Spożywanie alkoholu podczas ciąży poważnym zagrożeniem dla dziecka. Za nami ważne spotkanie w LUBITECE

Spożywanie alkoholu podczas ciąży poważnym zagrożeniem dla dziecka. Za nami ważne spotkanie w LUBITECE

Wrzesień to miesiąc, w którym obchodzimy Światowy Dzień FAS (Płodowy Zespół Alkoholowy) oraz FASD (Spektrum Płodowych Zaburzeń Płodowych). Święto obchodzone na świecie 9 września, mające na celu uświadomienie przyszłym matkom skutków picia alkoholu w czasie ciąży, jego wpływu na rozwój płodu, a w przyszłości na możliwy nieprawidłowy rozwój dziecka.

Miejska Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lublińcu, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Lubliniecka Rada Kobiet podjęły się zorganizowania seminarium edukacyjno – profilaktycznego z okazji Światowego Dnia FAS – Płodowego Zespołu Alkoholowego, które odbyło się w dniu 27.09.2021r. na terenie Miejsko – Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lublińcu.

W seminarium wzięli udział dyrektorzy oraz pracownicy lokalnych instytucji, pracownicy socjalni, kuratorzy, policjantki, przedstawicielki Lublinieckiej Rady Kobiet, pedagodzy i psycholodzy.

Z wykładem „FAS – Niewidzialna Epidemia” wystąpiła dr n. med. Małgorzata Klecka. Następnie pedagodzy i psycholodzy przybliżyli kwestie związane z diagnostyką FAS/FASD oraz swoje doświadczenia z pracy z dziećmi dotkniętymi tym zespołem chorobowym. Wskazywano na konieczność organizacji takich spotkań, szkolenia pracowników różnych instytucji – w tym medycznych, wymiany doświadczeń i wspólnej integracji, aby prowadzone działania edukacyjne i profilaktyczne związane ze szkodliwością picia alkoholu przez kobiety w ciąży odniosły pożądany skutek.

Picie alkoholu przez matkę w ciąży może doprowadzić u dziecka m. in. do uszkodzenia mózgu, deformacji twarzy oraz niedoboru masy ciała i wzrostu. Wciąż jeszcze wśród społeczeństwa nie ma wystarczającej świadomości na temat tego, że nawet minimalna ilość alkoholu w ciąży może zaszkodzić dziecku, a co za tym idzie, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, którą można spożywać w czasie ciąży – podkreśla Jolanta Figlak z Lublinieckiej Rady Kobiet.

Wraz z jego ilością rośnie ryzyko występowania poważnych uszkodzeń płodu. Alkohol wypity przez kobietę dostaje się do organizmu dziecka poprzez łożysko wpływając negatywnie na rozwój dziecka. Pół godziny po wypiciu napoju alkoholowego przez matkę stężenie alkoholu we krwi dziecka jest takie samo, jak we krwi matki.

Zaburzenia rozwoju występujące u dzieci matek pijących alkohol w czasie ciąży określane są jako Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD). Dotyczą uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego – od niepełnosprawności intelektualnej, padaczki do kłopotów psychologicznych, takich jak: nadruchliwość, problemy z koncentracją czy zaburzenia zachowania. Deficyty związane ze Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych mają wpływ na rozwój intelektualny oraz społeczny dziecka także w okresie dorastania i po osiągnięciu dorosłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.