Dowództwie Sił Specjalnych, a następnie w Centrum Operacji Specjalnych.

Z kolei w październiku 2014 roku objął stanowisko dowódcy Jednostki AGAT. Funkcję tą pełnił do września 2018 roku. Z początkiem października 2018 roku objął stanowisko Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych. 10 listopada 2018 prezydent RP Andrzej Duda mianował go na stopień generała brygady. 15 sierpnia 2021 został mianowany na stopień generała dywizji.

Za dotychczasową służbę płk Sławomir Drumowicz wyróżniony został m.in. Wojskowym Krzyżem Zasługi z Mieczami oraz tytułem honorowym “Zasłużony Żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej” z odznaką I stopnia. W 2018 roku obronił pracę doktorską na Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie.

[źródło: silentheroes.pl, defence24.pl, Polska Zbrojna, CreatioPR, MON, DWS, wikipedia.pl]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.