Społeczna lodówka w Lublińcu! Ruszył znakomity projekt zainicjowany przez trzy wolontariuszki

Społeczna lodówka w Lublińcu! Ruszył znakomity projekt zainicjowany przez trzy wolontariuszki

Obok gmachu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ulicy Oświęcimskiej 30 w Lublińcu ustawiona została lodówka społeczna. Mieszkańcy mogą pozostawić tutaj jedzenie. Celem przedsięwzięcia jest wsparcie osób potrzebujących oraz przeciwdziałanie problemowi marnowania żywności. 

Inicjatorkami akcji są mieszkanki Lublińca – Katarzyna Kandora i Natalia Pisarek oraz Kornelia Marzyk – Lublińczanka zamieszkała obecnie w Koszwicach, zaangażowane również w kolejną edycję “Szlachetnej Paczki”. Właśnie wtedy pomysłodawczynie nawiązały kontakt z Mateuszem Węglorzem, dzięki któremu z lodówki społecznej mogą korzystać mieszkańcy Wodzisławia Śląskiego. Tym sposobem jedno urządzenie trafiło przed siedzibę MOPS.

Dzięki współpracy z zastępcą Burmistrza Lublińca Anną Jonczyk – Drzymała oraz Dyrekcją Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej ustalono miejsce, w którym znalazła się lodówka. Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem akcji, pomysł przypadł do gustu czytelnikom facebook’owego profilu “Uroczy Lubliniec” administrowanego przez Iwonę Legencką. Za przykład podano tutaj jedno z urządzeń funkcjonujących w Krakowie.

Wspólne działania oraz pozytywny odzew internautów utwierdziły Katarzynę, Natalię i Kornelię w przekonaniu, że warto było poświęcić czas i energię na sfinalizowanie projektu – tym bardziej, że już w kilka godzin po otwarciu lodówki, pierwsze produkty rozeszły się bardzo szybko!

– Połączyła nas chęć pomocy innym. Wierzymy w to, że akcja na stałe wrośnie w życie naszego miasta a mieszkańcy przyłączą się do pomocy. Oczywiście, teraz będziemy pełnić dyżury przy lodówce, kontrolować jakość i ważność żywności oraz czuwać nad prawidłowym przebiegiem akcji – zapowiada Kornelia Marzyk w rozmowie z lublinieckim.pl

W całym kraju funkcjonuje już ponad 50 lodówek społecznych. Prekursorami działania na terenie Polski są członkowie wrocławskiej Fundacji WEŹ POMÓŻ.

W polskich domach w każdej sekundzie przez cały rok w koszu ląduje aż 92 kg żywności. To nawet 5 mln ton zmarnowanego jedzenia rocznie. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych co roku na świecie marnuje się 1,3 mld ton żywności nadającej się do spożycia. To 1/3 produkcji żywności na Ziemi. Statystyka budzi tym większe wrażenie, jeśli weźmiemy pod uwagę, że 868 milionów ludzi na świecie cierpi z powodu głodu – wylicza portal money.pl

Regulamin korzystania ze SPOŁECZNEJ LODÓWKI w Lublińcu:

1. Ze społecznej lodówki może korzystać każdy, kto tego potrzebuje.
2. Bierzesz jedzenie na swoją odpowiedzialność.
3. Nie bierz wszystkiego – Dziel się jedzeniem z innymi potrzebującymi.
4. Wkładaj tylko jedzenie przydatne do spożycia z aktualną datą ważności.
5. Jeżeli w przygotowanym przez Ciebie produkcie występują alergeny – napisz to wyraźnie
na opakowaniu.
6. Produkty o charakterystycznym zapachu wkładaj do szczelnych opakowań.
7. Potrawy płynne itp. umieść w szczelnym pojemniku tak, aby przy wyciąganiu nic się nie rozlało.
8. Zapisz datę na opakowaniu, kiedy produkt został włożony do lodówki.
9. Nie niszcz lodówki i nie oklejaj jej swoimi ulotkami.

Kontakt: Natalia tel. 791 978 386, Kornelia tel. 723 881 497, Kasia tel. 722 251 720

 

 1. Doczołgaliśmy się jako społeczeństwo do momentu, kiedy zwykłe ludzkie, ekonomiczne i rozsądne działania muszą być projektem, żeby się nimi inni zainteresowali. Czasy, w których szafa do wymiany jedzenia urasta do rangi bohaterstwa, a mieszkańcy debatują kto był inicjatorem zamiast zanieść pudełko. Na szczęście od dziesiątków lat w w normalnych blokach sąsiedzi wystawiają jedzenie po prostu na okno w korytarzu na klatce schodowej. I nikt nikogo nie pyta kto wystawił ani kto zabiera ich zawartość, ani nie robi z tego żadnego projektu. Ludzie są prostu uważni na swoich sąsiadów i nie marnują czasu na jazdę po mieście w poszukiwaniu potrzebujących. bo tacy zawsze są tuż obok.

  Odpowiedz
 2. Witam, Pan by tak chciał żeby było normalnie – to takie nienowoczesne, wręcz przaśne. Przecież trzeba jakoś budować swój wizerunek a najlepiej przy pomocy mediów, w blasku fleszy, – od razu ludzie wiedzą kto jest kto. a tak serio to wiele ludzi pomaga innym tak jak Pan pisze i nie robi przy tym rozgłosu. A Pan Redaktor zapomniał napisać, że dla “bezpieczeństwa” lodówki zamontowano monitoring ?

  Odpowiedz
 3. A jednak, na przekór krytykom, ze zdjęć ilustrujących sympatyczny i potrzebny pomysł wynika, że zawartość lodówki szybko znalazła odbiorcę.
  Pozdrawiam pięknie uśmiechnięte organizatorki.

  Odpowiedz
 4. Super pomysł dziewczyny !
  przyznam że chciałem napisać taki projekt do budżetu obywatelskiego na 2023r. ale mnie wyręczyłyście 🙂
  Brawo !

  Odpowiedz
 5. Super dziewczyny! Oby tak dalej!!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.