Strach przed ustawą?

Strach przed ustawą?

W Sosnowcu, z inicjatywy Arkadiusza Chęcińskiego – Prezydenta miasta, odbyła się w 43 sesja Zgromadzenia Ogólnego Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. W spotkaniu uczestniczyło 78 delegatów – prezydentów, starostów, burmistrzów, wójtów (lub zastępców), reprezentujących 133 gminy i powiaty członkowskie Związku oraz zaproszeni goście. Tematem numer jeden była Ustawa o Jawności Życia Publicznego, wzbudzająca kontrowersje wśród samorządowców.

Uczestnicy spotkania dyskutowali nad problemami związanymi z funkcjonowaniem regionu i samorządów znajdujących się w jego obszarze. Największe zaniepokojenie wzbudził jednak projekt Ustawy o Jawności Życia Publicznego – podkreśla to Ferdynand Morski, dyrektor biura Śląskiego Związku Gmin i Powiatów w oficjalnym komunikacie prasowy, do którego dotarła nasza redakcja – W ocenie samorządów lokalnych proces legislacyjny następuje z dużym pośpiechem, a szybko wprowadzane zmiany uniemożliwiają respektowanie zasad prawidłowej legislacji. Ustawa ta prawdopodobnie będzie wiązać się z poniesieniem przez gminy i powiaty dodatkowych kosztów ze względu na potrzebę zatrudnienia nowych pracowników w urzędach i starostwach – czytamy w komunikacie.

Skąd te wątpliwości? Projekt ustawy śmiało można określić mianem rewolucji, zakłada bowiem zwiększenie liczby stanowisk, które będą objęte jawną publikacją oświadczeń majątkowych. Na liście znalazło się aż 108 nowych podmiotów. Szacuje się, że w rozbudowanym zakresie oświadczeń majątkowych znajdzie się teraz około 800 tysięcy osób. Obok funkcjonariuszy publicznych, którzy do tej pory regularnie składali oświadczenia, tym obowiązkiem będą objęci:

– prezesi i członkowie rad nadzorczych spółek, w których udział Skarbu Państwa lub samorządów przekracza 10 proc.,

– osoby biorące udział w postępowaniach o udzielenie zamówień publicznych (w tym członkowie komisji przetargowych),

– osoby biorące udział w postępowaniach dotyczących prywatyzacji, komercjalizacji, wsparcia finansowego i rozporządzenia mieniem jednostek sektora finansów publicznych,

– pracownicy samorządowi,

– sekretarze i kierownicy jednostek organizacyjnych gmin, powiatów i województw,

– członkowie zarządów i rad nadzorczych powszechnych towarzystw emerytalnych,

– urzędnicy oraz pracownicy sądów powszechnych i prokuratury,

– funkcjonariusze i pracownicy policji,

– egzaminatorzy na prawo jazdy,

– strażnicy miejscy i gminni,

– żołnierze zawodowi,

– strażacy i pracownicy Państwowej Straży Pożarnej,

– pracownicy Państwowej Inspekcji Pracy,

– lekarze orzecznicy ZUS, lekarze rzeczoznawcy KRUS oraz członkowie komisji lekarskiej ZUS lub KRUS.

Jak poinformował nas Stanisław Żaryn, Rzecznik Koordynatora Służb Specjalnych, Mariusza Kamińskiego, nadzorującego prace nad ustawą – Podstawowym celem projektu ma być maksymalne zniwelowanie procederów o charakterze korupcyjnym oraz przeciwdziałanie wyłudzeniom. Przeobrażeniu ulegną też same formularze oświadczeń majątkowych. Wzory będą jednolite dla wszystkich podmiotów ujętych w oświadczeniu. Zmianie ulegnie również sama informacja o stanie majątkowym – do tej pory osoba zobowiązana do wypełnienia oświadczenia mogła ograniczyć się do informacji aktualnej w dniu składania dokumentu. Po wdrożeniu ustawy osoby wypełniające oświadczenie będą musiały przedstawić wszystkie zmiany, które zaszły pomiędzy terminami, w których złożone zostaną oświadczenia majątkowe – zapowiada rzecznik. W zamyśle twórców ustawy ma to wyeliminować niekontrolowany, często szkodliwy dla państwa, przepływ finansów.

Ustawa przewiduje również nałożenie obowiązku przygotowania i stosowania wewnętrznych procedur antykorupcyjnych w jednostkach sektora publicznego oraz w co najmniej średnich przedsiębiorstwach. Osoby objęte obowiązkiem wypełnienia oświadczeń majątkowy będą informować również o przynależności do organizacji, stowarzyszeń i fundacji. Projekt reguluje także status sygnalisty, który za informacje o nieprawidłowościach uzyska ochronę zawodową i prawną. Ustawa ma trafic do Sejmu na przełomie stycznia i lutego. Z pewnością wywoła ona sprzeciw opozycji lecz jeśli nowe przepisy wejdą w życie, a zamierzenia sprawdzą się w praktyce, wówczas osoby, które nie zawsze postępują zgodnie z prawem… będą miały nad czym myśleć.

Zdjęcie: piwniczna.info

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.