Smog: Niepokojące sygnały w Boronowie.

Smog: Niepokojące sygnały w Boronowie.

Na oficjalnej stronie internetowej Urzędu Gminy Boronów opublikowano wyniki pomiarów zanieczyszczeń powietrza przeprowadzonych w lutym tego roku. Analizy dotyczą 13 punktów zlokalizowanych w Boronowie. W sześciu miejscach wyniki przekroczyły normy ryzyka. Władze gminy reagują na niepokojące dane.

Pomiarów dokonano w oparciu o zakres norm dla pyłów drobnych PM10 – tworzą je substancje organiczne i nieorganiczne zawierające elementy toksyczne. Zaliczamy do nich m.in.: metale ciężkie czy rakotwórcze benzopireny o mikroskopijnych rozmiarach, które z łatwością przenikają do płuc. Normy te ustalane są na trzech poziomach, wyrażonych w mikrogramach (µg – jedna milionowa grama) na metr sześcienny:

  • poziom dopuszczalny (50 µg / m3)
  • poziom informowania (200 µg / m3)
  • poziom alarmowy (300 µg / m3)

Niechlubny poziom zanieczyszczenia osiągnęła ulica Powstańców Śląskich, gdzie pomiaru dokonano w okolicach budynku poczty – poziom PM10 sięgnął tu aż 500 µg. Na ulicy Poprzecznej stwierdzono wielkość 300 µg. Przekroczenie poziomu alarmowego w tych lokalizacjach oznacza, że zaleca się nawet ograniczenie przebywania na zewnątrz budynków, natomiast osoby podatne na zachorowania dróg oddechowych powinny pozostać w domach.

W czterech punktach objętych pomiarem, badania wykazały przekroczenie drugiego poziomu – informowania. W tym przypadku również zaleca się ograniczenie przebywania na zewnątrz, ponieważ dopuszczalne normy przekroczone są czterokrotnie. Poziom µg w zakresie od 200 do 250, stwierdzono na ulicy Nadrzecznej, na połączeniu ulic 3 maja i Smołki oraz na ulicach Ligonia i Dworcowej.

Mieszkańcy pozostałych odcinków objętych pomiarem również mogą mieć powody do niepokoju – wielkość µg waha się tutaj od 168 do 180 µg, a zatem norma PM10 przekroczyła tutaj poziom dopuszczalny i zbliża się do poziomu drugiego. Takie wyniki dotyczą ulic: Wojska Polskiego, Częstochowskiej, końcowych fragmentów Powstańców Śląskich, Nowej, Niwskiej oraz 3 maja w połowie ulicy.

W związku z niepokojącymi wynikami pomiarów, Urząd Gminy Boronów zamierza zintensyfikować działania uświadamiające lokalną społeczność przed zagrożeniami wynikającymi z obecności smogu – Wbrew powszechnym opiniom, stwierdzone zanieczyszczenie nie wynika ze zróżnicowanej gęstości zaludnienia na terenie Boronowa – informuje Szymon Żyłka, Sekretarz Gminy – Mamy do czynienia z indywidualnymi działaniami mieszkańców oraz rodzajem spalanego materiału i jakością posiadanych pieców. Od kilku lat walczymy z nieodpowiedzialnym zachowaniem niektórych mieszkańców lecz tak naprawdę nie mamy wpływu na zachowanie społeczeństwa. Zamierzamy jednak poszerzyć działania ostrzegawcze. Dodatkowo w tym roku uruchamiamy program dopłat do wymiany kotłów – dodaje przedstawiciel gminy.

W trakcie pomiarów gmina skorzystała z pomocy mieszkańca zajmującego się badaniem zanieczyszczeń, wyposażonego w odpowiednie przyrządy. Może warto skorzystać z takiej możliwości w innych miejscowościach?

Foto: zdjecialotnicze.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.