Sprzątali las, sadzili drzewa – dwie akcje z udziałem podopiecznych Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Herbach

Sprzątali las, sadzili drzewa – dwie akcje z udziałem podopiecznych Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Herbach

W piątek 21 kwietnia 2023 roku odbyła się V edycja Ogólnopolskiej akcji „Sprzątamy Dla Polski”. Podobnie jak w latach ubiegłych, wydarzenie objęte zostało honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów, Mateusza Morawieckiego.

W działania włączyła się społeczność Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Herbach. Organizatorami akcji na terenie placówki byli Małgorzata Figiel, Justyna Malcher-Pasoń, Marek Budzyński oraz prezes stowarzyszenia SPOMNIS – Joanna Sztencel.

W przedsięwzięcie aktywnie zaangażowali się nauczyciele, wychowankowie oraz członkowie stowarzyszenia w łącznej liczbie ponad 50 osób. Zebrano około 60 worków śmieci zalegających w pobliskim lesie. Dzięki współpracy z Urzędem Gminy w Herbach, jeszcze tego samego dnia wszystkie odpady zostały zabrane i przekazane do utylizacji.

Następnego dnia grupa 5 wychowanków pod opieką pedagoga Marka Budzyńskiego, wzięła udział w akcji sadzenia drzew na terenie “Lasu Pamięci Jana Pawła II” w Nadleśnictwie Lubliniec.

Przedsięwzięcie organizowano pod patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Lasów Państwowych. Wzięło w nim udział około 70 osób z różnych środowisk lokalnych, którym udało się posadzić kilka tysięcy sadzonek.

Wspólne działanie było jednocześnie okazją do rozmów z leśnikami – uczestnicy dowiedzieli się m.in. jak zbierane są nasiona określonych roślin, z których następnie rozsadza się nowe sadzonki, ile pracy potrzeba aby odnowić i wypielęgnować las dla kolejnych pokoleń oraz w jaki sposób należy dbać o tego rodzaju obszar.

Poprzez konkretne działania proekologiczne zwracamy uwagę młodzieży na ważny temat, jakim jest ochrona klimatu, postawa odpowiedzialności młodego pokolenia i dbałość o nasze lokalne środowisko. Wierzymy, że poprzez takie inicjatywy doprowadzimy do sytuacji, w której każdy młody człowiek wykaże się właściwą refleksyjnością i będzie wyrzucał odpady w miejscach do tego przeznaczonych. Przy okazji naszej akcji przypomnieliśmy uczniom sposoby segregowania odpadów oraz rozmawialiśmy o tym co zagraża środowisku naturalnemu, człowiekowi i przyrodzie która nas otacza – podsumowali inicjatorzy akcji z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Herbach.

  1. Kolejny artykuł dotyczący MOW w Herbach ilustrowany zdjęciami osób z zasłoniętymi twarzami. Jaki sens ma takie fotografowanie.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.