Finansowa katastrofa w SP ZOZ Lubliniec. Narodowy Fundusz Zdrowia odpowiada na zarzuty Starostwa

Finansowa katastrofa w SP ZOZ Lubliniec. Narodowy Fundusz Zdrowia odpowiada na zarzuty Starostwa

8 milionów na minusie! To wstępny wynik finansowy Szpitala Powiatowego w Lublińcu za rok 2020 – tak brzmi tytuł komunikatu opublikowanego 16 marca na oficjalnej stronie Starostwa Powiatowego w Lublińcu – organu prowadzącego dla tutejszego Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej.

W uznaniu władz powiatu, katastrofalne położenie finansowe placówki wynika z faktu, że “Narodowy Fundusz Zdrowia nie pokrywa rzeczywistych kosztów leczenia pacjentów”. Co na to NFZ?

W swoim oświadczeniu Starostwo podaje przykłady, które odsłaniają finansową zapaść SP ZOZ – Oddział wewnętrzny w Szpitalu Powiatowym w Lublińcu otrzymuje miesięczny ryczałt w wysokości 332 tysięcy złotych, natomiast koszty funkcjonowania tego oddziału to 520 tysięcy złotych. Oddział położniczo-ginekologiczny otrzymuje miesięcznie 189 tysięcy złotych, a ponosi koszty w wysokości 450 tysięcy złotych – wyliczają władze. Powiat, chcąc zabezpieczyć możliwość leczenia szpitalnego dla mieszkańców finansuje ich leczenie o kwotę, której nie pokrywa NFZ. W roku 2020 to 8 milionów złotych! Odbywa się to kosztem nas wszystkich. Obcięte zostały inwestycje w szkołach i pozostałych placówkach, dla których organem prowadzącym jest powiat.

O komentarz dotyczący tekstu opublikowanego na stronie Starostwa poprosiliśmy Filipa Nowaka, p.o. Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia – Śląski Oddział Wojewódzki NFZ co roku zwiększa finansowanie Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Lublińcu. Dla porównania w roku 2016 przekazano szpitalowi ponad 18 milionów złotych, podczas gdy w roku minionym było to już ponad 27 milionów złotych – zarówno w ramach ryczałtu płaconego w związku z tym, że szpital należy do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ) – potocznie zwanego “siecią szpitali”, jak i innych umów – czytamy w odpowiedzi nadesłanej przez Zespół Komunikacji Społecznej Śląskiego OW NFZ.

NFZ podkreśla, że procent realizacji ryczałtu przez SP ZOZ w Lublińcu za 2020 rok wyniósł 87,65%. Kwoty ryczałtu PSZ nie są wyliczane w podziale na profile lub zakresy, a to oznacza, że szpital ma możliwość przesunięć tych środków pomiędzy poszczególnymi oddziałami.

W przypadku pozostałych umów, niewchodzących w skład ryczałtu, wszystkie sprawozdane świadczenia w minionym roku zostały zapłacone i Śląski OW NFZ nie ma żadnego “zadłużenia” w stosunku do Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Lublińcu – Trzeba też dodać – informuje NFZ – że SP ZOZ w Lublińcu otrzymał w roku 2020 dodatkowo ponad 1,5 miliona złotych w ramach umów w rodzaju choroby zakaźne i stany nadzwyczajne finansowane w ramach COVID-19 – mają one bezlimitowy charakter;

 1. największy problem to lekarze którzy nie mają konkurencji bo jest ich w lublińcu za mało i mogą stawiać swoje warunki finansowe. proste

  Odpowiedz
 2. Tak długo jak władza na szczeblu powiatowym się nie zmieni to będą problemy.

  Odpowiedz
 3. Te “koszty” to głównie kosmiczne zarobki lekarzy

  Odpowiedz
 4. Starostwo zawsze zwalało winę na wszystkich tylko nie na siebie. Tak wyglądają rządy nieudaczników

  Odpowiedz
 5. Ile by tam nie wpompować pieniędzy to i tak będzie zawsze za mało bo od razu lekarze skonsumują większość !

  Odpowiedz
 6. Popieram moich przedmówców.

  Odpowiedz
 7. wniosek zwolnić lekarzy nie będzie straty

  Odpowiedz
 8. Zwolnić” wymienić na mniej pazernych !!!

  Odpowiedz
  • a propozycje? Samych kardiologów mieszkających w Lublińcu jest chyba 3 ale wolą dojeżdżać gdzieś indziej niż pracować w Lublińcu. To tak jak z informatykami w Lublińcu jest zatrudnionych paru dobrych ale za DUŻE pieniądze i w normalnych warunkach a reszta pracuje gdzieś indziej- nawet za granicą- i stąd jeszcze większy problem niż z lekarzami. Oprócz narzekania trzeba coś konstruktywnego zaproponować- chyba tylko zmianę systemu

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.