– Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Lublińcu poszukuje osób do pracy na stanowiskach pielęgniarek i położnych, ratowników i opiekunów medycznych oraz studentów studiów medycznych (np. kierunek lekarski, pielęgniarski) do odbycia wolontariatu w ramach pomocy przy wykonywaniu czynności niemedycznych, czynności administracyjnych oraz do pomocy przy wykonywaniu czynności niemedycznych w punkcie pobrań wymazów – poinformowano na oficjalnym profilu Starostwa Powiatowego w portalu Facebook.
W rozmowie z Lublinieckim.pl dyrektor SP ZOZ, Włodzimierz Charchuła zaapelował do mieszkańców aby nie obawiali się oni pobytu w lublinieckiej placówce – Część osób, u których wystąpiły niepokojące objawy schorzeń zwleka z wizytą u lekarzy pierwszego kontaktu czy z podjęciem leczenia w SP ZOZ. W niektórych przypadkach mieszkańcy czekają z taką decyzją do ostatniej chwili lub próbują leczyć się sposobami domowymi. Mogą w ten sposób szkodzić sobie i innym. Tymczasem Szpital Powiatowy w Lublińcu wprowadził ścisłe zabezpieczenia, które pozwalają pacjentom na bezpieczny pobyt na poszczególnych oddziałach – podkreśla dyrektor SP ZOZ, który podziękował całej kadrze szpitala za dotychczasowe zaangażowanie w walkę z koronawirusem.
W kwestii zapotrzebowania na wsparcie ze strony wolontariuszy, dyrektor Włodzimierz Charchuła podkreślił, że w chwili obecnej ponad 30% kadry zatrudnionej w placówce przebywa w izolacjach lub na kwarantannie – Są to osoby, które od wielu tygodni stoją na pierwszej linii frontu w walce z pandemią. Uzupełnienie poszczególnych zespołów pozwoliłoby na to aby odciążyć personel od zadań niezwiązanych z bezpośrednią obsługą pacjentów – m.in. administracyjnych czy logistycznych – argumentuje dyrektor SP ZOZ.
O tym i o innych problemach dyskutowano w trakcie środowego zdalnego spotkania Zarządu Powiatu z lekarzami Podstawowej Opieki Zdrowotnej: ordynatorem oddziału wewnętrznego – Anną Lompe, ordynatorem oddziału dziecięcego – Anną Grus, Janem Borzymowskim – ordynatorem izby przyjęć, Henrykiem Nierodą – kierownikem transportu sanitarnego i dyrektorem SP ZOZ.
– Pomimo trudnej sytuacji, w której się znajdujemy wszystkie oddziały szpitala funkcjonują. Przyjmujemy pacjentów covidowych, dla których przygotowaliśmy 20 łóżek z potwierdzonym zakażeniem i 3 łóżka dla osób z podejrzeniem zakażenia, oraz pacjentów niecovidowych – mówił dyrektor Charchuła. Dodał, że szpital przyjął strategię testowania jak największej ilości osób tak, żeby wyłonić i odizolować osoby chore – Dzisiaj wykonujemy w naszym punkcie pobrań drive-thru ok. 100 testów dziennie. Zwracam również uwagę na to, żeby osoby umawiające się na wymaz posiadały przy sobie dowód osobisty ponieważ są one weryfikowane na podstawie numeru PESEL – wyjaśniał dyrektor.
Uczestnicy konferencji mocno podkreślali, że nie należy bagatelizować wszelkich niepokojących objawów lub następstw zachorowań – Chory musi być pojony, żywiony. Wiemy, że choroba powoduje obniżenie apetytu, ale nie można dopuszczać do sytuacji, kiedy ciężko chory człowiek jest dodatkowo odwodniony, niedożywiony. Istotną sprawą jest również kontrola saturacji [wskaźnik nasycenia hemoglobiny krwi obwodowej tlenem – przyp. red.]. Poziom poniżej 90% to bardzo niepokojący objaw. Długo utrzymująca się wysoka gorączka to również bardzo niepokojący symptom choroby;
– Prosimy, żeby nie lekceważyć tego, kontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu, a w sytuacji kryzysowej nie obawiać się pobytu w szpitalu. Szpital Powiatowy w Lublińcu działa z zachowaniem wszystkich norm bezpieczeństwa. Samoleczenie, które czasami próbują “uprawiać” pacjenci jest w tym momencie bardzo ryzykownym pomysłem – ostrzegali Anna Lompe i Jan Borzymowski.
Anna Grus, ordynator oddziału dziecięcego, zwróciła uwagę na to, że oddział jest bezpieczny i nie ma żadnego kontaktu dzieci zakażonych wirusem Sars-Cov-2 z pozostałymi dziećmi – Unikanie pobytu w szpitalu w wielu przypadkach może przynieść bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia dzieci – podkreślała w trakcie wideokonferencji.
Kierujący izbą przyjęć Jan Borzymowski wyjaśnił, że każdy pacjent, który ma zostać umieszczony na oddziale szpitala powiatowego, ma przeprowadzany test ABOTA. Do czasu uzyskania wyniku testu pacjent ten przebywa w karetce, później w zależności od wyniku kierowany jest do strefy covidovej lub niecovidovej.
Szczegółowe informacje dla osób zainteresowanych wolontariatem można uzyskać pod nr telefonu 34 35 06 379/ 34 35 06 387 lub osobiście w Administracji SPZOZ w Lublińcu ul. Sobieskiego 9, II piętro od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 do 15:00.