“Starcie” polskiego folkloru ze sztuką współczesną – kolejny odważny projekt Zespołu Pieśni i Tańca ŚLĄSK [premiera 31.07]

“Starcie” polskiego folkloru ze sztuką współczesną – kolejny odważny projekt Zespołu Pieśni i Tańca ŚLĄSK [premiera 31.07]

W poszukiwaniu nowych form artystycznej ekspresji, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” przygotował kolejny projekt, który łączy muzykę elektroniczną, taniec współczesny i inspiracje kulturą ludową. Po „Soft Power” i „Exodusie”, w których mogliśmy odnaleźć te elementy, kierownik baletu i choreograf Zespołu „Śląsk” Michaił Zubkow stworzył spektakl pt. „Folk Solution”.

Premiera widowiska odbędzie się 31 lipca 2021 roku podczas Festiwalu Turon Nowa Muzyka w Katowicach.

Autorzy „Folk Solution” zadali sobie pytania: „Czy sztuka oparta na tradycji ludowej nadal jest aktualna? Jak polski folklor funkcjonuje w warunkach współczesności? Czy znajomość dziedzictwa historyczno-kulturowego, które ma korzenie w kulturze ludowej, jest konieczna w tworzeniu nowych form widowisk artystycznych?”.

Próba odpowiedzi na te pytania zainspirowała nowy projekt Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Zespół, znany w kraju i za granicą przede wszystkim jako instytucja kultury przedstawiająca polski folklor w formie scenicznej, pokazuje jego wielobarwność i bogactwo w muzyce, pieśniach i tańcach ludowych opracowanych przez założycieli Zespołu – Stanisława Hadynę i Elwirę Kamińską. „Śląsk” z sukcesem realizuje także projekty wychodzące poza ramy głównego nurtu Zespołu. Tym razem podejmuje próbę konfrontacji muzyki elektronicznej i tańca nowoczesnego z polskim folklorem muzyczno-tanecznym.

To „pojedynek dwóch przeciwieństw” z przymrużeniem oka. Jedno z nich ilustruje współczesny świat, drugie nawiązuje do tradycyjnego folkloru. Taka kompilacja dźwięków i ruchu skłania do refleksji nad znaczeniem i miejscem tradycjonalnego folkloru we współczesnym świecie – podkreśla Agnieszka Kukuła, rzecznik prasowy Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk.

Jak informują organizatorzy Festiwalu, zaproszenie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” podkreśla multidyscyplinarny charakter Tauron Nowa Muzyka Katowice. Twórcy spektaklu „Folk Solution” podejmują próbę konfrontacji muzyki elektronicznej i tańca współczesnego z polskim folklorem.

Zarówno w podkładzie dźwiękowym, jak i w choreografii widowiska współistnieją dwie niezależne warstwy. Jedna z nich ilustruje współczesny świat przepełniony kakofonią industrialnych dźwięków i podporządkowany monotonii mechanicznych ruchów. Druga nawiązuje do tradycyjnego folkloru nasyconego emocjami
i historycznymi wątkami, które od wieków z pokolenia na pokolenie były przekazywane w muzyce, tańcu i śpiewie ludowym.

Sceny – obrazy – „Folk Solution”:
1. „Kujawiak – oberek razem zatańczymy hej z wyrazem”
2. „Mazur w zgiełku mechanicznym ma charakter urzędniczy”
3. „Polonez w industrialu – nie na zamku, nie na balu ”
4. „Wianek w smutku pogubiła bo chłopaka nie tuliła”
5. „Czy przed wami czy za wami, wybijany wykonamy”
6. „To nie my, to wola nieba. Wolę „nieba” spełnić trzeba”
7. „Izba tańczy na ludowo, kolorowo, odlotowo”
8. „Są żołnierki w naszej sferze chociaż widzę lecz nie wierzę”
9. „Krakowiakiem jednoczymy jako finał zatańczymy”

Twórcy widowiska:
Reżyseria: Michaił Zubkow – kierownik baletu ZPiT „Śląsk”
Opracowanie muzyczne: Rafał Zapała i Łukasz Huzik
Choreografia: Michaił Zubkow oraz tancerze Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”
Stylizacja: Monika Cegiełkowska, Adam Chmielniak, Agnieszka Kulig
Reżyseria i realizacja światła: Paweł Kaprzyk, Michał Baron
Realizacja dźwięku: Leszek Siek
Realizacja filmowa: Paweł Kaprzyk, Karol Jarzyna, Jakub Witkowski, Wojciech Korpusik, Tomasz Lis, Robert Przewoźnik, Łukasz Huzik.
Kostiumy: Wybrane elementy strojów ludowych z kolekcji kostiumów scenicznych Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny

Więcej informacji:

http://festiwalnowamuzyka.pl/

oraz

http://festiwalnowamuzyka.pl/artysci/zespol-piesni-i-tanca-slask-folk-solution/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.