Strażacka feta w OSP Łagiewniki Wielkie! Druhowie powitali nowy samochód ratowniczo – gaśniczy

Strażacka feta w OSP Łagiewniki Wielkie! Druhowie powitali nowy samochód ratowniczo – gaśniczy

Stało się! Jak większość z was wie, zawitał u nas fabrycznie nowy wóz strażacki. Pierwszy raz wspomnieliśmy o nim w czasie prima aprilis. Duża część społeczności uznała to za żart, ze względu na datę. Teraz oficjalnie możemy powiedzieć, że to nie był żart – piszą strażacy z Łagiewnik Wielkich na oficjalnym profilu w portalu społecznościowym Facebook.

Druhowie powitali właśnie Mercedesa-Benz Atego 1630!

Jak podają autorzy profilu “Śląsk 112” w portalu Facebook – pojazd posiada 6-biegową skrzynię, układ hamulcowy wyposażony w system zapobiegania poślizgowi kół podczas hamowania, kamerę cofania i klimatyzację. Dzięki jednomodułowej czterodrzwiowej kabinie brygadowej samochodem może podróżować 6 osób. Oświetlenie pojazdu zostało wykonane z technologii LED. Na przodzie pojazdu została zamontowana wyciągarka elektryczna o uciągu 8 ton. W strukturę pojazdu wbudowane zostały także zraszacze sterowane z kabiny oraz szybkie natarcie. Dach Mercedesa wykonany został w formie podestu roboczego, na którym zamontowano działko wodno-pianowe oraz skrzynie i uchwyty na potrzebny sprzęt. Strażacy wyposażyli samochód m.in. w zestaw narzędzi hydraulicznych, armaturę gaśniczą, sprzęt burzący, wodny i wysokościowy oraz w piły spalinowe.

Łączny koszt zakupu Mercedesa wyniósł 849.684 złotych. Środki na zakup samochodu pochodziły z budżetu gminy Pawonków [289.684 zł], Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach [70 000 zł], Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej [130.000 zł], Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego [60.000 zł] oraz Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego [300.000 zł]. Pojazd zastąpił starszego Mercedesa, który przekazany zostanie do Ochotniczej Straży Pożarnej w Solarni.

W tegorocznym naborze chęć otrzymania wielopoziomowego dofinansowania na zakup samochodów ratowniczo – gaśniczych wyraziło łącznie 68 gmin z terenu województwa śląskiego, w tym Gmina Ciasna – dla OSP Glinica i OSP Zborowskie oraz Gmina Herby – dla OSP Tanina. Łączna kwota dofinansowań w regionie przeznaczonych na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych dla jednostek OSP w 2020 roku wyniosła 20 775 000 zł.

Już w maju tego roku zadowolenia z szansy na pozyskanie samochodu nie kryła Joanna Wons – Kleta, wójt gminy Pawonków – Wybór jednostki OSP w Łagiewnikach Wielkich wynikał przede wszystkim z ilości wyjazdów podejmowanych przez druhów w ciągu roku. W ostatnich latach OSP Łagiewniki Wielkie interweniowała najczęściej spośród wszystkich naszych jednostek – podkreśliła wójt w rozmowie z Lublinieckim.pl. W 2017 roku było to 31 działań, w roku 2018 OSP Łagiewniki Wielkie zanotowała 50 wyjazdów (w tym 11 pożarów), natomiast według ubiegłorocznej statystyki opublikowanej na oficjalnej stronie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, ochotnicy z Łagiewnik interweniowali 25 razy.

Zdjęcia: Mateusz Giemza, Śląsk 112 – Ratownictwo Województwa Śląskiego [Facebook] 

 1. A ile nazbierali Strażacy?
  A Pietraszowice bez kanalizacji i dostępu do wody a należą do Łagiewnik…

  Odpowiedz
 2. Gratulacje! A dlaczego Solarnia nie otrzymała nowego wozu do nowej remizy za 1 700 000 PLZ? Byłoby do kompletu. Kiedy nowe wozy dla Innych sołectw zafunduje Szanowna Pani Wójt?

  Odpowiedz
 3. A Wy co? Styki zaśniedziały ? 1. Od kiedy Pietraszowice należą do Łagiewnik ?
  2. Gdzie na Pietraszowicach nie ma wody?
  3. W jakiej wsi da się zrobić kanalizę za 300 000 zł?
  4. Gdzie w Solarni jest nowa remiza?
  5. Solarnia dostała auto z Łagiewnik chyba?
  6. Kiedy Pani Wójt coś komuś zafunduje to trzeba najlepiej jej zapytać, na to auto jednak nie dała grosza że swoich, tylko naszych, gminnych
  7. I przede wszystkim nie szanowna czy nie Pani Wójt dała, tylko rada przyjęła najpierw 200 000, a potem jeszcze przesunęła ze studni na dotacje do OSP ŁW kolejne 100 000.
  8. A co Ci strażacy mieli zbierać? Grzyby na sprzedaż czy jagody ????????????

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.